dvorky
20.09.13,08:00
Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť? Pracovná prestávka je nárok alebo povinnosť zamestnanca? Može mi v prípade nevyčerpania prestávky siahnuť na osobné príplatky?
veronikasad
20.09.13,06:03
O akú práce ide ?
dvorky
20.09.13,06:32
o prácu na zmeny dvanástky
veronikasad
20.09.13,06:36
Pozri odst. 5 - ak je to tvoj prípad, nemali by sa ti odpočítavať z fondu prac.času.

§ 91
Prestávky v práci
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.

(6) Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času.
martuli
20.09.13,08:04
Môžem mi niekto prosím polopatisticky vysvetliť bod 5? Som totiž v nepretržitej prevádzke, cez obed nemám zabezpečenú výmenu a už roky pracujem bez prestávky, napriek tomu mi mzdárka sťahuje polhodinu na obed. Je to ok?
veronikasad
20.09.13,08:47
Nemala by, odst. 5 bol novelizovaný (priložila som v aktuálnom znení )- upozorni mzdárku.
martuli
20.09.13,09:23
Ten zákon platí odkedy? Teraz pracujem 6h/denne a tiež mi polhodinu uberá.
avalik
20.09.13,09:29
ods. 5 bol novelizovany zakonom 361/2012, ucinne od 1.1.2013 .... 58. V § 91 ods. 5 sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: „to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.“.
avalik
20.09.13,09:31
ked nepracujes viac ako 6 hodin, nemas narok na prestavku a teda ti ju nemoze odratavat - narok na stravne ti ale ostava
Tweety
20.09.13,09:42
Môžem mi niekto prosím polopatisticky vysvetliť bod 5? Som totiž v nepretržitej prevádzke, cez obed nemám zabezpečenú výmenu a už roky pracujem bez prestávky, napriek tomu mi mzdárka sťahuje polhodinu na obed. Je to ok?

Nie, nie je to OK. Nemá byť odpočítaná od PČ. Prestávku na obed máš mať aj počas pracovného procesu, teda ak nie je prerušená práca, čo píšeš že ju nemáš prerušenú.
dvorky
20.09.13,10:21
ďakujem
martuli
28.09.13,12:39
ďakujem, dobrá krava je.