mončika
17.03.06,19:24
Došiel mi dobropis z Nemecka dňa 15.3.2006, vystavený 28.2.2006.
Akým kurzom ho mám naúčtovať a aký kurz mám použiť pri DPH.
Používam 2 kurzy, softvér mi to umožňuje. Ďakujem.
Paula
17.03.06,18:39
Došiel mi dobropis z Nemecka dňa 15.3.2006, vystavený 28.2.2006.
Akým kurzom ho mám naúčtovať a aký kurz mám použiť pri DPH.
Používam 2 kurzy, softvér mi to umožňuje. Ďakujem.
Dobropis zaúčtuješ dňom jeho obdržania a prepočítaš ho kurzom faktúry, ku ktorej je dobropis vystavený .
ALBO
17.03.06,18:44
Došiel mi dobropis z Nemecka dňa 15.3.2006, vystavený 28.2.2006.
Akým kurzom ho mám naúčtovať a aký kurz mám použiť pri DPH.
Používam 2 kurzy, softvér mi to umožňuje. Ďakujem. PreDPH§26/1 posledná veta (novela k 1,1,2006)= kurz ktorý ste použili na prepočet DPH pôvodnej Fa, kedy bola DP v pôvodnej FA.
mončika
19.03.06,13:51
Čiže dobropis naúčtujem kurzom dňa kedy mi došiel a DPH kurzom pôvodnej faktúry ,ku ktorej bol vystavený?
domacnost
20.03.06,04:26
Prosím vás , prečítala som si tento príspevok a ohľadom dph-kurz to viem, ale mne ked prišiel dobropis, tak som ho prepočítala jednym kurzom a to kurzom k pôvodnej faktúre ku ktorej patrí dobropis. Iný a hlavne ďalší som nepoužíla, je to správne? Môhol by mi niekto dať k tomu stanovisko , kde v zákone je použitý takýto postup, že treba na prepočet použiť ešte aj kurz vystavenia okrem kurzu k dph.:confused:
severanka75
20.03.06,12:28
ja používam 2 kurzy-1. den dodania tovaru z EU (zakon o účtov.)
2. den vystavenia faktury na účely DPH.(zakon o DPH)
kalkulka
20.03.06,13:09
Prosím vás , prečítala som si tento príspevok a ohľadom dph-kurz to viem, ale mne ked prišiel dobropis, tak som ho prepočítala jednym kurzom a to kurzom k pôvodnej faktúre ku ktorej patrí dobropis. Iný a hlavne ďalší som nepoužíla, je to správne? Môhol by mi niekto dať k tomu stanovisko , kde v zákone je použitý takýto postup, že treba na prepočet použiť ešte aj kurz vystavenia okrem kurzu k dph.:confused:
Rieši to §26 ods. 1 zákona o DPH platného od 1.1.2006. Použiješ kurz pôvodný aj do účtovníctva aj do DPH.
apsgroup
24.03.06,08:33
Faktura z EU je vystavená v 1/06, tovar prišiel v 2/06, faktúra je vystavená
pred nadobudnutim tovaru t.j. na DPH použijem kurz 15.3.
Dobropis k tejto fakture /na nedodaný tovar/ bol vystavený vo februári 2006 a aj nám došiel vo februári 2006. Mám ho zaevidovaný vo februári a na DPH by som mala použit kurz povodnej faktúry t.j.15.3.? Možem dat dobropis do DPH vo februári, ked povodná faktúra bude v marci?
Kobra
24.03.06,09:35
Rieši to §26 ods. 1 zákona o DPH platného od 1.1.2006. Použiješ kurz pôvodný aj do účtovníctva aj do DPH.

Chcela by som si potvrdiť, že uvedený paragraf platí aj pre fakturáciu a vystavovanie dobropisov v cudzej mene medzi slovenskými subjektami.
Ak mám napr. dnes - marec vystaviť dobropis v EUR-ách slovenskému odberateľovi k faktúre z februára, tak použijem kurz EUR z februára?
Ďakujem.
Kobra
28.03.06,09:00
Fakturuje niekto na Slovensku v EUR?
Použijem pôvodný kurz faktúry aj pri vystavení dobropisu?
azalka
07.04.06,13:22
Fakturuje niekto na Slovensku v EUR?
Použijem pôvodný kurz faktúry aj pri vystavení dobropisu?

Pripájam sa k otázke, pretože v zákone o DPH je len zmienka o kurze pri vastavovaní dobropisu z iného člen.štátu (teda mimo SR). Ja používam kurz zo dňa vystavenia (=daň.povinnosti) daného dobropisu, teda neberiem do úvahy kurz pôvodnej faktúry.
Psm, o Vaše názory.
Paula
07.04.06,13:45
Pripájam sa k otázke, pretože v zákone o DPH je len zmienka o kurze pri vastavovaní dobropisu z iného člen.štátu (teda mimo SR). Ja používam kurz zo dňa vystavenia (=daň.povinnosti) daného dobropisu, teda neberiem do úvahy kurz pôvodnej faktúry.
Psm, o Vaše názory.
Už v príspevku č.3 je poukaz na § 26, ods.1, a poslednú vetu v ňom .Citujem: " Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti".
Ide o kurz platný pri vzniku daňovej povinnosti v čase pôvodnej dodávky.
Maxinka
11.04.06,11:00
Ahojte, prosím Vás, dobropis z EU sa vykazuje aj do DPH. Ja so si vytvorila Záväzok, zaškrtla som tam dobropis, ale neviem, kde sa mi zobrazí opravená DPH v priznaní k DPH?Vediem JÚ.Ďakujem
Paula
11.04.06,11:38
Ahojte, prosím Vás, dobropis z EU sa vykazuje aj do DPH. Ja so si vytvorila Záväzok, zaškrtla som tam dobropis, ale neviem, kde sa mi zobrazí opravená DPH v priznaní k DPH?Vediem JÚ.Ďakujem
V DP DPH by si mala mať:
r.23 = - základ dane
r.24 = - DPH
r.25 = + DPH
Jana Acsová
11.04.06,12:16
Faktura z EU je vystavená v 1/06, tovar prišiel v 2/06, faktúra je vystavená
pred nadobudnutim tovaru t.j. na DPH použijem kurz 15.3.
Dobropis k tejto fakture /na nedodaný tovar/ bol vystavený vo februári 2006 a aj nám došiel vo februári 2006. Mám ho zaevidovaný vo februári a na DPH by som mala použit kurz povodnej faktúry t.j.15.3.? Možem dat dobropis do DPH vo februári, ked povodná faktúra bude v marci?Záludná situácia. .-)
Môj názor:
Nie je možné opravovať základ dane a daň v prípade, že ešte nevznikla daňová povinnosť. Dobropis by som zahrnula do DP v rovnakom čase a kurze ako vzniknutú daňovú povinnosť. Neuvažovala by som so skorším zahrnutím opravy ZD a DPH z titulu dobropisu do DP. Nejednalo by sa totiž o opravu ZD a dane, nakoľko ešte nevznikla daňová povinnosť. Mám za to, že tento postup nebude rozporovaný. V čase vzniku daňovej povinnosti zahrniete nadobudnutie tovaru do DP vo výške skutočnej dodávky.

Argument:
Do DP vlastne nezahŕňame dobropis ako taký, ale zohľadňujeme skutočnú dodávku vo výške známej v čase vzniku daňovej povinnosti.
Jana Acsová
11.04.06,12:26
Argument:
Do DP vlastne nezahŕňame dobropis ako taký, ale zohľadňujeme skutočnú dodávku vo výške známej v čase vzniku daňovej povinnosti.Uvažovala by som v tomto prípade v záznamovej povinnosti podľa § 70 s jedným zápisom týkajúcim sa hodnoty skutočne nadobudnutého tovaru a nie so sumou faktúry a dobropisu osobitne.
azalka
12.04.06,14:06
Už v príspevku č.3 je poukaz na § 26, ods.1, a poslednú vetu v ňom .Citujem: " Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti".
Ide o kurz platný pri vzniku daňovej povinnosti v čase pôvodnej dodávky.
Paula, ale §25, na kt. sa odvoláva §26 ods.1 sa týka len opráv základu dane dovozu tovaru a služieb z iného členského štátu a nie "domácich" .
Takže ako? Ja som sa svojim príspevkom pripájala k otázke KOBRY, teda fakturácia v eurách medzi slovenskými obch.partnermi.
ALBO
12.04.06,14:25
Paula, ale §25, na kt. sa odvoláva §26 ods.1 sa týka len opráv základu dane dovozu tovaru a služieb z iného členského štátu a nie "domácich" .
Takže ako? Ja som sa svojim príspevkom pripájala k otázke KOBRY, teda fakturácia v eurách medzi slovenskými obch.partnermi.

Azalka . § 26/1 , ktorý hovorí o platbe v cudzej mene aj medzi sl. sub. (hovorí o dodaní tovaru aj nadobudnutí tovaru)sa odvoláva v poslednej vete na § 25. A§ 25 rieši aj domáce DB a ŤP.