Dáša_
22.09.13,10:17
Tak som si prečítala, že v roku 2011 štát vybral na DPH o 2,77 miliardy € menej ako mal.
Neviete prosím niekto, na základe čoho sa takéto niečo počíta?

Lebo len tak pre zaujímavost, je nás 5 milionov, jednoduchou matematikou mi vychádza, že na každého z nás príde 554€ neodvedenej DPH ročne. Keď to prepočítam na konečnú cenu, tak je to ročne cca viac ako 3000€ na osobu. To by mala byť suma, z akej sa ročne neodvedie DPH. A to teda mi príde ako riadna blbosť. Naozaj takéto čísla pochádzajú zo spotreby obyvateľstva? Aby sa hľadali podvody práve tam. V maloobchode a v bločkovej lotérii?
Nie je celý problém niekde inde?
avalik
22.09.13,09:52
no tiež tomu nerozumiem ... pretože bolo publikovane toto:

Plnenie daňových príjmov ŠR k 31.12.2011

V zmysle zákona č.498/2010 Z. z o štátnom rozpočte na rok 2011 sú daňové príjmy rozpočtované vo výške 8 786 725 tis. eur / 1.
K 31.12.2011 predstavujú daňové príjmy sumu 8 700 510 tis. eur, čo je plnenie rozpočtu na 99,02 %.
Plnenie rozpočtu je o 86 215 tis. eur nižšie ako bolo plánované.

Vyšší ako rozpočtovaný, bol výnos na dani z pridanej hodnoty o 85 089 tis. eur ( 1,82%), na daniach z medzinárodného obchodu o 5 318 tis. eur ( 15,68 %) a na dani z príjmov fyzických osôb o 1 221 tis. eur ( 1,10%) . Výpadok výnosu je zaznamenaný na spotrebných daniach o 82 936 tis. eur ( 3,98 % ), na dani z príjmov právnických osôb o 52 476 tis. eur (3,14 %) a na dani vyberanej zrážkou o 2 740 tis. eur (1,88 % ).V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je plnenie príjmov k 31.12.2011 vyššie o 737 825 tis. eur (o 9,26 %).

http://snag.gy/NjUgb.jpg

zdroj: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/statistiky/analyzy/data/an_12_11.pdf
Kvaka
22.09.13,10:46
Plnenie rozpočtovanej DPH by som s daňovými únikmi neporovnávala. Štát plánoval vybrať DPH v istej výške, aj vybral. Keby nebolo daňových únikov, vybral by viac. Je to, čo píše Dáška, aj tu http://ekonomika.sme.sk/c/6941952/na-dph-nam-unikaju-miliardy-horsie-v-unii-su-len-tri-krajiny.html
avalik
22.09.13,11:30
ale to su len rozdiely v predpokladoch a skutocnosti

"Komisia však upozornila, že výšku daňových únikov netvoria len daňové podvody na DPH. Sú aj výsledkom toho, že časť firiem zbankrotuje alebo sa dostane do platobnej neschopnosti. Platí pritom, že aj u nás daňová strata rastie výraznejšie od krízy."

nemusia hned skrachovat, ale ked je menej vykonov tak je aj menej pridanej hodnoty

to, ze niekto na zaklade statistiky ma velke ocakavania to je druha vec ... podstatne je aky je realny stav, dosledna kontrola a vymahanie nedoplatkov
pavol54
22.09.13,12:28
Tak som si prečítala, že v roku 2011 štát vybral na DPH o 2,77 miliardy € menej ako mal.
Neviete prosím niekto, na základe čoho sa takéto niečo počíta?

Lebo len tak pre zaujímavost, je nás 5 milionov, jednoduchou matematikou mi vychádza, že na každého z nás príde 554€ neodvedenej DPH ročne. Keď to prepočítam na konečnú cenu, tak je to ročne cca viac ako 3000€ na osobu. To by mala byť suma, z akej sa ročne neodvedie DPH. A to teda mi príde ako riadna blbosť. Naozaj takéto čísla pochádzajú zo spotreby obyvateľstva? Aby sa hľadali podvody práve tam. V maloobchode a v bločkovej lotérii?
Nie je celý problém niekde inde?
taká investičná akcia napr 60 miliónov nemá s obyvateľstvom veľa spoločné ale pohyb v rámcii EÚ.... a výber je rozdiel medzi vyplateným a prijatým DPH .... niečo pre finančných kľučkovačov
pavol54
22.09.13,12:30
ale to su len rozdiely v predpokladoch a skutocnosti

"Komisia však upozornila, že výšku daňových únikov netvoria len daňové podvody na DPH. Sú aj výsledkom toho, že časť firiem zbankrotuje alebo sa dostane do platobnej neschopnosti. Platí pritom, že aj u nás daňová strata rastie výraznejšie od krízy."

nemusia hned skrachovat, ale ked je menej vykonov tak je aj menej pridanej hodnoty

to, ze niekto na zaklade statistiky ma velke ocakavania to je druha vec ... podstatne je aky je realny stav, dosledna kontrola a vymahanie nedoplatkov
alebo sa presunú do daňových rajov a odtiaľ investujú
Dáša_
22.09.13,18:59
no, keď si zoberiem napríklad autá. V nejakých štatistikách sa objavujú, lebo sú vyrobené u nás. Ale tieto autá vlastne len znižujú vybranú DPH, lebo autá sa vyvezú a firmy si uplatnia odpočty na nakúpené vstupy.
Ale nechce sa mi veriť, že napríklad s takýmto skreslením nepočítajú...


Ale skôr som tým chcela povedať, že všetky opatrenia v oblasti maloobchodu sa asi budú míňať trochu účinkom. Lebo v maloobchode sa snáď ani toľko tej DPH "nedorobí" ako sa údajne stráca.


Ale fakt by ma zaujímalo, z čoho prišli k tomu číslo daňových únikov na DPH.