lml
22.09.13,19:01
Jeden spoločník jednoosobovej s.r.o. prevádza svoj obchodný podiel na iného spoločníka. Mení sa aj jediný konateľ. S.r.o. má pokladničnú hotovosť 15000 €. Môže nový konateľ po prevode obchodného podielu písomne prehlásiť, že prevzal pokladničnú hotovosť vo výške 15000 € a naďalej ich evidovať v pokladni? Alebo je najskôr potrebné, aby starý konateľ túto pokladničnú hotovosť vložiť na firemný účet a až potom ju môže nový konateľ znova vybrať do pokladne?
Ďakujem za každú odpoveď.
marjankaj
22.09.13,17:09
Čo má konateľ spoločné s firemnými peniazmi?:eek:
kn-alka
22.09.13,17:31
však hotovosť s.r.o. je hotovosťou s.r.o. - nie konateľa. Zmena konateľa nemá s hotovosťou s.r.o. vôbec nič spoločné.
lml
22.09.13,20:39
Lenže pokladničná hotovosť patrí spoločnosti, a v prípade, že sa v spoločnosti mení celé jej osadenstvo, tak predsa niekto musí túto hotovosť "akože" prevziať, aby s ňou mohol nakladať (teraz sa nebavíme o tom, že hotovosť je len účtovná veličina, ktorá sa eviduje v účtovníctve, pretože ako iste vieme, nie je to celkom tak - sú to peniaze, ktoré by mali byť fyzicky k dispozícii podnikateľovi). Totiž jeden advokát mi povedal, že pri zmene všetkých osôb vo firme by mal konateľ prehlásiť, že prevzal pokladničnú hotovosť, ale nič viac mi k tomu nepovedal, lebo že vraj sa mám bližšie spýtať na účtovné hľadisko účtovníka.
Takže by som chcela vedieť ako to teda naozaj je.
Dáša_
22.09.13,20:41
no a prevzal alebo neprevzal tých 15 tisíc?
kn-alka
22.09.13,20:45
spravte inventarizáciu pokladne, ktorú podpíše nový konateľ
avalik
22.09.13,20:51
ale tie peniaze firmu neopustia - nevystavujes prijmovy a vydavkovy pokladnicny doklad

to by sa potom aj pri zmene zamestnancov pokladnikov musela hotovost odovzdavat cez ucet :eek:
lml
23.09.13,22:25
Výborný postreh avalik, ja s tebou v zásade úplne súhlasím, bol by to čistý nezmysel, len škoda, že to nie je v zákone trochu viac podchytené. Práve naopak, trochu ma mätie pokyn DRSR k uplatňovaniu zákona o obmedzení platieb v hotovosti (sú tam aj konkrétne prípady) - pripájam link:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/2013_05_13_mp_394_2012.pdf

Napr. Na prvej strane v článku 2. sa uvádza, že platba v hotovosti je vymedzená ako tok hotovosti medzi dvomi osobami. Za platbu v hotovosti sa považuje akékoľvek odovzdanie hotovosti z faktickej dispozície jednej osoby, do faktickej dispozície osoby druhej.

Alebo ďalej na 3. strane bod 2.1 sa uvádza, že odovzdanie bankoviek alebo mincí zákonným zástupcom, opatrovníkom, prokuristom, splnomocneným zástupcom alebo zamestnancom oprávneným na ich odovzdávanie sa podľa § 3 zákona posudzuje rovnako ako by ich odovzdal zastupovaný.
Čiže teoreticky sa to vzťahuje aj na zamestnancov, ktorý prevezmú hotovosť nad 5000 do svojej faktickej dispozície, len si nie som istá, či sa to vzťahuje aj na pokladňu, lebo ako uvádzaš peniaze firmu neopustia, čiže podľa všetkého nedochádza k toku hotovosti medzi dvomi osobami (ako sa v danom Pokyne uvádza). Ale je to naozaj tak?....