allgreen
24.09.13,07:42
Dobrý deň, máte niekto viac informácií ohladom odnatia certifikátu fiškálneho modulu FM-41 a jeho variant?
Mám pokladňu cez pc s tlačiarnou SAM4s a fiškálnym modulom FM41 presne dva roky, stála ma vtedy niečo cez 550€. Pred mesiacom stratila certifikát, toto mi oznámil DU resp Finančné riaditelstvo z Banskej Bystrice.
Mám si hladať náhradu. Ďalších +400e
JE TOTO MOŽNÉ ?!
srska
24.09.13,05:58
je to možné - certifikáty 00237/101/1/2011 a 00094/101/1/2011 boli zrušené 21.08.2013
allgreen
24.09.13,06:11
platí na toto záruka? výrobca sa podla slov technika odvolal voči rozhodnutiu o odobratí certifikátu
srska
24.09.13,06:19
treba konzultovať s výrobcom v nitre. stav je taký, že vyššie uvedené certifikáty boli evpú dubnica zrušené na fm 41 a odvodené typy - viď pdf .
allgreen
24.09.13,06:38
Ďakujem, ešte potrebujem objasniť jednu vec. Fiškálny modul je jedna vec, termo tlačiareň je vec druhá. Nestačilo by by vymeniť FM v tlačiarni bez zakúpenia noveho kompletu? priznám sa, nerozumiem sa týmto veciam.
Vyrobca: FM netreba menit pokial nepadne právoplatné rozhodnutie, odvolal sa.
Danový úrad: FM treba bezodkladne vymenit, nemá certifikát
Technik(iná firma ako výrobca): už spravil ponuku na výmenu, bezmála 400€
JA: mna asi je*ne
srska
24.09.13,06:43
verím ti, že ťa môže šľak trafiť ale stanovisko fs sr je jasné. dva certifikáty sú zrušené a teda používanie fiškálneho modulu je protiprávne (môj názor). daj dopyt na fs sr - sekciu daňovú (http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgwxswRJgjiO-pEYYiCOBbK4r0d-bqp-kL63foB-QW5oRLmjoyIApdtzJQ!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFUNkI!)
allgreen
24.09.13,07:13
ďakujem za pomoc, volal som na DÚ, v liste ktorý som dostal bolo t.č. tak ako také info mám.
AK BY MAL NIEKTO PODOBNÝ PROBLEM NAPÍŠTE
podla slov výrobcu je na trhu "pár " tisíc dotknutých modulov.
srska
24.09.13,07:14
podľa fs sr cca 1800 - a termín na výmenu je tuším do 30.09.2013
sthruska
24.09.13,07:30
Hm, 1 800 x 400 = 720 000. Tomu sa povie obchod. Na základe jediného rozhodnutia od zeleného stola.
srska
24.09.13,07:35
Hm, 1 800 x 400 = 720 000. Tomu sa povie obchod. Na základe jediného rozhodnutia od zeleného stola.
časť pravdy - 1800 x napr. priemer 5000evri/mesiac = 9000000 evri daňový únik
allgreen
24.09.13,07:54
subjekt určite neprišiel o licenciu, len tak, pre nič za nič. Ale keď už raz fiškálny modul získa licenciu, kúpi si ho 1800 ludí, tu hľa bum licencia fuč, kôli čomu?
Dáša_
24.09.13,08:03
Hm, 1 800 x 400 = 720 000. Tomu sa povie obchod. Na základe jediného rozhodnutia od zeleného stola.
časť pravdy - 1800 x napr. priemer 5000evri/mesiac = 9000000 evri daňový únik

a ty tomu veríš, že každý jeden, čo si tento modul kúpil, aj podvádzal? A že každý jeden mal tržbu na tej pokladni takú, že dokázal mesačne skryť priemer 5000 dph, čo je mesačná tržba cca 30 tisíc € ???? Teda tá bez učasti štátu? Plus aj nejakaá vykázaná???
srska
24.09.13,08:12
a ty tomu veríš, že každý jeden, čo si tento modul kúpil, aj podvádzal? A že každý jeden mal tržbu na tej pokladni takú, že dokázal mesačne skryť priemer 5000 dph, čo je mesačná tržba cca 30 tisíc € ???? Teda tá bez učasti štátu? Plus aj nejakaá vykázaná???
dáška, ber to len ako príklad. jasné, že realita mohla byť iná. zoberme to tak, že je to len jeden model. výrobcov aj modelov je xyz. problém podľa mňa je však v evpú - ten predsa by mal byť zárukou, že sa také dačo nedostane na trh s certifikátom.
srska
24.09.13,08:14
subjekt určite neprišiel o licenciu, len tak, pre nič za nič. Ale keď už raz fiškálny modul získa licenciu, kúpi si ho 1800 ludí, tu hľa bum licencia fuč, kôli čomu?
pre možnosť meniť dáta vo fiškálnej pamäti = krátiť tržby
allgreen
24.09.13,08:34
veď toto, keby som to vedel ukrátil by som aj ja aspoň tých 400€ čo teraz vysolím za nový fiškál.
Veď všetko sa dá "heknúť" ak to nezavinil priamo výrobca ale nejaký používateľ FM41, ktorému na to prišli, prečo zakázať všetky FM41.
Nevidíme do toho,porušujeme zákony,jednoduchá matematika
srska
24.09.13,08:41
pozri sa na to takto - keď voľakedy dávno prišli novomaticu na backdoor a vyberala im partia po celom slovensku automaty, tak keď na to prišli, zavreli všetky prevádzky a vymenili všade elektroniku - bránili sa.

fs sr sa tiež bráni.
sthruska
24.09.13,10:00
Po prvé, už nie prvý krát z nás robia automaticky zlodejov. Viď nákup akéhokoľvek média pre ukladanie údajov + autorský poplatok.
Výmena elektroniky v automatoch bola vo vlastnej réžii. Teraz to má platiť niekto kto za to nemôže. Kto to len bude? Žeby zas plebs?
Pri takomto správaní sa štátu sa aj zo mňa stáva zlodej. Veď koho by to po určitom čase nenasralo?
misoft
24.09.13,15:30
mimotemy
Ja to vidím takto: pre tých, ktorí rozhodujú o certifikácii, pre daňovákov, pre tých "hore" je každý, kto podniká, automaticky označovaný za potencionálneho zlodeja (bez rozdielu)!
Zita5
24.09.13,16:34
Pokiaľ si je každý podnikateľ vedomý, že blokoval riadne tak ako sa má , treba podať žalobu na súd napr. voči firme ale aj voči daňovému úradu ...to predsa nie je možné aby len tak svojim rozhodnutím
spravili škodu ľuďom, ktorí nie sú zainteresovaní do podvodov ...ak teda niekto tvrdí, že sa neblokovali tržby.To tiež musí niekto dokázať .,
misoft
24.09.13,18:38
........To tiež musí niekto dokázať .,
Niektorí dokazovať nemusia! Stačí ich tvrdenie a basta!
Zita5
25.09.13,04:42
Vyjadrenie výrobcu ohladne zrušenia certifikátu k fiskálnej tlačiarni FM41
Rozhodnutia, ktorými Elektrotechnický výskumný a projektový ústav Nová Dubnica, a.s. (EVPÚ) zrusil certifikáty spolocnosti FISCAL Group na fiskálne tlaciarne do dnesného dna nenadobudli právoplatnost a vykonatelnost, kedze v tomto case plynie lehota, v ktorej proti predmetným rozhodnutiam podávam odvolanie. Uvedené rozhodnutia teda momentálne nespôsobujú ziadne právne úcinky.

Mám za to, ze certifikáty boli zrusené nezákonne, vzhladom na skutocnost, ze môzu byt zrusené výhradne v súlade s ustanovením § 11 ods. 10 písm. a) zákona c. 264/1999 Z. z. o technických poziadavkách na výrobky. Podla uvedeného ustanovenia je EVPÚ oprávnený zrusit platnost predmetných certifikátov len v prípade, ak zistí, ze neboli dodrzané podmienky vydania certifikátu. K takejto situácii nedoslo.

Rovnako nie je potrebné obávat sa ulozenia sankcie zo strany danovej kontroly, kedze neexistuje zákonná lehota obmedzujúca dlzku platnosti certifikátu. Upozornujem vsak, ze príslusný danový úrad má oprávnenie ulozit Vám sankciu v prípade poskodenia alebo iných zásahov do plomby nachádzajúcej sa na zariadení.

S pozdravom,

Ing. Ladislav Császta






„Stanovisko k používaniu elektronickej registračnej pokladnice po uplynutí doby certifikátu
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k používaniu elektronickej registračnej pokladnice podľa vyhlášky č.55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov (ďalej vyhláška)
v nadväznosti na §18 a §18a zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, v prípade, ak platnosť certifikátu už vypršala, oznamuje následovné: Platnosť vydaných certifikátov k elektronickým registračným pokladniciam je obmedzená. Pri výkone miestnych zisťovaní zameranýc na povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu často dochádza k zisteniam, že platnosť certifikátu k elektronickej registračnej pokladnici (ktorá je certifikovaná podľa vyhlášky) už vypršala. Nakoľko daňový subjekt (podnikateľ), ktorý používa elektronickú registračnú pokladnicu na účely evidencie tržieb prijatých v hotovosti je jej užívateľom, povinnosť certifikácie výrobkov, prípadne opätovnej certifikácie výrobkov sa na neho nevzťahuje. Táto povinnosť platí pre výrobcu alebo dovozcu a daňový subjekt (podnikateľ) môže používať elektronickú registračnú pokladnicu aj po uplynutí doby platnosti certifikátu.

Ing. Marián Zahoranský, PhD.
Vedúci obchodného odd. SK, CZ

Zdroj :http://www.lbservis.sk/
Dáša_
25.09.13,04:55
Nespomínal náhodou na začiatku allgreen, že dostal list z DU? Možno by bolo dobré vedieť, čo vlastne v tom liste bolo napísané
srska
25.09.13,05:07
Nespomínal náhodou na začiatku allgreen, že dostal list z DU? Možno by bolo dobré vedieť, čo vlastne v tom liste bolo napísané
05.09.2013:
Daniari už rozposielajú listy

Finančná správa v týchto dňoch rozposiela listy podnikateľom, ktorí tento typ fiskálnych tlačiarní používajú, s upozornením, že používajú elektronickú registračnú pokladnicu, ktorá stratila licenciu, a teda nie je v súlade so zákonom. Podnikatelia si ju musia vymeniť. Následne chcú daniari kontrolovať, či podnikatelia naďalej používajú pokladnice aj bez certifikátu. V prípade, že to zistia, hrozí im pokuta. Tá sa môže vyšplhať až do výšky 3 300 eur. Daniari pri zvýšených kontrolných akciách nekončia. Podvádzaniu zo strany obchodníkov chcú zabrániť aj tým, že všetky prevádzky a reštaurácie budú musieť pritom od januára budúceho roka mať okrem pokladnice v predajni aj komunikačný kábel, ktorý prepojí registračnú kasu s počítačom. Daniari budú môcť takto efektívnejšie skontrolovať údaje z fiskálnej pamäte pokladnice. .....

viac tu (http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/292102-podvody-malych-predajcov-pri-pokladnicnych-blockoch/)
Zita5
25.09.13,05:12
Na základe akého zákona si ju musia vymeniť .?Mňa sa táto situácia netýka , ale ak by bolo niečo s mojim certifikátom k mojej ERP tak určite by som kopala.Prečo ministerstvo financií v spolupráci s daňovým úradom nevydajú nejaké stanovisko ako majú podnikatelia postupovať , snáď mi nechce niekto tvrdiť , že naozaj sme už všetci podvodníci .
Dáša_
25.09.13,05:14
no, v zmysle vyššie uvedeného je otázka, či sú tieto listy správne, ak rozhodnutie o zrušení certifikatu nie je právoplatné. Ale na to by bolo samozrejme treba vidieť všetky listiny... Ťažko takto od počítača....
srska
25.09.13,05:24
Na základe akého zákona si ju musia vymeniť .?Mňa sa táto situácia netýka , ale ak by bolo niečo s mojim certifikátom k mojej ERP tak určite by som kopala.Prečo ministerstvo financií v spolupráci s daňovým úradom nevydajú nejaké stanovisko ako majú podnikatelia postupovať , snáď mi nechce niekto tvrdiť , že naozaj sme už všetci podvodníci .
pravdepodobne na základe 289/2008 § 4/4 (§4 - Požiadavky na elektronickú registračnú pokladnicu)

(4) Do fiskálnej pamäte sa nezameniteľne a neodstrániteľne ....

a pravdepodobne na základe 264/1999 §11/11a

(11) Autorizovaná osoba je oprávnená
a) zrušiť platnosť ňou vydaného certifikátu alebo iného dokladu, ak zistí, že neboli dodržané podmienky vydania certifikátu,
Zita5
25.09.13,05:39
Vlado pozri aj § 4 odst.6......mne ide priamo o to , ktorý § dáva povinnosť výmeny ERP ak zistia takúto vec(podotýkam """"nie mojou vinou """""" ), v súlade s ktorou zrušia certifikát .Konkrétne paragraf , ktorý mi prikazuje, že ja som povinná si kúpiť novú pokladňu ...(ja do čriev pokladnice nevidím a preto nemala som známosť o tom ako je vyrobená , ja som ju s dôverou kúpila u odborníkov ) ....kto mne nahradí škodu , od koho mám právo si ju vymáhať .
srska
25.09.13,05:49
Vlado pozri aj § 4 odst.6......mne ide priamo o to , ktorý § dáva povinnosť výmeny ERP ak zistia takúto vec(podotýkam """"nie mojou vinou """""" ), v súlade s ktorou zrušia certifikát .Konkrétne paragraf , ktorý mi prikazuje, že ja som povinná si kúpiť novú pokladňu ...(ja do čriev pokladnice nevidím a preto nemala som známosť o tom ako je vyrobená , ja som ju s dôverou kúpila u odborníkov ) ....kto mne nahradí škodu , od koho mám právu si ju vymáhať .od toho, komu zostane v ruke "čierny peter". môže to byť výrobca, servisná organizácia alebo konkrétna fyzická osoba, ktorá to obchodníkom ponúkala.
Dáša_
25.09.13,06:07
a čo štát, ktorý používanie tohto mofulu schválil? na čo je teda certifikácia?
srska
25.09.13,06:20
a čo štát, ktorý používanie tohto mofulu schválil? na čo je teda certifikácia?
súhlas - pozri moju reakciu na tvoj príspevok na str. 1 o 11:12
Dáša_
25.09.13,06:27
a čo štát, ktorý používanie tohto mofulu schválil? na čo je teda certifikácia?
súhlas - pozri moju reakciu na tvoj príspevok na str. 1 o 11:12
Takže hromadná žaloba o náhradu škody na evpu :) A zároveň by to s nimi mal riešiť aj štát...
srska
25.09.13,06:43
a čo štát, ktorý používanie tohto mofulu schválil? na čo je teda certifikácia?
súhlas - pozri moju reakciu na tvoj príspevok na str. 1 o 11:12
Takže hromadná žaloba o náhradu škody na evpu :) A zároveň by to s nimi mal riešiť aj štát...
no bobky tam určite majú. výrobca sa síce odvolal - a podľa 264/1999 by malo evpú v tomto prípade postupovať podľa 71/1967 zákon o správnom konaní - a včas podané odvolanie má odkladný účinok .
čo sa týka odvolania však môžu použiť §55/2 - vylúčenie odkladného účinku:

(2) Ak to vyžaduje naliehavý všeobecný záujem alebo ak je nebezpečenstvo, že odkladom výkonu rozhodnutia utrpí účastník konania alebo niekto iný nenahraditeľnú ujmu, môže správny orgán odkladný účinok vylúčiť; naliehavosť treba riadne odôvodniť. Odkladný účinok nemožno vylúčiť, ak tak ustanovuje osobitný zákon.

a modul by sa teda nemal používať.
allgreen
26.09.13,05:44
Tak pred pár dnami som hladal na googli niečo o tomto probléme s FM, nenašiel som nič. Teraz už je na nete pár článkov aj s diskusiami. Mohlo by sa niečo pohnúť, aspoň ministerstvo nech vydá k tomuto nejaké stanovisko.
"Finančná polícia" SR trpí asi nejakou paranojou, keď tvrdí že každý malí predajca !Môže! štát okrádať denne až o 600€ DPH, veď to sú tisícové tržby! denne!
" To že na porche cayane sa dá vytrhnúť bankomat neznamená že ich treba zakázať"
Dáša_
26.09.13,05:52
Tak pred pár dnami som hladal na googli niečo o tomto probléme s FM, nenašiel som nič. Teraz už je na nete pár článkov aj s diskusiami. Mohlo by sa niečo pohnúť, aspoň ministerstvo nech vydá k tomuto nejaké stanovisko.
"Finančná polícia" SR trpí asi nejakou paranojou, keď tvrdí že každý malí predajca !Môže! štát okrádať denne až o 600€ DPH, veď to sú tisícové tržby! denne!
" To že na porche cayane sa dá vytrhnúť bankomat neznamená že ich treba zakázať"

Máš pravdu, že u nás je každý podnikateľ potencionálnym zlodejom. A to je fakt tragédia.
allgreen
26.09.13,06:52
Stále neviem či vyhovieť štátu čo ma akurát len po*ebe a kúpiť novú pokladňu laebo čakať.
Zita5
26.09.13,07:01
Stále neviem či vyhovieť štátu čo ma akurát len po*ebe a kúpiť novú pokladňu laebo čakať.

Ja by som sa pokúsila s nejakým právnikom poradiť , ako po právnej stránke vec vidí on .
bodliak
26.09.13,07:11
Ja by som sa pokúsila s nejakým právnikom poradiť , ako po právnej stránke vec vidí on .

Ako keby si nevedela, ze 2 právnici majú na vec aspoň 3 názory.
Zita5
26.09.13,07:17
Ja by som sa pokúsila s nejakým právnikom poradiť , ako po právnej stránke vec vidí on .

Ako keby si nevedela, ze 2 právnici majú na vec aspoň 3 názory.

To viem, máš pravdu ..taktiež aj daňový poradcovia a daňoví pracovníci..viac hláv viac názorov . Bez ohľadu na to , by som chcela od právnika vedieť či som skutočné povinná vynaložiť opäť svoje finančné prostriedky na zakúpenie novej ERP , ak niekto iný spraví chybu .
allgreen
26.09.13,07:27
Ja by som sa pokúsila s nejakým právnikom poradiť , ako po právnej stránke vec vidí on .

Ako keby si nevedela, ze 2 právnici majú na vec aspoň 3 názory.

To viem, máš pravdu ..taktiež aj daňový poradcovia a daňoví pracovníci..viac hláv viac názorov . Bez ohľadu na to , by som chcela od právnika vedieť či som skutočné povinná vynaložiť opäť svoje finančné prostriedky na zakúpenie novej ERP , ak niekto iný spraví chybu .

Právnikov už naháňa a aj sa s nimi oháňá výrobca. Ja ako podnikateľ (budem sa asi nazývať štátny nepriateľ) som uvedený do časovej tiesne, jednoduch ak nechcem ísť na čojaviem akú dlhú dovolenku, kým sa porieši táto situácia, neprebehne súd a všetko okolo toho, nemôžem predávať.
netana
02.10.13,13:28
kto nám zaručí,že keď si zabezpečíme novú pokladňu, tá bude v poriadku ??? veď my sme sa aj predtým predsa obrátili na odborníkov !!!
misoft
02.10.13,20:22
kto nám zaručí,že keď si zabezpečíme novú pokladňu, tá bude v poriadku ??? veď my sme sa aj predtým predsa obrátili na odborníkov !!!
NIKTO!
netana
03.10.13,12:38
asi tak :( bola by som rada, keby tento humbuk dopadol k spokojnosti nás poctivých podnikateľov...takéto výdavky navyše nám teda fakt netreba...skôr by sa zišla podpora v podobe antistresových balíčkov čo je asi scifi predstava :)
misoft
03.10.13,15:26
netana - a ty to nevieš? Veď predsa VŠETCI podnikatelia sú podľa našich "najvyšších" podvodníci a zlodeji!
netana
07.10.13,12:34
dobrý deň. ľudkovia viete prosím niečo nové ohľadne tohoto problému? čakáte ešte alebo ste si už zabezpečili nový fiškál ?
allgreen
08.10.13,06:38
Mám už nový fiškál Ditron zip, cena 397,68€, pol dna bez zákazníkov, a 2x cesta na DU (80km)
inak sa nedalo dú nás tlačí do výmeny, nemôžme predsa predávať na pokladniach bez certifikátu a tak denne okrádať štat o stovky eur
netana
08.10.13,07:57
allgren - vďaka za odozvu, " to poteší"...môžem sa spýtať, vy ste mali doma certifikát presne s takým číslom ako bolo uvedené v liste od finančnej správy ? v Blave nám povedali, že keby bolo také isté, musíme ihneď prestať predávať a pokiaľ nie, máme počkať na výsledky odvolania p.Császtu, predtým zase,že máme 30 dní na výmenu čo sa už blíži...podľa nášho servisáka väčšina ľudí ešte čaká a tiež nám ponúkol nový fiškál VAROS ...,ktorý by nás vyšiel do 400ky
allgreen
08.10.13,08:39
Číslo presne nesedelo ale typ bol v tom zozname presne 41 Z3T3, pravdu povediac to číslo certifikátu som neporovnával iba model, to nasere ak by nebola potrebná výmena
v liste z Dú odobraté certifikáty: 00237/101/1/2011, 00094/101/1/2011
moja FM má certifikát 00120/101/1/2010,
táákže hneď ma napadá že som sa oj***l o 4 kilá
netana
08.10.13,13:35
ja mám skôr pocit, že si to budeme na vlastné náklady všetci vymieňať :( my máme fyzicky u seba certifikát z roku 2009