labutienka
25.09.13,12:33
Položila som otázku na daňový úrad. Prikladám, čo som dostala. Môže mi niekto vysvetliť, čo mi vlastne odpovedali? :)

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. h) zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ZoDP) sa pod zdaniteľným príjmom rozumie príjem ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane. ZoDP súčasne v § 2 písm. l) ustanovuje že zdaňovacím obdobím fyzickej osoby je kalendárny rok. a ZoDP predpisuje daňovníkovi v § 6 ods. 14 povinnosť evidencie o zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
Sústava účtovania v jednoduchom účtovníctve nepozná inštitút časového rozlíšenia (okrem prípadov uvedených v § 19 ods. 4 ZoDP) a do úhrnu daňových príjmov, alebo výdavkov vstupujúcich do základu dane daňovník zahŕňa iba príjmy a výdavky (okrem výdavku podľa § skutočne prijaté a zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, napr. v roku 2012 skutočne obdržané príjmy a zaplatené výdavky v období od 1.1.2012 do 31.12.2012. Prijaté príjmy a výdavky uhradené v roku 2013, teda po 31.12.2012 sa zahrnú do daňových daňového základu roka 2013 (bez ohľadu, že sa týkajú predchádzajúceho obdobia) a neuhradené pohľadávky a záväzky sa vedú naďalej v evidencii predchádzajúceho roka.
ZoDP v § 9 ods. 2 písm. d) oslobodzuje od dane sú oslobodené plnenia poskytované podľa zákona č.5/2004 Z.z. o službách v zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, okrem plnenia poskytovaného v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona o daniach z príjmov. Znamená to, že príspevok z úradu práce vo forme príspevku na podnikanie nie je oslobodený od dane a zahŕňa sa do základu dane.
Súčasne podľa § 17 ods. 3 písm. h) bod 2 dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrňované do základu dane v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.
Ak daňovník obdržal príspevok a na úhradu výdavkov v jednom zdaňovacom období použil len jeho časť, tak potom zvyšok príspevku ovplyvní základ dane daňovníka až v roku použitia tejto nevyužitej časti príspevku. Základ dane daňovníka v roku obdržania príspevku ovplyvní iba skutočne použitá časť, nevyužitá časť príspevku ovplyvní základ dane zdaňovacieho obdobia, kedy bude použitá v súvislosti s dosiahnutými zdaniteľnými príjmami.
Ing. Jozef Ďuriš, FR SR B.Bystrica

Váš dopyt:

Dobry den,
chcela by som vediet, ako ovplyvnuje zaklad dane dotacia z uradu prace na prevadzkove naklady (§60 zakon 5/2004), ktora sa vyplaca az na zaklade preukazanych vydavkov. Cize ak boli vynalozene vydavky na konci roka 2012 a dotacia za toto obdobie bola priznana a vyplatena az v roku 2013, ci je mozne postupovat len podla §17 ods. 1 pism. a), teda vydavky boli zahrnute v inom obdobi ako prijmy, ak FO vedie jednoduche uctovnictvo?
Dakujem.