Ludmiiilka
23.09.13,09:48
ak Bar nakupuje alkohol od firmy napr. Heineken ako osobný odber, čiže bez dodacieho listu mala by mu táto firma uviesť niekde to SBL - povolenie na ďalší predaj? alebo nemusí..pretože ak sa nakupuje tak že zavoláme a oni nám to dovezú tak nám to SBL na dodací list uvádzajú ale ak tam ideme osobne tak tam nie je...nemusí to tam byť? jedná sa mi hlavne o tvrdý alkohol
Ludmiiilka
23.09.13,08:00
presne to si si myslíme aj my...keď tam prídeme nakúpiť osobne tak im to vždy oznámime, no aj tak na doklade z registračnej pokladne údaj o našom povolení SBL chýba...čo s tým možme robiť? kde sa máme obrátiť? ďakujem
Danielle369
23.09.13,08:12
nech vám dajú aj dodací list k bločku...
Ludmiiilka
23.09.13,08:14
to sme tiež skúšali a povedali nám že pri osobno odbere dodací list nevystavujú :( už mám z toho hlavu v smútku, pretože ak nám príde kontrola z colného úradu tak neviem....bola by chyba dopisať to perom na druhú stranu bločku? aspoň za tie minulé nákupy a pri budúcich si už budeme dávať pozor
Kvaka
23.09.13,08:32
Predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu rieši už nový zákon, konkrétne § 54 zákona č. 530/2011 Z.z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov. Nájdeš tu: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-530.
Preštuduj si ten § 54, tam máš uvedené, čo musíte evidovať vy ako držiteľ povolenia na predaj SBL, od koho môžete lieh nakupovať, čo musí obsahovať doklad o predaji SBL.
Najprv ten doklad, aby bolo jasné, čo musí predávajúci na doklade o predaji SBL uvádzať:
V § 54 odsek 16 sa píše: Ak osoba oprávnená na distribúciu predáva spotrebiteľské balenie na účely ďalšieho predaja inej osobe oprávnenej na distribúciu alebo držiteľovi povolenia, je povinná uviesť na doklade o predaji spotrebiteľského balenia
a) identifikačné údaje dodávateľa a číslo jeho oprávnenia na distribúciu,
b) identifikačné údaje odberateľa a číslo jeho oprávnenia na distribúciu, ak je odberateľom osoba oprávnená na distribúciu,
c) identifikačné údaje odberateľa a číslo jeho povolenia na predaj, ak je odberateľom držiteľ povolenia na predaj,
d) čiarový kód EAN za každé spotrebiteľské balenie; ak má spotrebiteľské balenie pridelených viac čiarových kódov EAN, uvedie ten čiarový kód EAN, ktorý použije pri predaji spotrebiteľského balenia.

V odseku 7 sa píše, že držiteľ povolenia je povinný
a) predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce spôsob nadobudnutia spotrebiteľského balenia,
b) viesť za kalendárny mesiac evidenciu spotrebiteľských balení podľa dokladov o nákupe a predaji spotrebiteľského balenia a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f),
c) skladovať v prevádzkarni spotrebiteľské balenie určené len na predaj v rámci podnikateľskej činnosti,
d) oznámiť každú zmenu skutočností a údajov podľa odseku 3 a odseku 4 písm. a) a odseku 5 colnému úradu do 15 dní odo dňa ich vzniku.

V odseku 8 sa píše, že držiteľ povolenia na predaj SBL je povinný lieh v SBL nakupovať, alebo inak odoberať na účel ďalšieho predaja v rámci podnikateľskej činnosti len od osoby, ktorej colný úrad vydal oprávnenie na distribúciu.

Jednou z povinností držiteľa povolenia na predaj SBL je aj predloženie zoznamu dodávateľov spotrebiteľského balenia s uvedením ich identifikačných údajov, ak nakupujete teda SBL od firmy, táto musí byť držiteľom oprávnenia na distribúciu liehu.
Excise Duty
23.09.13,08:48
Aby sme sa premiestnili do reality! Treba si podrobne preštudovať zákon č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov v znení neskorších predpisov, konkrétne § 54! Zabudnite na zákon č, 105/2004 Z. z., ten už bol zrušený.
Danielle369
23.09.13,08:59
Fíha....Ludka išla som urobiť úpravy a neviem ako a prečo sa mi podarilo vymazať aj tvoje príspevky...teda ja u seba ich nevidím.
Ludmiiilka
23.09.13,09:08
ani mne ich neukazuje :D
Kvaka
23.09.13,09:09
Ak si vymazala svoju odpoveď, vymazali sa aj komentáre k nej.
Ludmiiilka
23.09.13,09:10
ja som ti odpisala..že sme už od nich chceli aj tie dodacie listy a oni povedali že ich spatne nevydávajú....takže sme ostali bez SBL....a neviem čo teraz....Od teraz budeme vždy chcieť to SBL budeme si to prizerať ale za tieto nákupy čo boli doteraz neviem ako s nimi...mohla by som to SBL dopísať na zadnú stranu či radšej nie?
Kvaka
23.09.13,09:13
Ak tam nakupujete osobne, možno vám to predávajú ako konečnému spotrebiteľovi, nie ako firme.
Ludmiiilka
23.09.13,09:18
my im vždy povieme že je to do baru aj naše SBL
Ludmiiilka
23.09.13,09:19
nič som nevymazávala...neviem čo to....nevadí
Kvaka
23.09.13,09:20
Ludmilka, nerozumiem, o čom píšeš, SBL je fľaša, to vám na doklade neuvádzali, aké fľaše alkoholu a koľko ste ich nakúpili?
Ludmiiilka
23.09.13,09:21
áno..uviedli nám napr. že sme nakúpili vodku a 6 fliaš...to áno...ale či niekde naspodu nemá byť uvedené naše SBL že to ideme predať ďalej
Kvaka
23.09.13,09:27
Danielle vymazala, to som písala jej.
Kvaka
23.09.13,09:30
mysliš asi vaše číslo povolenia na predaj, nie vaše SBL? SBL je spotrebiteľské balenie liehu, teda fľaša, prečítaj si dobre ten § 54, link som dala v odpovedi.
Kvaka
23.09.13,09:41
Tak vám k dokladu z registračnej pokladne musia priložiť aj dodací list, aby tam boli všetky požadované údaje, teda aj vaše číslo povolenia na predaj.