Wotan
19.09.13,18:08
Strucne zhrniem situaciu: Manzelke zomrel asi pred polrokom otec. Byval v rodinnom dome, ktoreho bol 1/6-vym vlastnikom. Tu 1/6 domu on zdedil este po jeho matke uz davno, a teraz po jeho smrti ta 1/6 domu ma pripadnut jedinej dedicke - dcere, cize mojej manzelke.

Avsak - ten dom nie je zapisany v katastri, kedze v tej davnej dobe sa proste dom postavil a hotovo.

Nedavno prebehlo dedicske konanie a manzelke prisiel list, ze zdedila len pozemok nepatrnej hodnoty. To, ze na tom pozemku stoji dom, sa tam nepise.

Zvysni vlastnici domu sa rozhodli, ze ten dom predaju. Samozrejme na katastri zistili, ze dom kvazy neexistuje, hoci maju vsetci doklady o dedicskom konani z predchadzajuceho dedenia. Tak zacal cely kolotoc byrokracie, geodezia, zapis do katastra atd...

Co vsak v tomto pripade - manzelke sice nalezi 1/6 po jej otcovi, ale oficialne zdedila len bezcenny pozemok... Co ked po predaji domu od ostatnich vlastnikov nedostane svoj podiel, kedze na papieri tu 1/6 domu nezdedila?
arizona
19.09.13,16:48
Bola manzelka na dediskom konani? Ved tam sa predsa muselo prejednavat dedicstvo. Kazdy z dedicov ma pravo nahlasit majetok o ktorom vie,ak nebol nahlaseny do dedistva po pozostalom.
Notar si to z prsta nevycucia...

Ked budu chciet dom predat, musia ho dodatocne dat zapisat na katastri.
A nechapem dobre to "vakuum" ako mozu mat ostatni v rukach osvedcenie o dedicstve v ktorom zdedili ciastky na tom dome,ked nebol zapisany na katastri?
Mária27
19.09.13,17:04
Vždy sa dá podať určovacia žaloba, že 1/6 patrí do dedičstva po jej otcovi
Wotan
20.09.13,05:39
osvedcenie o dedicstve o tych ciastkach ma aj manzelka - ale tam figuruje ako vlastnik 1/6 jej otec. Proste nehnutelnost vsetci siesti zdedili uz davno pred neviemkolkymi rokmi, avsak v katastri zapisany dom nebol doteraz, v tych casoch sa nezapisovalo, mozno ani kataster nebol. Dom uz sa az v tejto chvili zapisuje do katastra... Kedze pri ostatnych piatich dedicoch sa nemeni nic, oni maju doklad o vlastnictve casti domu, avsak kedze manzelkin otec zomrel, a jeho cast ma pripadnut manzelke, avsak nepripadla, kedze oficialne ten dom neexistoval - co je zahadou, pretoze notarke bolo predlozene aj osvedcenie o dedicstve, kde figuroval jej otec.... Mame teda navstivit notara s tymito skutocnostami?
Mária27
20.09.13,06:15
Nemajú doklad o vlastníctve, ak to nie je zapísané v katastri. Majú iba nárok na zápis vlastníctva tak isto ako manželka, hoci ona tam má medzistupeň.
Wotan
20.09.13,07:01
no ano, maju len oficialnu listinu o dedicskom konani, kde figuruje nehnutelnost istej hodnoty nezapisana v katastri. Ide o to, ze teraz ked dom do katastra zapisu, aby nevynechali pri zapise manzelku, kedze mozu poukazat na to, ze oficialne nezdedila ziadnu cast z domu a zapisu sa ako vlastnici len oni piati, kedze siesty uz nezije..je to cele zamotane