Martin0001
20.09.13,14:00
Dobry den.

Chcem poziadat o radu a pomoc.

Predavam byt, mame zakaznika, ktory ma o moju nehnutelnost zaujem, ale problem je v tom, ze bol na obhiadke cez dve rozne realitne kancelarie o com som nevedel, ze pri obhiadkach bude ten isty zaujemca.

A teraz ide o to, ci moze odo mna pozadovat / vymahat pokutu ta realitna kancelaria, ktora ten byt nebude predavat. Obe maju zmluvnu pokutu 10% z ceny nehnutelnosti a obe boli s tym istym zakaznikom na prehliadke.

Dakujem

Martin
meha
20.09.13,12:13
Ak nemáš ani s jednou z nich dohodnutú exluzívnu zmluvu,tak nie.
alaya1
20.09.13,12:14
ved si to predaj bez realitky. Zrus zmluvy a predaj byt cez notara, mas to ovela lacnejsie.
arizona
20.09.13,12:15
Nie je to tvojou chybou,ale chybou zaujemcu. Najjednoduchsie by bolo byt predat niekomu inemu,nech sa vyhnes moznym problemom.
Ak mas s RK spisanu zmluvu /aj neexkluzivnu/, tak RK si moze narokovat na svoj poplatok,lebo oni ti priviedli zaujemcu na obhliadku.

Alebo,ak ma vazny zaujem o kupu, tak by som ziadala s nim do zmluvy napisat, ze pripadnu pokutu uhradi RK on sam.

Ako oddovodnil, ze chodi jeden byt pozerat s roznymi RK? Ved aj on asi podpisoval nejaku zmluvu s RK s vyhrazkou pokuty, nie? Mozno je ozaj neznaly,ale je mozne , ze je to nejaky spekulant...

doplnenie:
aj sa priznal zaujemca pred realitakom, ze uz v tom byte bol s inou RK?
Martin0001
20.09.13,12:32
Exkluzivnu nie, ale v podmienkach tie RK maju, ze ked tam niekto s nimi pride, mozme to predat len cez nich
Martin0001
20.09.13,12:34
Zial zacinam byt tlaceny casom, preto hladam ine moznosti aby som nemusel cakat na dalsieho zaujemcu, ale ta druha pripamienka sa mi paci, zahrnut pokutu do zmluvy....bud to zoberu, alebo budem musiet cakat dalej na inu prilezitost predaja
bubkoch
20.09.13,14:22
v prvom rade je to problem realitiek, ze viacere ponukaju ten isty byt, nie zaujemcu ... zaujemca dopredu nemusi vediet ze ide na ten isty byt ako uz bol ... riesenie je len jedno: predat to cez tú realitku, ktora s tym zaujemcom prisla ako PRVA ... v takom pripade tá druha nema ziaden pravny narok na proviziu ...
Martin0001
20.09.13,15:35
ano, to by bolo najlepsie, ale vyzera to tak, ze klient kupi byt len ak pojde cez druhu realitku.
bubkoch
20.09.13,15:51
somarina ... a co konkretne bude mat predavajuci lacnejsie ? ved predavajuci nic neplati, len dostane svoju pozadovanu cenu ... vsetko plati kupujuci ... prave naopak, ked bude predavat mimo realitky, zaplati si za svoje pripravu zmluvy, notara, overenie podpisov, kataster, atd, cize vsetko, co je v cene provizie realitky a co nakoniec plati kupujuci ... predaval som uz 2 nehnutelnosti a NIKDY som nezaplatil ani cent, len dostal predajnu cenu ktoru som pozadoval ... keby za mnou prisiel kupujuci ze ci neobideme realitku lebo ON to chce mat lacnejsie, tak s nim vykopnem dvere
alaya1
20.09.13,16:15
Tak, ked so zaujemcom vykopavas dvere, tak si super clovek. V sucasnej dobe prebytku nehnutelnosti by si kazdy predavajuci mal vazit cloveka, ktory co len prejavi zaujem o kupu. nehnutelnosti je ako maku, kupujucich malo.
alaya1
20.09.13,16:16
no ved, ak predava byt lacnejsie, preco by nekupil tam.
bubkoch
20.09.13,16:29
mozno by si mala skusit len viackrat precitat prispevok na ktory reagujes, aby si pochopila pointu a nevytrhavala tak slovicka z kontextu a v konecnom dosledku nestrapnovala sa :-D
alaya1
20.09.13,16:31
reagovala som na tvoj koment, na prispevok som reagovala v odpovedi.
bubkoch
20.09.13,16:40
ved pod "prispevkom" som myslel moj koment ... ach jaj ...
Martin0001
20.09.13,17:00
nepredava byt lacnejsie. predava za rovnaku cenu. Druhu realitku si nakoniec vybral kvoli tomu, ze sa mu vidi profesionalnejsia a ma lepsie referencie
alaya1
20.09.13,17:06
neviem, preco to riesis ty, ako predavajuci, ved ak mas s tou realitkou zmluvu, tak predaj cez nu, ved ked bol u vas s prvou, ty si ani doma nemusel byt a nemusis vediet, ze bol ten isty clovek 2krat, je to jeho problem, nie tvoj.
Martin0001
20.09.13,17:18
ono konkretne bol raz manzel a raz manzelka. ale kedze su v bezpodielovom, tak kupovat budu spolu.
alaya1
20.09.13,17:20
nech to riesia oni, preco to riesis ty.
bubkoch
20.09.13,17:29
a preco by to mal riesit kupujuci ? jemu je uplne jedno cez koho to kupi, jemu nehrozi vobec nic ... problem moze mat v tomto konkretnom pripade len predavajuci ... riesenie som pisal hore ... treba trvat na prvej realitke a hotovo, len kvoli tomu aby sa byt predal rychlejsie nebudem riskovat natahovacky s realitkou o pokutu
Martin0001
20.09.13,17:30
lebo mam s oboma realitkami nevyhradnu zmluvu, ze sice mozem predat s kym chcem, ale ak uz dovedu klienta, musim iba cez nich. Inak je tam sankcia. A sankciovat budu mna, nie kupujuceho. Ale zase predavajuci by mal mat pravo sa rozhodnut.
meha
21.09.13,05:26
Každá z týchto realitiek ti môže doviesť kupcov koľko len bude chcieť a koľkí budú chcieť tvoj byt.Posledné slovo máš ty.Prvá realitka ti síce kupujúceho doviedla,ale vtedy sa ten kupec rozhodol byt nekúpiť.Keď ho priviedla druhá,kupujúci zmenil názor.V skutočnosti ti ho predáva druhá realitka.Je to rozhodnutie kupujúceho,nie tvoje obísť túto realitku.
Rozalka
21.09.13,05:47
Predávať jednu nehnuteľnosť cez viac realitiek vôbec nie je problémom realitiek .... Záujemca spravil chybu: keď druhýkrát prišiel k bytu, mal na rovinu povedať "tu som už bol, mám-nemám záujem". Podľa mňa zo strany záujemcu ide o špekuláciu.
Wes
21.09.13,10:30
Kupujuci nemusi byt hned spekulant ako je oznacovany ale jeho cielom je iba najst co najlepsiu cenu, kedze kazda RK si urcuje vlastnu vysku provizie. Prave nizky dopyt po nehnutelnostiach sposobuje to, ze 1 byt predava aj 10 RK ale kazda jedna za inu cenu. Preco by si kupujuci nemal zvazit ponuky od vsetkych RK a az potom sa rozhodnut. Tu je ale dalsi problem a to zatajovanie, ze na predmetnej obhliadke uz bol z inou RK, kedze chce vediet podmienky tej druhej a vyjednat vzdy lepsiu cenu. Poznam X takychto pripadov.
yoyo74
21.09.13,11:02
Realitné kancelárie sa predsa mozu dohodnut na spolupraci medzi sebou a o proviziu sa podelit.
Wes
21.09.13,12:44
Kazda RK chce mat proviziu z predaja. Z toho predsa ziju. Staci, ak privedu zaujemcu a hned je predavajuci drzany v ich "pazurach" bez moznosti pohybu. Predas niekomu koho doviedli pripadne jeho znamemu ci rodine a hned mas vyrubenu sankciu od RK. Nuz takto to u nas funguje na SR.
pivko
22.09.13,13:11
Chybou bolo podpísanie zmluvy s realitkou. obchodujem sem tam s realitami tak že zadám inzerát ako sukromná osoba a v texte napíšem že RK može zobrať do ponuky , províziu si treba pýtať od kupcu. A zrazu je to na reality.sk v ponuke u min. 20 RK.