bororo1
23.09.13,16:46
Dobrý deň
Prevadzkujem živnosť,nákup a predaj autodielov. Živnosť soľ založil tento rok v marci. Popri živnosti ešte pracujem na plný úväzok. Som teda oslobodený zatiaľ od odvodov do sociálne a zdravotnej poisťovne. Ak prekrocim hranicu 4800 eur tržby a budú mi vypočítané preddavky do sociálnej poisťovne budúci rok tak môžem tyzden pred 1.7.2014 živnosť zrušiť a tak mi nebudú môcť vypočítať žiadne odvody dodatocne a o mesiac by som zase živnosť založil. Moja otázka je či môže ZP alebo SP dodatočne ak živnosť zrusim povedzme 20.6.2014 vypočítať odvody neexistujúcemu subjektu.?
kn-alka
23.09.13,14:50
Ak zrušíš živnosť, nebudeš mať povinnosť platiť odvody, ak však znova obnovíš živnosť, budeš ich platiť od prvého dňa otvorenia..... teda, ak tú živnosť neotvoríš až po cca 2 rokov.
Katy a R
23.09.13,14:51
zabudni na túto dieru v zákone - už je dávno zaplátaná ! (to je k SP). A SP bude určite vymáhať dlžné poistné (samozrejme za obdobie podnikania od 1.7.14 - ak sa staneš povinným platiteľom) ... a keby len to - aj penále zvykne.
a ZP - poisťovňa spraví za teba RZZP - a výsledok ti tiež pošle - možno aj so šekom ;)
marjankaj
23.09.13,16:25
Neexistujúcim subjektom sa staneš až po smrti.
bororo1
24.09.13,03:31
Od 1.7.2014 vymáhať môže ale ja sa pýtam či môže vymáhať spätne od začiatku podnikania v mojom pripade 1.3.2013 až do skončenia živnosti povedzme 20.6.2014. Za toto obdobie keď zrusim živnosť toho 20.6.2014 tak mozu odomna pýtať peniaze za toto obdobie kedy som prevádzkoval živnosť? To isté sa pýtam aj pri zdravotnej poisťovni...
kn-alka
24.09.13,05:14
áno, pravdaže môže, dokonca pošlú aj exekútora a budú ti to strhávať zo mzdy, ak sa zamestnáš. Tým, že zrušíš živnosť, nezbavíš sa narobených dlhov.
veronikasad
24.09.13,06:02
Prečo by mali vymáhať spätne od 1.3.2013 ? Veď povinným platitelom (ak bude živnosť aktívna) sa staneš najskôr 1.7.2014.

Zdravotné poistenie platíš z minima, ak nie si súčasne zamestnancom - od začiatku podnikania.. Rozdiel doplatíš (ak budeš mať vysoký zisk) po podaní DP - ZP ti urobí ročné zúčtovanie zdr.poistenia. Ukončením živnosti sa nedoplatku nevyhneš.
Braňo
24.09.13,06:16
pravdepodobne Ti vznikne nedoplatok na zdravotnom poistení a ten máš povinnosť zaplatiť.
marjankaj
24.09.13,06:21
Ako sa vyhnúť? Jednoducho. Ak budeš mať zo živnosti nulové príjmy tak odvody platiť nemusíš. Ak ovšem si zamestnaný a poistený v ZP z tohoto dôvodu.
Takže ak je tvojím dôvodom neplatenie odvodov, tak si tú živnosť určite založ.
Dokonca ani daňové priznanie nebudeš musieť podávať.