bororo1
20.09.13,12:25
Dobrý deň
Venujem sa obchodnej činnosti-nákup a predaj autodielov.Momentálne som živnostník avšak Rozmýšľam že založim s.r.o. v českej republike. Jednou z výhod je že môžem fakturovat bez dph zákazníkom na slovensku. Čo to presne znamená. Skúste prosím dať bližšie vysvetlenie.
tictac7
20.09.13,10:42
...budeš podnikať v Čechách? Budú sa na Teba vzťahovať české zákony. A tie slovenské firmy budú od Teba objednávať cez net? alebo budú chodiť k Tebe do Čiech na nákupy?
bororo1
20.09.13,20:09
Obchod budem prevádzkovať na slovensku tak ako doteraz teda ak to bude možné. Objednávať budú aj cez net aj priamo v obchode. Ja chcem dať iba sídlo spolocnosti v čechách aby som mal menšiu daň z príjmu,v čechách je 19% a taktiež môžem fakturovat bez DPH ale neviem či môžem fakturovat bez DPH aj konečnému spotrebiteľovi teda neplatcovi DPH nakoľko momentálne su mojimizzákazníkmi iba obyčajný ľudia teda neplatcovia DPH.
avalik
20.09.13,20:20
a teraz si platca DPH?
bororo1
21.09.13,04:23
Teraz som neplatca DPH
Dáša_
21.09.13,06:02
No, na to, aby si z čiech mohol fakturovať bez DPH musíš predávať slovenskému platiteľovi DPH, sám musíš byť platiteľom DPH v čechách. Naviac, musíš mať potvrdené, že slovenský platiteľ DPH, ktorý od teba kúpil bez DPH si tovar osobne cez hranice prepravil. Alebo nejak musíš mať potvrdené, že ten tovar cez hranice prešiel. V čechách budeš podávať súhrnný výkaz, v ktorom budeš uvádzať ičdph slovenského platiteľa, ktorý od teba kúpil a sumu, za ktorú si mu za príslušné obdobie predal. On na slovensku urobi samozdanenie - t.j. v svojom danovom priznaní k DPH sám vypočíta príslušnú daň, odvedie ju štátu a zároveň si ju uplatní ako odpočet (výsledok je 0). (toto je daňovými úradmi v rámci EU relatívne ľahko skontrolovateľné)
To isté v podstate urobí vtedy, keď na slovensku nakúpi od platiteľa. Tomu zaplatí DPH v obchode a odpočíta si to od svojej daňovej povinnosti.

Toto sa dá ale pužiť iba v prípade, že sú to platitelia DPH. Nie bežný spotrebitelia.
bororo1
21.09.13,12:21
Ja budem tovar nakupovať na slovensku a predávať Ho tiež na slovensku, v čechách bude sídlo firmy a prevádzka obchodu bude na slovensku.
avalik
21.09.13,12:29
"Momentálne som živnostník avšak Rozmýšľam že založim s.r.o. v českej republike. Jednou z výhod je že môžem fakturovat bez dph zákazníkom na slovensku."

bororo1 (Dnes 06:23) Teraz som neplatca DPH

ty teraz ako neplatca fakturujes DPH????
Dáša_
21.09.13,12:31
o DPH uvažuj vtedy, keď si platiteľom DPH. Inak, asi by si mal skočiť za nejakou účtovníčkou a nechať si to vysvetliť. Niekedy ide to písanie ťažšie.
Filip Glasa
21.09.13,13:58
neoplati sa to ani tebe ani odberatelom. Zbytocne budes mat sidlo v CR a zbytocne sa stanes platcom DPH a nikomu to nepomoze.
bororo1
21.09.13,16:03
Aspoň budem mať o štyri percenta nižšiu daň z príjmu ako na slovensku...keď nič iné a auto na firmu stojí prihlásenie iba 800 kc...
avalik
21.09.13,16:08
ak budes mat na SK prevadzku tak aj tak ju tusim musis registrovat v nasom OR
tictac7
21.09.13,18:36
to je všetko veľmi pekné - máš niekoho, kto Ti to v čechách všetko vybaví a bude vybavovať všetky povinnosti aj potom? koľko Ťa to bude stáť v konečnom dôsledku? .... každá minca má dve strany...
tictac7
21.09.13,18:39
...takže, vzhľadom aj na neskoršie Tvoje príspevky - zabudni - budeš tu mať stálu prevádzkáreň....príjmy z SK budeš zdaňovať podľa Sk zákonov...