floos
23.09.13,13:36
Dobry den,potrebujem poradit.,1,5,2013 som sa prestahovala do prenajmu.najomnu zmluvu mam na dobu urcitu na rok.majitelka bytu mi vsak dala zmluvu kde nesedi cislo bytu,ktory mi prenajala,podla zmluvy mi prenajima 2 izbovy byt aj ked byvam v trojizbovom,v zmluve je uvedena cena najmu 210 eur aj ked pozaduje 350,vypovedna lehota je dvoj mesacna s tym,ze tam vsunula vetu citujem
"najomca moze podnajom vynimocne zrusit i okamzite a to v pripade:
ak je podnajomnik po dobu dlhsie ako 10 pracovnych dni v meskani s platbou najomneho.
minuly mesiac som bola v omeskani ale najom som zaplatila,majitelka sa mi vyhraza,ze ma vyhodi k 1 oktobru z bytu,vraj sa mam vystahovat
moje otazky su:je tato zmluva vobec platna kedze nesedia ani udaje o prenajatom byte,ani cena prenajmu?a dalsia otazka,ma vobec pravo na okamzite vystahovat na zaklade takejto zmluvy?
dalsia vec je,ze nenahlasila ani danovemu uradu,ze prenajima byt.ak vie niekto poradit co mam robit budem vdacna.dakujem
Mila123
23.09.13,11:43
veď jej podľa zmluvy dávaj iba 210, € uvidíš ako sa zatvári......
predpokladám, že jej platíš prevodom na účet...
a ako vieš, že nie je registrovaná na DÚ???
floos
23.09.13,13:46
Platím jej bud priamym vkladom na účet,alebo prevodom 350 eur mesacne.a Vilém,lebo som si to zistila.či že možné ma vystahovat?a je ta zmluva platná?
Katy a R
23.09.13,13:54
Prečo by nemala byť platná ? Zmluva o nájme nemusí byť dokonca ani v písomnej forme. Neplatná môže byť v tej časti, ktorá je v rozpore so zákonom.
- a ak máš podľa zmluvy platiť 210 a dávaš viac - máš preplatok :)
pozri si http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40 .. ustanovenia o nájme a zariaď sa podľa toho;) - tam nájdeš aj ako je možné ukončiť nájom (určite nestačí povedať, že ťa vysťahuje;))
petereak
23.09.13,14:03
Takto uzatvorená zmluva je neplatná, pretože je tu rozpor vôle a prejavu. Vôľou bolo uzatvoriť nájomnú zmluvu k 2i bytu, ale zmluva nesprávne vymedzuje predmet nájmu. Neplatnosť tejto písomnej zmluvy neznamená, že nemáte ústne uzatvorenú zmluvu, avšak absencia aspoň zápisnice o jej obsahu ťa dostáva do dôkaznej núdze voči prenajímateľovi - ak je vôbec majiteľom uvedeného bytu, ak by nebol majiteľom ale povedzme tiež len nájomcom, ktorý dal byt do ďalšieho nájmu môže byť aj táto ústna zmluva neplatná; skús teda preveriť podľa údajov o prenajímateľovi, či je vlastníkom bytu v ktorom reálne bývaš.
Katy a R
23.09.13,14:07
- no teraz pozerám, že ani číslo bytu nesedí .. takže najskôr - ako sa píše v predch príspevku ..
floos
23.09.13,15:22
Dakujem za odpovede.takže zistila som len tolko.na záhlaví zmluvy je najom bytu číslo 26 v zmluve dalej uvedené uz císlo 32.prenajimatelka je podla katastra majitelka bytu číslo 32,ale tento byt je 3 izbovy a nie 2 izbovy.takže byvam v byte 32.taktiez som zistila ze na tomto byte je dokonca plomba dal ju tam nejaky JUDr takže neviem co si mám mysliet
floos
23.09.13,16:08
Este som zabudla napisat jednu vec.prenajimatelke som platila v mesiaci maj po nastahovani 2 mesacne najomne tj 700 eur.hned po tom mi oznámila,ze jeden najom je vraj depozit,aj ked v zmluve nieje o depozite ani zmienka.
Mária27
23.09.13,20:13
Podľa toho čo písšeš "najomca moze podnajom vynimocne zrusit i okamzite a to v pripade: ak je podnajomnik po dobu dlhsie ako 10 pracovnych dni v meskani s platbou najomneho." to vyzerá tak, že ona je nájomcom nejakého bytu a ty si podnájomník.
V takom prípade (podnájom bytu) platia trochu iné pravidlá ako pri nájme bytu - pozri § 719 obč.z..
floos
24.09.13,05:28
Maria ona je vlastník bytu,ktory mi prenajala.
Mária27
24.09.13,13:39
Nájomca si teda ty - podľa zmluvy ide o tvoje právo zrušiť podnájom ...