mil84
25.09.13,18:12
Ahojte, ako SZCO by ma zaujimalo cosi ako kalkulacka cistych rocnych prijmov. Napr taketo cosi:

VSTUP:
1) hruby rocny prijem
2) typ vydavkov (pausalne - vtedy sa vypocitaju automaticky, realne - vtedy zadam sumu sam)

VYSTUP:
cisty rocny prijem (po zaplateni ZP, SP, dane)

Nic take som nenasiel, vsade su len kadejake kalkulacky na vypocet preddavkov do SP, ZP, dane atd ale to ma nezaujima lebo tie mi tak ci tak vypocita SP a ZP automaticky. Mna zaujma kolko mi ostane zo sumy XY v hrubom za rok ako cisty prijem....

Nemate niekto link na takuto kalkulacku, alebo aspon nejaky vzorec a ja si to uz vypocitam sam? Vdaka
veronikasad
25.09.13,16:23
Základ dane z § 6 - zaplatená daň = čistý príjem.
mil84
25.09.13,16:37
hm, nie nahodou: cisty prijem = hruby prijem - SP - ZP - dan? :) A teda ma zaujimaju vzorce vypoctu rocnych odvodov do SP, ZP a dane z prijmu...
marjankaj
25.09.13,16:45
Vzorce na výpoče odvodov síce sú. Ale do toho vzorca vstupujú iba zaplatené odvody, a to sa vypočítať nedá. Niektorí si neplatia žiadne odvody, iní zase v nesprávnej výške.
Základ dane = príjmy - výdavky.
Neviem, čo si predstavuješ pod hrubým príjmom.
mil84
25.09.13,16:51
no hruby prijem je predsa to co ako SZCO zarobim resp. mi pride na ucet. Zaujima ma teda, ze ked za rok zarobim napr. 10 000 eur v hrubom (a dajme tomu pouzivam pausalna vydavky), kolko zaplatim SP,ZP a dan a co mi ostane. A to sa predsa musi dat vypocitat...
marjankaj
25.09.13,17:07
zákon o dani z príjmov
§2
h) zdaniteľným príjmom príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy,

i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

j) základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak tento zákon neustanovuje inak,
veronikasad
25.09.13,17:33
Na aký účel to potrebuješ ?
mil84
25.09.13,17:48
len pre osobne ucely. chcel som ten vzorec preto, aby som si vedel hodit do excelu hrubu mzdu a vypocitat si z toho cistu. to je vsetko...Ale uz som to nastudoval a je to asi takto:

Cisty prijem = Hruby - SP - ZP - dan
--------------------------------------------
koef. pre rok 2014 = 1.6
SP = (HP - pausalne vydavky) / koef * 0.3315
ZP = (HP - pausalne vydavky) / koef * 0.14
Dan = (HP - SP - ZP - nezdanitelne minimum) * 0.19

Porovnal som to so zivnostnickou kalkulackou napr. tu: http://ekonomika.sme.sk/c/6418872/o-kolko-pridu-zivnostnici-od-buduceho-roku-kalkulacka-zmien-v-odvodoch.html a sedi to krasne...Takze uz rozumiem sposobu vypoctu a tema sa moze uzavriet :)
Antonia Jendrišáková
25.09.13,20:17
SZČO si vypočíta základ dane: zdaniteľný príjem - daňové výdavky - zaplatené odvody v roku sociálne a zdravotné. Jeho daň z príjmu nie je daňový výdavok nikdy. DzP = základ dane - nezdaniteľnú časť, ak má na ňu nárok x percento dane. Vymeriavací základ pre odvody vypočíta základ dane + odvody sociáne + zdravotné celé vydelí počtom mesiacov podnikania a vydelí koeficientom 1,6 pre r.2014, koeficient 1,9 je pre r.2013. Vymeriavací základ vynásobí jednotlivými precentami príslušneho poistenia. Spočíta vypočítané sumy a tie platí. Platí minimálny vymeriavací základ t.z., ak bude mať vypočítaný VZ mesačný menší ako 402,50 € bude počítať 402,50 € x percento. Uvedené bude platiť z daňového priznania r.2013. Zdravotné od januára 2014 402,50 x 14% zaplatí 56,35 € do 8.2.2014. Ak príjem SZČO za rok 2013 presiahne hrubý príjem bez odpočítania výdavkov a odvodov presiahne 4 830 € t.j. 402,50 x 12 bude platiť aj odvody do SP.
marjankaj
25.09.13,22:55
čistý príjem=celkové príjmy- skutočné výdavky- daň z príjmu.

Je jedno či si uplatňuje paušálne výdavky. Od príjmu treba odpočítať skutočné výdavky( v nich sú aj odvody do SP a ZP). Skutočné výdavky(telefón, PHL, odvody, a iné) predsa znižujú príjmy. Paušálne výdavky sú iba náhrada za skutočné príjmy.

A stačí ti obyčajná kalkulačka.
Spočítaš stĺpček príjmov. Potom stĺpček skutočných výdavkov. Tak to v podstate robia aj účtovné programy. A daň z príjmov zistíš z daňového priznania.
A JE TO :cool:
Mija33
03.10.13,08:27
Takže príjmy minu s výdavky v danovom a este minu s odvody sarovná čistý prijem? a ked je v minuse?