krasotinka
17.03.06,21:25
K dátumu 31.3. budem vlastníčkou 3-izb. bytu na výbornom mieste, veľmi vhodnom na podnikanie.Čo mám spraviť ak v �?om chcem podnikať, resp. v nejakej jeho časti, je lepšie zrekonštruovať ho teraz alebo až po zriadení živnosti, zatiaľ som zamestnaná, ale plánujem toto zamestnanie opustiť, ale neviem, či je lepšie zaevidovať sa na úrade práce, alebo vybavovať živnosť počas terajšieho zamestnania, plánujem si otvoriť vlastný kozmetický salón /+solárium a nejaký wellness prístroj. V podnikaní sa zatiaľ neorientujem veľmi dobre, ďakujem za radu.
KEJKA
17.03.06,20:35
ak je to v mieste, kde máš možnosť získať dotáciu cez NUP, tak sa najskor zaeviduj na UP.
Ak budeš rekonštruovať po zriadení živnosti, využiješ prípadnú dotáciu, ale môžeš si uplatniť aj výdavky ako SZČO vo forme odposov. Nie je to však vylúčené ani v opačnom poradí.
Ale ak je to byt a chceš podnikať, najskôr si prever ako sa dá aspoň časť vyňať na nebytové účely.
Anife
18.03.06,12:37
K dátumu 31.3. budem vlastníčkou 3-izb. bytu na výbornom mieste, veľmi vhodnom na podnikanie.Čo mám spraviť ak v �?om chcem podnikať, resp. v nejakej jeho časti, je lepšie zrekonštruovať ho teraz alebo až po zriadení živnosti, zatiaľ som zamestnaná, ale plánujem toto zamestnanie opustiť, ale neviem, či je lepšie zaevidovať sa na úrade práce, alebo vybavovať živnosť počas terajšieho zamestnania, plánujem si otvoriť vlastný kozmetický salón /+solárium a nejaký wellness prístroj. V podnikaní sa zatiaľ neorientujem veľmi dobre, ďakujem za radu.

Čo sa týka bytu a jeho využitia na podnikanie budeš musieť podať na stavebný úrad návrh na povolenie zmeny v užívaní stavby v súlade s § 85 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov a podľa § 21 vyhlášky č. 453/2000 Zz. , ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia stavebného zákona.
K návrh budeš musieť pridať ešte dáku tú prílohu :
- dokumentácia s vyznačením pôvodného a navrhovaného spôsobu
užívania jednotlivých priestorov stavby (bytu)
- doklad preukazujúci Tvoje vlastnícke právo k bytu
- doklady o rokovaní s účastníkmi konania, ak sa konali pred podaním
žiadosti, a rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo
iné opatrenia dotknutých orgánov
- fotokópia kolaudačného rozhodnutia alebo stavebného povolenia, z
ktorého je zrejmé, na aký účel bola stavba povolená, alebo
dokumentácia skutočného realizovania stavby (pasport stavby-bytu), ak
sa iné doklady nezachovali
- Správny poplatok v hodnote 500.-Sk, ktorý je potrebné zaplatiť
v pokladni mestskej časti pri podaní návrhu

Ešte Ťa musím upozorniť, že stavebný úrad si vyhradzuje právo na vyžiadanie ďalších údajov a dokladov, potrebných k vydaniu rozhodnutia.
ala13
03.04.06,09:04
Toto je potrebne pri kazdom vyuziti bytu na sidlo firmy?
Neda sa jednoduchsie pouzit byt len na sidlo?
Anife
03.04.06,15:13
Toto je potrebne pri kazdom vyuziti bytu na sidlo firmy?
Neda sa jednoduchsie pouzit byt len na sidlo?

Vždy keď sa mení účel využitia stavby. Byt na kanceláriu, kancelária na byt, dom na prevádzku atď., obchodný priestor na bývanie. Zmena charakteru sa musí zaevidovať aj na katastrálnom úrade. To znamená napr. v dome bolo desať bytových jednotiek tak aj na liste vlastníctva bolo vedených desať byt. jednotiek a po zmene účelu využitia bude na LV zapísaných 9- byt. jednotiek a jeden nebytový priestor.
ala13
05.04.06,13:06
Dakujem za vynikajucu odpoved.

Je potom v rozpore so zakonom, ked sro, ktore uctujem, maju casto sidlo svojej jednoosobovej spolocnosti priamo v byte jedineho spolocnika a on nepoziada o ziadnu zmenu ani kataster ani urad?
KEJKA
05.04.06,17:58
áno, je to v rozpore, lebo by mala existovať nájomná zmluva a už je tu zmena účelu. Ale často je to len formálne a s.r.o. má niekde inde kancelárie.
Takže ten byt nevyužíva na podnikanie. (i ked na prácu - duševnú asi aj áno.
ala13
08.04.06,07:27
Praveze oni sa snazia usetrit na kancelarii a ziadnu nikde nemaju. Pracuju bud doma alebo maju popri tejto jednoosobovej sro aj nejake zamestnanie.

Ako ten rozpor so zakonom vyriesit?
*MARTIN*
09.04.06,15:51
Čo sa týka bytu a jeho využitia na podnikanie budeš musieť podať na stavebný úrad návrh na povolenie zmeny v užívaní stavby v súlade s § 85 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov a podľa § 21 vyhlášky č. 453/2000 Zz. , ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia stavebného zákona.
K návrh budeš musieť pridať ešte dáku tú prílohu :
- dokumentácia s vyznačením pôvodného a navrhovaného spôsobu
užívania jednotlivých priestorov stavby (bytu)
- doklad preukazujúci Tvoje vlastnícke právo k bytu
- doklady o rokovaní s účastníkmi konania, ak sa konali pred podaním
žiadosti, a rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo
iné opatrenia dotknutých orgánov
- fotokópia kolaudačného rozhodnutia alebo stavebného povolenia, z
ktorého je zrejmé, na aký účel bola stavba povolená, alebo
dokumentácia skutočného realizovania stavby (pasport stavby-bytu), ak
sa iné doklady nezachovali
- Správny poplatok v hodnote 500.-Sk, ktorý je potrebné zaplatiť
v pokladni mestskej časti pri podaní návrhu

Ešte Ťa musím upozorniť, že stavebný úrad si vyhradzuje právo na vyžiadanie ďalších údajov a dokladov, potrebných k vydaniu rozhodnutia.

Zdravím Anife, som tu nový a má tiež otázku. Som zamestnaný a chcem ísť na živnosť v oblasti servisu spotreb. elektroniky čo vykonavam u zamestnavateľa. Činnosť by som vykonaval vo fi. zamestnavateľa a účtovníctvo doma a tu je problem.Byvam u partnerky v byte v BA a nie som tam prihlaseny.V mieste trvaleho bydliska neuvažujem /mimo BA/. Čo musim dať do žiadosti na Žl -miesto sídla firmy, kde budem mať len PC.
S pozdravom *MARTIN* a vopred ďakujem.
KEJKA
09.04.06,20:06
SZČO si zakladá živnosť vždy s miestom trvalého bydliska....
môžeš ale založiť sro.