andyd17
22.09.13,12:16
Dobrý deň,

už od rána sedím pred počítačom, žiaľ neviem si nájsť odpoveď na moju dilemu. ÚJ nemá nahlásený súkromný účet na DÚ, nakoľko nepoužíva tento účet na podnikateľské účely. Avšak v tomto roku platil v Metre platobnou kartou. Ako riešiť tento prípad? Celý rok platil platobnou kartou asi trikrát-čo súvisí s podnikaním. Ako ich mám zaúčtovať? Treba použiť priebežné položky? Pridám ešte, že ide o manželovho účtu..

Rozmýšlam, že dám cez ID ako VOZD, ale v tom prípade netreba používať priebežné položky, však ide o účet v banke? Už som veľmi zúfala, celý deň čítam príspevky, ale jednoznačnú odpoveď som nenašla :(
a_je_to
22.09.13,16:18
Nie je dôvod na žiadnu zúfalosť. Nakúpil v Metre, má faktúru, aj nákup. Nákup pre firmu si dáva preplatiť z pokladne firmy, odovzdá faktúru, dostane sumu, podpíše prevzatie. Je pritom jedno, či to on kúpil cez banku, alebo cez hotovosť. Ku faktúre môže prilepiť doklad o úhrade z účtu - malý bloček, alebo výpis z internetbankingu. To je celé.
andyd17
22.09.13,17:41
Túto vetu som nepochopila: "Nákup pre firmu si dáva preplatiť z pokladne firmy, odovzdá faktúru, dostane sumu, podpíše prevzatie." Prosím Vás veľmi pekne o vysvetlenie a ďakujem Vám za radu!
moska
22.09.13,18:43
tak ako sa bežne cez pokladňu preplácajú bločky z registračnej pokladnice, tak sa preplatí aj nákup z metra uhradený kartou. Doloží sa fa a doklad o úhrade. Podpíše výdavkový doklad...
a_je_to
22.09.13,20:23
Už to vysvetlila Moska. Ak nestačí, tak nerozmýšľaj, lebo sa zamoceš. Ale urob tak, ako ti bolo poradené, časom na to prídeš. Firma sama nemôže nakupovať, musia jej pracovníci, alebo majiteľ. Ten urobí nákup zo svojich mimofiremných peňazí. Po predložení kúpených vecí a dokladu o nákupe si z pokladne zoberie toľko z firemných peňazí, koľko stál nákup. O úhrade z firemných peňazí sa vypíše výdavkový pokladničný doklad. Ten sa zaúčtuje ako výdavok z pokladne.