Katarina-fa
23.09.13,14:39
Vedel by niekto zaujať stanovisko k nasledovnému prípadu :
s.r.o. platca DPH obstarala v roku 2011 a 2012 pozemky. Konkrétne ide o záhrady, ktoré sa nachádzajú v zastavanom území obce - tzn. z pohľadu stavebného zákona ide o stavebný pozemok. Tieto pozemky eviduje s.r.o. v účtovníctve na účte 031. V roku 2012 zámennou zmluvou zamenila tieto pozemky (s fyzickou osobou) nedoplácala ani jedna strana-išlo iba o zámenu. V účtovníctve nebol zaznamenaný žiadny pohyb - akoby sa žiadna zámena neuskutočnila (zrejme účtovníčku nikto neupozornil na túto skutočnosť). Ja som prevzala účtovníctvo tento rok a dozvedela som sa "náhodou" túto info o zámene. Ja si však myslím, že pri zámene, ktorá sa chápe ako predaj - kúpa mala s.r.o. zaúčtovať tento pohyb a podľa mňa aj zaplatiť DPH.
Viete mi prosím niekto zaujať stanovisko? A hlavne akým spôsobom to teraz vyriešiť?
a_je_to
23.09.13,21:12
Ťažko tu dávať odporúčania. Podľa § 2/c ZoDP je príjmom aj príjem dosiahnutý zámenou. Podľa § 2/1/a ZoDPH je predmetom dane dodanie tovaru za protihodnotu. Podľa § 38/2 ZoDPH je dodanie pozemku oslobodené, okrem dodania stavebného pozemku, ten je predmetom dane. Podľa týchto okolností a opisu prípadu vyzerá naozaj, že dodaný pozemok pri zámene mal byť predmetom DPH. Ale ako to vyzerá z pohľadu dokladov a času, to neviem naisto potvrdiť, že sa to musí dodaniť. Lebo to zdanenie vyzerá dosť nespravodlivo. Keby nešlo o stavebný pozemok, dalo by sa lavírovať s § 54 ... že tovar nadobudol za účelom oslobodeného dodania, ale ... príliš veľa okolností hovorí v prospech zdanenia DPH.
Katarina-fa
24.09.13,06:18
Najskôr som bola v tom, že to nebude klasifikované ako stavebný pozemok, keďže ide o záhrady a tým pádom by to bola klasická orná pôda,ktorá je pri predaji oslobodená od DPH, lenže vytiahla som si aktuálny list vlastníctva a tam je jasne napísané, že pozemky sú umiestnené v zastavanom území obce - tzn., že podľa staveb.zákona je to už chápané ako stavebný pozemok, takže toto je myslím jasná definícia. No a keďže stavebný pozemok nemali v majetku viac ako 5 rokov, nie je tento predaj oslobodený od DPH. Lenže na druhej strane logicky nechápem, prečo by mali zaplatiť DPH, keď z tejto zámeny nemali žiadny reálny finančný výnos. Ide o dosť veľkú sumu, takže aj DPH nie je žiadna malá suma. Posielala som aj dopyt na daňové riaditeľstvo cca pred dvomi týždňami, ale zatiaľ žiadna odpoveď. Vedel by sa ešte niekto k tomu vyjadriť?
a_je_to
24.09.13,06:35
No ... definície sa nevymýšľajú zo strachu pred zákonom, alebo z vôle meniť status, ale overujú v platných predpisoch. Za stavebný pozemok sa podľa odkazu č. 19 v § 38 ZoDPH považuje pozemok, určený územným plánom na zastavanie, alebo pozemok už zastavaný stavbou / viď § 43h zákona 50/1976/. Ak je to záhrada v intravilláne a územný plán nemá v nej zakreslenú stavbu, tak je to záhrada a nie stavebný pozemok. Každá záhrada v zastavanom pásme obce nie je stavebným pozemkom. Iba tá ktorú tak určuje územný plán v čase kúpy, alebo zámeny.
Katarina-fa
24.09.13,08:53
vďaka za názor...od majiteľa som dostala teraz takúto info :
"Spoločnosť s.r.o. platca DPH vlastnila pozemky v zastavanom území obce a boli zapísané v katastri ako orná pôda (3 pozemky) a záhrady (1 pozemok);
Tieto pozemky s.r.o. zamenila s fyzickou osobou za pozemky (orná pôda) mimo zastaveného územia obce. Zmluvné strany si v zmluve určili hodnotu zamieňaných pozemkov."
a_je_to
24.09.13,09:50
No vidíš ... tak to nie sú stavebné pozemky a podľa § 38/2 sú od DPH vždy oslobodené.
Katarina-fa
27.09.13,07:43
Ešte by som sa chcela poradiť, keď s.r.o. predáva pozemky a tieto sú oslobodené od DPH (nejde o stavebné pozemky) nemalo by to vstupovať do riadku 15 výkazu o DPH ?
a_je_to
27.09.13,11:21
Pozri vysvetlivku č. 33 k riadku 15 priznania DPH v poučení k priznaniu. Podľa nej by zámena pozemkov mala ísť do riadku 15 priznania. Lebo tam idú oslobodené plnenia podľa § 28 až 43 a § 38 je v intervale. Lebo pozemky boli dodané za protihodnotu = iné pozemky v rovnakej výmennej cene.
Katarina-fa
27.09.13,12:05
áno čítam, super, takže ďalší problém mám...mám asi 8 zámenných zmlúv z minulého roka, majiteľ nechce opravovať DP za rok 2012 ale chce tieto zámenné zmluvy zaúčtovať s dátumom január 2013, lenže aj keď to dám do januára (inak sa mi to nepáči, že dátumy nebudú sedieť) aj tak musím opravovať priznania k DPH za I.a II.Q/2013 :-(