Sisas99
19.09.13,20:49
Pre 5 rokmi som odkupila clenske prava drustevneho bytu,tento rok som sa rozhodla predat. Kupujucich mam uz ale maju ciastocny uver a hotovost. Ja som ochotna ho odkupit od drustva do osobneho vlastnictva, a nasledne im ho predat aj na uver.
Otazka znie
1. vztahuje sa na mna oslobodenie od platenia dane zo zisku ak ho teraz odkupim do OV ? ak som vlastnila uz 5 rokov ale ako drustevny?
2. je mozne ho nasledne po odkupeni darovat pribuznemu = sestra, matka aby som neplatila tento poplatok zo zisku ak uvediem do darovacej zmluvy presne taku istu hodnotu za ktoru ho nasledne akoze sestra alebo matka sa chysta predat?
3. alebo ak ho neodkupim je mozne ho aj tak predat kupujucmu na predschvaleny uver? prepis bytu clenkych prav DB na nich a nasledne vypracovat ZOZ teda zmuva o zmluve tak ze oni si ho sami prevedu do OV a hned poziadaju o uver na tento byt ... a tym sa oslobodim od platenia dane zo zisku? alebo si mozem takouto zmluvou o zmluve len vytriet... ?
Prosim Vas niekto kompetenty kto sa stretol s takouto situaciou napiste, poradte mi.
draik
19.09.13,19:42
1. Nie. Byt totiž nevlastníte.
2. Darovať ho môžte. Hodnota bytu v dobe darovania by mala byť podložená znaleckým posudkom, aby bolo možné pri jeho ďalšom predaji preukázať vstupnú cenu, z ktorej by sa daň a zdr. odvody neplatili.
3. Príjem z prevodu členských práv je po 5 rokoch od dane oslobodený. Ak však kupujúci plánuje kúpu financovať úverom, tak cesta k získaniu kúpnej ceny na základe úveru poskytnutého na základe založenia tohto bytu(= až po prevedení daného bytu do osobného vlastníctva kupujúceho) je pomerne zdĺhavá cesta a pre predávajúceho aj riziková.
Sisas99
19.09.13,21:14
A co by ste mi vo vasom pripade odporucili za najednoduchsie riesenie ak by ste sa ocitli v tejto situacii? odkupit alebo neodkupit ? prepisat prava na kupujuceho a podlozit do zmluvou o buducej zmluve pri prepise na OV uz ale oni sami a nasledne previest peniaze na ucet moj? Nie je to riskantne ak by som taketo nieco navrhla kupujucim a banke z ktorej cerpaju uver?
Mária27
19.09.13,21:54
Možno ti pomôže:
Hypotéka na družstevný byt

http://www.gepardfinance.sk/financovanie-druzstevnych-bytov