mandyla
25.09.13,16:40
Je trestným činom podpísanie dvoch dohôd členkou BD o prevode členských práv k nájmu toho istého bytu ,na dve rôzne osoby ? Jednu podpísala so mnou ako veriteľkou(zabezpečenie dlhu) a druhú s osobou od ktorej chcela inkasovať kúpnu cenu . Odo mňa by dostala iba čiastku prevyšujúcu jej dlžobu.V poslednej chvíli som odhalila jej zámer, vďaka jednej známej ktorá na BD pracuje a vedela o mojich peripetiách s ňou. Nabádajú ma aby som na ňu dala trestné oznámenie ale nechcem robiť zbytočný rozruch.
Táto osoba uhradila za ňu dlh ktorý pred prevodom musí byť uhradený. Zaplatila v pokladni BD, na svoje vlastné meno, v prospech prevádzajúcej dlžníčky.
BD teraz žiada odo mňa aby som uhradila jej dlh lebo tej osobe musia vrátiť peniaze. Ona vlastne bola podvedená, na tie peniaze má nárok. Podľa mňa je to však vecou ich dvoch- podvodníčky a podvedeného, nech si to vybavia medzi sebou. Ako by som sa mala zachovať? Viem, príliš veľa problémov naraz, ale súrne potrebujem radu. Vopred ďakuje,.
meha
25.09.13,15:20
Ide o podvod.Pôvodná členka to robila zámerne a podvedenú uviedla do omylu,resp.použila na splatenie svojej dlžoby,aby mohla následne previesť členské práva na teba. Teda BD to nemôže žiadať od teba,ale musí si to podvedená hoci aj súdnou cestou žiadať od bývalej členky.Ostáva tu len otázka,ako je možné,že bytové družstvo previedlo členské práva na dve osoby,ak prevod robila jedná a tá istá.
mandyla
25.09.13,15:57
Upresňujem: naša skôr datovaná zmluva mala byť odsunutá, neprejednaná, zašantročená. Potom by sa hľadala zodpovedná osoba .Prejednaná mala byť iba neskoršie podpísaná zmluva. Práve tomu sme zázrakom predišli. Pôvodná členka nechcela na mňa previesť lebo sa chcela vyhnúť zaplateniu dlžoby. Druhá osoba by si z kúpnej ceny stiahla len dlh čo za ňu zaplatila (oproti dlžobe voči mne je to maličkosť). Tak mám podať trestné oznámenie-je to trestný čin?
Dáša_
25.09.13,16:23
.
julysak
25.09.13,16:28
Ak chceš svoje peniaze, zváž (lebo my nevieme všetko)
ale na 51% áno
AmmiS
25.09.13,16:29
Daša ahoj, len otázočka, nemala byť táto odpoveď pri inej otázke? :-) Ak nie, tak prepáč...
Dáša_
25.09.13,16:35
jasne, preto som ju vymazala a dala na spravne miesto
meha
25.09.13,17:22
ty si jej už zaplatila?
Mária27
25.09.13,18:56
BD predsa vráti sumu dlhu tej "podvedenej".
Ty si uplatníš prevod, odpočítaš si svoj dlh aj dlh v družstve (ktorý uhradíš) - a byt dostaneš.

Mimochodom, kým bola zašantročená zmluva? Predložila si ju družstvu skôr? Nezáleží na tom, ktorá zmluva bola skôr podpísaná, ale predložená. Podľa § 230 obch.zákonníka: . Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve.

Trestné oznámenie by nepomohlo o nič viac.