rodrigojesusreyes
24.09.13,20:29
Ahojte, potreboval by som poradiť ohľadom situácie, kedy jedna webová stránka skopírovala môj komentár a moje meno z facebooku a tieto informácie zverejnila na svojej stránke.
Odvolávajú sa na to, že podľa zákona 122/2013 (Zákon o ochrane osobných údajov) § 10, písmeno e) : Spracovateľ osobných údajov spracúva bez súhlasu dotknutej osoby osobné údaje, ktoré už boli zverejnené v súlade so zákonom a prevádzkovateľ ich náležite označil za zverejnené, ten kto tvrdí že spracúva zverejnené osobné údaje, na požiadanie preukáže úradu, že spracúvané osobné údaje už boli zákonne zverejnené.

Dá sa proti tomuto nejako zakročiť?
Faktom je, že môj komentár som na fb zverejnil pod článkom SME, takže to videl každý, kto odoberá ich novinky.
Otázkou je, či sa zverejnenie komentáru na fb berie za zverejnenie v súlade so zákonom?
Alebo to znamená, že hocičo, čo napíšem na fb môže ktokoľvek skopírovať a dať to hoci aj na bilboard a nedá sa s tým nič urobiť?

Ďakujem
misoft
24.09.13,18:41
Ak skopírovala LEN meno a komentár - to nie je porušenie ochrany osobných dát. Je to (možno) porušenie autorských práv. Lenže v niektorých podmienkach na fórach je stanovené, že čo je tam napísané, je VEREJNÉ.
Teda oni uviedli tvoju citáciu (komentár) aj s uvedením autora - teda neporušili nič.
rodrigojesusreyes
24.09.13,19:02
Zákon o ochrane osobných údajov hovorí, že meno a tiež tzv. citlivé informácie, ktoré odhaľujú rasový, etnický pôvod, politické názory, náboženskú vieru alebo svetonázor sú osobnými údajmi. Komentár môže byť teda definovaný ako svetonázor.

Zaujíma ma, či zverejnenie komentu je zverejnenie osobných údajov podľa zákona. Ak by aj bol môj koment zverejnený podľa zákona, vždy existuje možnosť odvolať spracovanie osobných údajov.
Čiže ak by som koment vymazal a odvolal spracovanie osobných údajov spoločnostou fb, dotyčná webová stránka, ktorá zverejnila moj komnet a meno nevie dokladovať podľa zákona 122/2013 (Zákon o ochrane osobných údajov) § 10, písmeno e) : ten kto tvrdí že spracúva zverejnené osobné údaje, na požiadanie preukáže úradu, že spracúvané osobné údaje už boli zákonne zverejnené.

Dá sa to takto chápať?
misoft
24.09.13,19:56
Zverejnenie komentu nie je zverenie osobných údajov! Lebo ak by bol - v tom prípade by nemohli sa zverejňovať ani rôzne prehlásenia a pod.
Ak už raz bol koment zverejnený, prevzatý a v zdroji bol zmazaný - žiadať môžeš, ale asi ti to nepomôže, pretože bol prevzatý z iného zdroja.