AmmiS
25.09.13,14:06
Mohol by niekto znalý v tejto oblasti poradiť a hlavne určiť, v čom spočívajú rozdiely a aké sú pri odvodoch? ďakujem vopred za všetky príspevky.
focalor
25.09.13,12:24
Uvedené ma tiež čiastočne zaujíma, keďže momentálne vykonávam advokáciu ako SZČO, ale špekulujem nad prechodom na sro, ako problém však vnímam výšku poistného, čo pri sro je 750 € ročne, teraz platím 1/10, ďalej účtovníctvo je už podvojné, čiže vyššie platby za vedenie účtovníctva, a problém môže byť výber peňazí z sro , pokiaľ nebudem ako zamestnanec(teraz si jednoducho urobim výber na osobnú spotrebu a hotovo). Minimálna mzda pre mňa nie je veľmi riešením.
Teraz ako SZČO zase viem priamo uplatniť nezdaniteľnú časť na seba a manželku, čo je cca 7000 € dole z daňového základu, čo pri sro by som vyhrabal ťažšie taky vydavok...
mondes
25.09.13,12:30
SZČO:
V prvom roku podnikania platí len ZP, ktoré je momentálne vo výške 55,02 Eur. Po podaní DP, teda podľa výšky príjmu, ak ich výška neprekročí cca. 4800 Eur, tak aj v druhom roku budeš platiť en ZP. Daň ako SZČO platíš 19% zo základu dane. Živnosť si vybavíš oveľa rýchlejšie ako s.r.o.

S.R.O.
Ak sa v s.r.o. neplánuješ zamestnať, tak ako konateľ platíš ZP ako samplatiteľ vo výške momentálne 55,02 Eur. Ak budeš mať zisk, tak na konci roka ho musíš zdaniť. Daň v s.r.o. vypočítaš 23% -nou sadzbou zo základu dane. Pri otvorení s.r.o. ak s tým nemáš skúsenosť, tak je lepšie to zveriť firme, ktorá sa tým zaoberá a to samozrejme za poplatok. Teda je ľahšie si otvoriť živnosť ako s.r.o. Ale rozhodnúť sa musíš sám.
AdrianaA
25.09.13,12:38
Výber zisku po zdanení v s.r.o. môžeš kedykoľvek, ale pozor na zdravotné poistenie pri tomto výbere.
veronikasad
25.09.13,12:47
O akom poistnom (750€ ročne) píšeš ?
veronikasad
25.09.13,12:47
V prvom roku podnikania to asi zisk po zdanení nebude ...
focalor
25.09.13,12:47
poistenie zodpovednosti advokáta za škodu spôsobenú pri výkone advokácie...
AmmiS
25.09.13,17:04
AdrianaA, a ako sa mení ZP pri výbere zisku po zdanení?
Dáša_
25.09.13,17:25
Tak by som povedala, rozhodovanie tak trochu zavisi aj od toho, ake obraty advokat dosahuje. Ak je jeho hranica niekde okolo 15 tisic, tak myslím, že je zbytočné o sro uvažovať. To, čo by prípadne ušetril na odvodoch, zaplatí na drahšom účtovníctve a iných poplatkoch.
Nehovoriac o tom, že podľa mňa, keď mu súd prisúdi vo vyhratom spore trovy, tak by ich mal podla mna v podvojnom zdaniť. Aj keď ich nevymôže. v jednoduchom až keď ich má zaplatené daní a navyšuje odvod.

Rozdiel môže byť napríklad aj v dani z MV
Hakika
25.09.13,21:12
zo zisku sa platia odvody do ZP vo výške 14 %