Monika665
24.09.13,13:45
Prosím máte niekto skúsenosti s uvedenou situáciou:
Syn v júni ukončil vysokú školu a následne sa zaregistroval na úrade práce. V júli si zohnal prácu na dohou, ale len na jeden mesiac. Túto skutočnosť oznámil na úrade práce s tým, že pracovníčka mu povedala, že na najbližší termín má doniesť potvrdenie o príjme. Syn sa dostavil na termín 26.8. s požadovanými dokladmi. Pracovníčka mu oznámila, že na dobu keď pracoval bude vyradený z evidencie a že keď dostane rozhodnutie o vyradení, môže sa prísť opäť zaevidovať. Toto rozhodnutie dostal až dnes 24.9. t.j. takmer mesiac po tom ako bol na úrade práce s tým, že je vyradený z evidencie od 2.7. a teraz nevieme, či je možná aj spätná evidencia alebo si bude musieť tie dva mesiace zaplatiť odvody ako dobrovoľne nezamestnaný, keď vlastne on nezapríčinil také dlhé prieťahy.
veronikasad
24.09.13,11:48
Dôvod vyradenia ? Prekročený príjem ?
Monika665
24.09.13,11:50
Áno
veronikasad
24.09.13,11:53
Bohužial, UPSVaR ho vyradí spätne od mesiaca, v ktorom príjem prekročil. Za toto obdobie sa musí prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel a doplatiť ZP za dni, kedy ako dohodár nepracoval. (nemusí platiť z minima za celý mesiac).
veronikasad
24.09.13,11:54
Dohoda trvala aj v auguste a septembri ?
Monika665
24.09.13,11:56
Ale to sú dva mesiace , vyše 100 Eur
veronikasad
24.09.13,11:57
Pracoval aj v auguste a septembri na dohodu ?
Twoflower
24.09.13,15:52
To su tie blbe slovenske urady, moja skusenost je dva roky stara, ale medzitym sa toho asi vela nezmenilo. Bol som evidovany a nasiel som si brigadu - bola to len narazova akcia na par dni. Prekrocil som vsak limit a tak ma vylucili z evidencie. Prihlasit sa znovu? Az po troch mesiacoch. Minimalna cakacia lehota po vyluceni z evidencie, bez ohladu na dovody. Samozrejme, cely cas som si ako "dobrovolne nezamestnany" musel platit poistne sam.
Ceresnicka na zaver. Tri mesiace koncili akurat ked sa Bratislavske urady prace stahovali do spolocnych priestorov. Vyslo mi to presne na piatok, ked boli urady zatvorene z dvovodu stahovania. Vo stvrtok som prisiel na urad, ci ma mozu evidovat. Odpoved? V ziadnom pripade, este nepresli tri mesiace. Pridte v pondelok a zaplatte si za tie tri dni poistne.