Susan
04.10.04,12:19
Vobec netusim, co prinasa so sebou prevod obchodneho podielu z prevadzajuceho na nadobudatela. Prevadzajuci z vyplateneho podielu ma platit dan z prijmu? Neviem,ktory § by som si mala pozriet:-(( Vie mi niekto poradit?
Prevod obchodneho podielu bol uskutocneny v hotovosti, ale nemam prijmovy ani vydavkovy doklad tychto financnych prostriedkov. Je potrebne ich vypisat a zaslat do OR? :(
elPi
04.10.04,17:52
Také jednoduché to zase nie je - dôležitejšie než pokl. doklady je zmluva o prevode !!! Úhrada ich nezaujíma (je jedno či v hotovosti, z účtu, zápočtom, či naturálne ...), ide o právnu podstatu vyjadrenú zmluvou !
A je to vzťah len medzi spoločníkmi, spoločnosť to len eviduje (v zmene spoločníka na analytike 411-ky).
Zmena ovplyvňuje viac dokumentov spoločnosti - aspoň narýchlo námatkovo:
- treba urobiť dodatok k spoločenskej zmluve,
- treba vypracovať úplné znenie spoločenskej zmluvy po zmene,
- na základe toho treba podať návrh na zápis zmeny do OR,
- dodatok spoločenskej zmluvy aj jej úplné znenie uložiť do zbierky listín,

Kde a aké tlačivá použiť sa už na tejto porade písalo inde.

Príjem z prevodu podielu je príjem podľa § 8 ods. 1 písm. f) zákona o dani z príjmov. Za výdavok sa považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu - viď § 8 ods. 7 ZDP.
;)
Susan
05.10.04,07:54
Dakujem pekne za vycerpavajucu odpoved. Novu spolocensku zmluvu alebo dodatok k spolocenskej zmluve tusim nemam.
Prave som nasla informaciu, ze pri zdanovani prijmov z prevodu ucasti na obchodnych spolocnostiach, ktore danovnik nadobudol do 31.12.2003 podla § 52 odst. 21 ZDP bude oslobodeny od dane tak, ako to vyplyvalo z ustanovenia § 4 odst. 1 pism.h zakona c. 366/1999 Z.z. Znamena to, ze prijem z prevodu obchodneho podielu bude oslobodeny od dane aj po 31.12.2003.
Este raz dakujem.