JozefBre
22.09.13,21:32
V blizkej dobe pride na dedicske konanie vo veci domu po rodicoch ktory bude deleny medzi 2 surodencov. Jeden surodenec v nom byva a doopatruje starych rodicov, okrem toho behom zivota investoval do domu aj vlastne financne prostriedky. Druhy surodenec ktory s pomocou rodicov a surodenca postavil vlastny dom - si teraz chce narokovat ze podiel surodenca ktory v rodicovskom dome byva, by nieze nemal byt navyseny o investovene peniaze, ale dokonca znizeny o najom za 24 rokov ktory surodenec byvajuci v dome udajne neplatil.
Existuje vobec nieco take? Ale je to len jeho vymysel?

Chapem to tak ze si chce realitkou odhadnut mesacny najom v polovici takehoto domu a ten vynasobyt 24 rokmi.
avalik
22.09.13,19:37
hmm ... divne, vyzadovat najom za nieco coho som nebol vlastnikom
Mária27
22.09.13,19:44
Nájom by si mohol pýtať len keby bol vlastníkom alebo spoluvlastníkom domu. Pokiaľ boli vlastníkmi rodičia, môžu si tam ubytovať hocikoho aj bezplatne, nielen svoje dieťa..
Ak jednému poskytli rodičia dar nemalej hodnoty na postavenie vlastného domu, mohol by sa mu ten dar započítať pri dedení. Tak isto by sa mohli zohľadniť investície do domu rodičov. Bude sa to však dokazovať ťažšie.
JozefBre
23.09.13,10:18
avalik a Maria27 - takymto pokusom prisiel po poslednej hadke. Kde udajne ten co doopatroval rodicov- nema byt preco zvyhodneny,, ze on ma byt vlastne vdacny za to ze mohol tolke roky bez platenia najmu byvat- a ze vlastne ten co sa o rodicov nestaral tak ten bol ukrateny a mal by dostat z podielu viac, kedze poslednych 24 rokov byval vo svojom a nie zadarmo (bez najmu) u rodicov...... a tvari sa ze si ide zistit u realitky kolko stoji obdobny podnajom v sucastnosti- a ked mu to ocenaia co ja viem na 250 mexacne, tak to chce dat krat 12 mesiacov krat 24 rokov= a tuto sumu (v mojom modelovom priklade by to bolo 70 000E) chce ziadat z polovice surodenca.... clovek bez chrbtovej kosti... ale teda vobec sa tym nezaoberat podla tvojej rady, take pocty si moze pisat do denicka a s nicim takym by na sude dufam nepresiel.
arizona
23.09.13,11:15
Vsetky deti maju podla zakona narok na rovnaky podiel na dedicstve po rodicoch. /ak sa dedi zo zakona/
Je jedno, kde deti byvaju,alebo kto rodicov doopatroval. Vzdy sa bude niekto citit ukrateny...

Ak rodicia niektoremu z deti darovali za zivota dar vacsej hodnoty, mozu si ostatni dedicia narokovat, aby tieto neobvykle dary boli zohladnene a zapocitane pri dedeni pozostalosti.
Ak jeden zo surodencov vlozil vacsie investicie do domu rodicov,ktory sa ma teraz dedit, tak tiez moze zdokladovat a ziadat zohladnit urcitu sumu pri prejednavani dedicstava.
Ale notar bude pravdepodobne zohladnovat aj to, ze tieto "veci" vyuzival aj on a bol si vedomy, ze investoval svoje peniaze do majetku, ktory jeho nebol...
Tolko " v jednoduchosti" napisane...