nucky
21.09.13,10:37
Zdravim Vas, chcel by som sa opytat par otazok ohladom rozvodu a nasledneho delenia majetku pre kamaratku, ktora ma poziadala o radu.
Pomocou mediatora sa dohodli, co vsetko bude sucastou delenia majetku. Kedze delenie bolo z nejakych pricin dohodnute na 40:60 dohodlo sa ze sucastou delenia majetku bude iba byt (vsetko ostatne nebude sucastou delenia) a ten cely ostane manzelke (manzel sa vzdava svojej polovici).
Prva otazka je ze akou najlepsou pravnou formou je previest jeho polovicu na manzelku? Darovacou zmluvou? Kupnou zmluvou za symbolicku cenu? Alebo ako?
Druha otazka je, ze manzelka nema uplny prehlad o vsetkych majetkoch manzela a dohodli sa ze to nebude riesit a bude spokojna s bytom. Kupu bytu realizoval on (vlastnia ho spolocne) ale doklady sa nejako stratili (nepodpisana kupna zmluva, ziadna potvrdenka o zaplateni). jedine co ma je zavkladovanie. Ak by z nejakeho dovodu niekto v buducnosti zpochybnil jeho kupu a ona by nahodou prisla o ten byt (ostala by poskodena, lebo keby mala tuto informaciu, tak delenie majetku by riesila inak a ziadala svoju polovicku) je mozne to spatne nejak napadnut a otvorit delenie majetku? Alebo ako sa da riesit toto riziko?
Mária27
21.09.13,09:02
Ak uzavrú dohodu o vyporiadaní BSM, o nehnuteľnostiach musí byť písomná. Táto dohoda je podkladom pre vklad do katastra nehnuteľností.

Pozri občiansky zákonník:
§ 149

(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.

(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.

(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.


Tá dohoda je jedným zo zákonných spôsobov prevodu vlastníctva. Práva z dohôd (zo zmlúv) sa do katastra zapisujú vkladom. Ak by rozhodoval súd, bol by to záznam - pozri § 28 ods. 1 písm b) vyhlášky 461/2009.

V dohode popíšte nehnuteľnosti tak ako sú na LV. Podpisy dajte overiť. K návrhu na vklad priložte okrem dohody aj kópiu rozvodovej listiny - to je verejná listina, ktorá potvrdzuje, že zaniklo BSM a môžu nadobúdať majetok ako jednotlivci..
nucky
21.09.13,11:59
Dakujem za odpoved,pozrel som aj obciansky zakonnik aj katastralny zakon a nikde mi nie je jasne, ci staci iba dohoda o vysporiadani BSM na vklad alebo musi byt aj nejaka kupna zmluva, kedze darovat si medzi sebou nemozu.
avalik
21.09.13,13:10
trosku nechapem

preco je tam 40:60? vyporiadava sa len byt a ten cely ostava manzelke takze vyporiadanie je 0:100

nevadi, je to moj problem :)

kataster zapise vlastnicke prava k nehnutelnosti na zaklade dohody o vyporiadani BSM ... ak je tam jasne napisane, ze cely prechadza na manzelku tak vlastnikom zapisanym v katastri bude manzelka ... ak nie, zapisu oboch v pomere 40:60 a mnazel bude musiet darovacou zmluvou previest svoju cast na manzelku

povodna kupna zmluva bola prilohou na zapis do katastra, je mozne do nej nahliadnut prip. si urobit kopiu
Mária27
21.09.13,15:13
Šetria na paragrafoch - vraj to máme pochopiť z existujúcich (aby mohli prerušovať konania a bolo treba viac úradníkov). Doplnila som odpoveď.
nucky
21.09.13,15:37
Zle som to napisal, Majetok sa deli v tom pomere, s tym ze mensia cast je iba ten byt a iba ten je sucastou BSM. V nom by malo byt napisane, ze ostava manzelke. Isli cez mediatora, tak neviem ci dohoda bude od mediatora alebo az zo sudu, ale to je asi jedno. Kazdopadne ste mi pomohli aj s Mariou a tieto info posuvam dalej. Dakujem
luja5
21.09.13,16:06
nucky (Dnes 14:59) Dakujem za odpoved,pozrel som aj obciansky zakonnik aj katastralny zakon a nikde mi nie je jasne, ci staci iba dohoda o vysporiadani BSM na vklad alebo musi byt aj nejaka kupna zmluva, kedze darovat si medzi sebou nemozu.

Ja by som odpoveď videla konkrétne v ust. § 149a Obč. zákonníka:

§ 149a
Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení § 143 a 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra.

V zmysle uvedeného ustanovenia podmienkou pre nadobudnutie účinnosti toho, čo je obsahom dohody o vyporiadaní BSM pri nehnuteľnosti (napríklad že výlučným vlastníkom nehnuteľnosti sa stane jeden z býv. manželov), nie je teda uzavretie ešte aj nejakej inej zmluvy.