katarinapol
25.09.13,15:10
Dobrý deň,

chcem sa spýtať ako je to s návštevou u lekára s rodinným príslušníkom, konkrétne s mamou, ktorá z dovodu jej ochorenia nemoze navštíviť lekára sama. V práci mi tvrdia, že mám nárok na dokopy 7 dní "paragrafu" a tam už je pripočítaný aj rodinný príslušník, ja si však myslím, že mám nárok so sebou ísť k lekárovi na "praragraf" ročne ísť 7 krát + s rodinným príslušníkom 7-krát.

Poraďte prosím, ako to v skutočnosti je? Ďakujem
tictac7
25.09.13,13:11
7 dní Ty a 7 dní rodinní príslušníci (títo sa spočítavajú dokopy)
veronikasad
25.09.13,13:33
V práci neovládajú § 141 Zákonníka práce ? Pracovný pomer trvá celý rok 2013 ?

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
katarinapol
25.09.13,13:58
tvrdia, ze musim s tym rodinnym prislusnikom byvat v jednej domacnosti aby mi vznikol nárok...
veronikasad
25.09.13,14:09
Nemusíš, ZP takú podmienku v § 141 nestanovuje

Spoločná domácnosť sa vzťahuje len na inú osobu, nevymenovanú v § 40 ZP
§ 40
Na začiatok
...
(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
Katy a R
25.09.13,14:44
Nuž, musíš si to len sama obhájiť ... samozrejme, že máš nárok na náhradu mzdy a aj tvoj zamestnávateľ pozná ZP ;) ... ale nie je jediný, ktorý nechce preplácať "paragrafy":mee:.
možno má zlú skúsenosť :confused: - však aj zamestnanci sú všelijakí..
katarinapol
26.09.13,06:42
Uz si v praci pripadam ako debil ze si musim pytat to na co mam narok...ako keby nebol kazdy najradsej keby ma zdravych rodicov...totoje chore...