Hanka
17.03.06,19:28
Prosim Vas, vie mi niekto poradit.
Moj kamarat ma syna a ten pracoval 5 mes. na Cypre. Ma iba vyplatne pasky. Nevedia sa z pasok vymotat. Nevie vobec, ci mu zrazali dan a ked mu zrazali co s tym? Ma niekto skusenosti s takymto niecim? Napadlo ma, ze platil u nas za sprostredkovanie zamestnania - s tym sa asi neda nic urobit, ze?
Jarino
17.03.06,19:21
Hanka, nerobte si z toho ťažkú hlavu. Prepočítaj príjmy na slovenské koruny. Z Cyperskou republikou platí pri príjmoch zo závislej činnosti metóda vyňatia príjmov, takže daň ani nie je podstatná. Ak nemal iné príjmy, jeho daňová povinnosť je nula. K daňovému priznaniu prefoť výplatné pásky (ak chlapec nemá žiadne potvrdenie) a odovzdajte na DU. Netrápte sa pre maličkosti.
accad
18.03.06,11:07
K predchádzajúcemu príspevku pripájam príspevok uverejnený v prílohe Pravdy 17.3.2005
Otázka:
Sestre bola zrazená daň z príjmu na Cypre, kde v minulom roku pracovala nepretržite 9 mesiacov. Okrem príjmu na Cypre nemala žiadny iný príjem za rok 2005.Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi ČSSR a Cyprom predpisuje vyňať príjmy zarobené na Cypre. Je sestra povinná podať daňové priznanie k dani z príjmu zo závislej činnosti v SR?
Odpoveď DR SR B.B.
Ak podľa zákona o dani z príjmov a uvedenej medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia (zák.č.30/1981 Zb.) je sestra stále rezidentom SR, t.j. ak nedošlo k zmene celosvetovej rezidencie, povinnosť podať priznanie v SR je v prípade, ak úhrn ročných zdaniteľných príjmov po prepočte na Sk za rok 2005 presiahol sumu 43968 Sk. Ak daňovník nemal iné zdaniteľné príjmy, po uplatnení metódy vyňatia príjmov, nevznikne vo vyššie uvedenom prípade povinnosť platiť dane v SR. V tomto prípade je povinnosť podať priznanie typ A a prílohou je kópia potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti od cyperského zamestnávateľa.
Ešte pripájam:http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/zah_prij.doc
Hanka
20.03.06,05:41
Dakujem za pomoc. :)
ccertik
20.03.06,13:25
vedel by mi niekto poradit ci mam narok na vratenie dane strhnutej na Cypre a ak ano tak akym sposobom???
dakujem
Jarino
20.03.06,19:10
ccertik, daň ktorú si zaplatil na Cypre ti zo štátneho rozpočtu SR nikto nevráti. Ale daňové priznanie v SR musíš podať, pokiaľ si mal príjmy zo závislej činnosti v zahraničí. Pozri príspevok č. 3.
Jedine, že by ti na Cypre urobili nejaké ročné zúčtovanie, ale to je podľa ich platných predpisov.
ccertik
21.03.06,10:42
Jarino,ďakujem za pomoc :-D.
dada2
04.07.06,15:21
môj syn má kamaráta, ktorý išiel pracovať na Cyprus , ten tam má známych ,ktorý tam už pracujú volá ho aby prišiel za ním , nejaký človek čo to vybavuje má prísť na Slovensko a chce sa s ním ohľadne práce spojiť , vybaví letenku aj prácu viac neviem nič, viem. len že tam už pracuje viac ľudí , máte skúsenosti s prácou na Cypre, čo treba doma si povybavovať ohľadne poistenia atď... Jedná sa o prácu v neakej reštaurácii.
nikula
02.03.12,06:42
Ja mám menší problém. Kamarátka pracovala na Cypre 4 mesiace. Nakoľko došlo k problémom so zamestnávateľom (neplatil mzdu aj 2 mesiace a iné/, odišla. Zamestnávateľ jej nedal žiadne papiere a nemá ani výplatné pásky. Teraz si myslíme, že bude problém získať nejaké potvrdenie od neho. Bol by veľký problém, ak by tento príjem nebol uvedený v DP? Je to príjem vyňatý, takže asi moc nie. Skúste povedať Váš názor, aby som mala istotu.
Ešte jedna pod otázka: Škótsko patrí medzi krajiny so zápočtom alebo vyňatím príjmov?
nikula
02.03.12,08:58
Neskúsi mi niekto poradiť?
Škótsko je súčasťou VB, takže metóda vyňatia - to som si už zistila. Ale ako to je s príjmom s Cypru bez potvrdenia???? Prosím
nikula
02.03.12,10:46
Ja mám menší problém. Kamarátka pracovala na Cypre 4 mesiace. Nakoľko došlo k problémom so zamestnávateľom (neplatil mzdu aj 2 mesiace a iné/, odišla. Zamestnávateľ jej nedal žiadne papiere a nemá ani výplatné pásky. Teraz si myslíme, že bude problém získať nejaké potvrdenie od neho. Bol by veľký problém, ak by tento príjem nebol uvedený v DP? Je to príjem vyňatý, takže asi moc nie. Skúste povedať Váš názor, aby som mala istotu.
Ešte jedna pod otázka: Škótsko patrí medzi krajiny so zápočtom alebo vyňatím príjmov?
Skúste povedať, ako by ste to riešili vy? Prosím...
nikula
02.03.12,17:43
Poradí niekto???
nikula
03.03.12,12:18
Prosím o radu....