nenormalnystat
25.09.13,11:20
Ahojte, moze toto byt? Na sudnom pojednavani ohladom vyplatenia omeskaneho vyzivneho za nejake 3 roky, kedy ma rodic vyplatit napr 2000e, sa uz plnolete dieta dozvie ze rodic poziadal o znizenie vyzivneho a ma teda zaplatit len 1000e a sud to schvali? Moze to byt tak ze to dieta nebolo vobec oboznamene s tym ze bolo znizene vyzivne a dozvie sa to az po niekolkych rokoch na sude ohladom vyplatenia omeskaneho vyzivneho a sudca to v pohode schvali? Prosim poradte, dik za rady.
bubkoch
25.09.13,10:12
mozno keby si sa zrozumitelnejsie vyjadroval, by ti bolo mozne poradit ... tebe je situacia mozno jasna, ale druhym z toho vobec nie je jasne o co vlastne ide ...
nenormalnystat
25.09.13,10:29
Tak este raz. Pred par rokmi bol sud kde sa rozhodlo ze rodic bude platit vyzivne 50e na mesiac ale neplatil. Takze teraz je dalsi sud ohladom vyplatenia vyzivneho ktore rodic nesplacal 3 roky a celkova suma je napr 2000e. Lenze na sude sa dieta dozvie ze rodic uz davnejsie poziadal o znizenie vyzivneho z 50e na 25e a bolo mu to schvalene lenze dieta vobec o tom nebolo informovane. No a a sudca dnes rozhodol ze rodic ma teda vyplatit len 1000e. Je to teda mozne aby rodic poziadal o znizenie vyzivneho a dieta vobec o tom nebolo informovane az teraz ked sa sudi o 2000e ktore mu 3 roky neboli vyplacane a nakoniec je rozhodnute ze mu ma zaplatit len 1000e? Dufam ze teraz sa mi to uz podarilo napisat zrozumitelne, vopred dik za odpovede.
pepsikova
25.09.13,10:30
..nooo, možno v čase, keď bolo výživné súdne znížene, decko ešte nebolo plnoleté a tak matka ,alebo rodič, ktorý ho mal súdne zverené do opatery, musel byť na tom pojednávaní a s rozhodnutím súhlasiť, inak by sa bolo konanie ťahalo dlhšie...ak teraz dospelé dieťa žiada o doplatenie zameškaného výživného, dozvie sa veci, ktoré vtedy nevedelo,lebo malo zákonného zástupcu...a ano, može to tak byť, že súd znížil pôvodné výživné, vyplácalo sa- respektíve, nevyplácalo sa v nižšej sume...vznikol dlh-ale už z toho nižšieho výživného...
..doporučujem doklad o znížení vypýtať od zákonného zástupcu, ten o tom musí niečo vedieť..
nenormalnystat
25.09.13,11:01
Dieta bolo plnolete a nic o tom nevie a ani zakonny zastupca. V roku 2010 sud rozhodol ze rodic bude prispievat 50e za mesiac. A rodic v roku 2011 podal navrh na znizenie na nejakych 25e a schvalili mu to bez toho aby bolo dieta o tom informovane a dozvedelo sa to az dnes na sude ze on pred 2 rokmi rokmi dal navrh na znizenie takze namiesto 2000 ma teraz zaplatit len 1000e. No je toto mozne??
pepsikova
25.09.13,12:29
Dieta bolo plnolete a nic o tom nevie a ani zakonny zastupca. V roku 2010 sud rozhodol ze rodic bude prispievat 50e za mesiac. A rodic v roku 2011 podal navrh na znizenie na nejakych 25e a schvalili mu to bez toho aby bolo dieta o tom informovane a dozvedelo sa to az dnes na sude ze on pred 2 rokmi rokmi dal navrh na znizenie takze namiesto 2000 ma teraz zaplatit len 1000e. No je toto mozne??
..

..nie je možné, aby súd rozhodol a neupovedomil o zmene rozhodnutia aj druhú stranu!..o znížení výživného sa rozhoduje za prítomnosti oboch strán- navrhovateľa a odporcu, odporca musí byť prizvaný,obaja podávajú svoje argumenty k predmetu konania...treba ísť na súd a informovať sa nahliadnutím do spisu,kedy a za akých okolností bolo vydané rozhodnutie o zmene-znížení výživného a kto bol ku konaniu prizvaný ako odporca,či sa mu pozvanie doručilo, kedy a či je pozvánka podpísaná odporcom...(v tomto prípade je navrhovatelom rodič, ktorý požiadal o zníženie a odporcom dieťa.....číslo spisu musí byť uvedené na prvej strane rozhodnutia)...
stormcatcher
25.09.13,12:36
Dieta bolo plnolete a nic o tom nevie a ani zakonny zastupca. V roku 2010 sud rozhodol ze rodic bude prispievat 50e za mesiac. A rodic v roku 2011 podal navrh na znizenie na nejakych 25e a schvalili mu to bez toho aby bolo dieta o tom informovane a dozvedelo sa to az dnes na sude ze on pred 2 rokmi rokmi dal navrh na znizenie takze namiesto 2000 ma teraz zaplatit len 1000e. No je toto mozne??
a dieťa čo robilo 3 roky, prečo sa nedomáhalo výživného? Bol by sa skôr dozvedel o znížení.
nenormalnystat2
10.11.13,21:53
Este sa chcem spytat, je mozne aby sud rozhodol ze musi vyplatit vyzivne do urciteho datumu a ked sa tak nestane tak pojde do vazenia. A potom na dalsom sude, ktory je asi tyzden po tom datume splatnosti koli tomu aby sa akoze overilo ci to vyplatil alebo nie, a samozrejme nevyplatil, tak moze dat sudca este dalsi termin na splatenie toho vyzivneho?? Cize priklad:, Sud rozhodol ze do 30.10. ma zaplatit zameskane vyzivne 1000e a ak tak nespravi pojde do vazenia. Nestalo sa tak a 7.11. na dalsom pojednavani je teda oznamene sudcovi ze to nezaplatil a sudca mu da dalsi termin do 30.11. aby to zaplatil inak pojde do vazenia. No je toto podla zakona mozne??? Pretoze nieco taketo sa stalo.
Martin1310
10.11.13,22:10
Ja teda viem figu čo je možné ale myslím že pre súd a aj pre teba by malo byť prioritou vyplatenie toho vyživného, jeho uväznenie je pre súd aj pre teba v podstate prehra. Pretože ani jeden ste nedosiahli to čo ste chceli. Alebo to je, to čo chceš dosiahnuť.
nenormalnystat2
10.11.13,22:24
Ale tu ide o to ze on to narocky natahuje, a ak pojde do vazenia tak potom to za neho musi zaplatit stat a potom oni to budu vymahat od neho. Mna len zaujma ci moze sudca stanovit jedn termin a ked to dovtedy nezaplati ci mu moze dat dalsi termin.
pepsikova
11.11.13,04:17
..pokiaľ plnoleté dieťa nemá záujem nejako inak, napríklad exekučne, vymáhať zameškané výživné, musí sa spoľahnúť na to, ako rozhodne súd..a pochybujem, že sudca by rozhodol o odklade ,keby na to nebol niekde v zákone dáky paragraf...
..takže doporučujem-zadať exekučný titul nejakému dobrému exekútorovi...nik nesľúbi, že to bude zajtra, lebo exekúcie tiež idú cez súd, ale veci sa pohnú aj iným smerom..zvyčajne..
..(alebo použiť "slovenský" spôsob vymáhania dlžoby..no..