proMM
25.09.13,21:13
Slováci neplánujú, maximálne pár týždňov dopredu. V malých firmách to je veľmi časté. Podnikatelia, šéfovia malých firiem sú zavalení operatívou a každodennými problémami, zväčša sa len reaguje na konkurenciu, neexistuje žiadny plán ani systém a všetko chceme hneď a rýchlo.

V dnešnom svete platí - plánujte skôr krátkodobo, rozdeľte veľké úlohy na menšie kroky, majte jasnú víziu a smer.

A v čom vám plánovanie v praxi pomôže?
- rýchlo zistíte svoje prednosti a nedostatky, silné stránky
- nestratíte sa, každý vie, čo a kedy robiť
- získate konkurenčnú výhodu
- ušetríte čas, energiu a v konečnom dôsledku aj peniaze
- zefektívnite prácu, zjednoduší sa rozhodovanie aj aplikácia v praxi.
buchač
25.09.13,20:26
Silvia , celkom pekne zaobalená reklama ........;)
marjankaj
25.09.13,21:09
Silvia , celkom pekne zaobalená reklama ........;)
A vo tom to je.:D
proMM
01.10.13,20:04
Pokúsim teda konkrétnejšie a užitočnejšie: plánovať podľa mňa znamená premýšľať. Pravidelne sa zamýšľať nad tým, prečo podnikám a ako podnikám, kde som a kam kráčam - ja, môj biznis, práca. Stanoviť si reálne ciele, ktoré ma posunú ďalej - to je vedieť, čo chcem. Z praktických dôvodov sa obvykle robí plán na 1 rok dopredu a ten sa počas roka "kontroluje" a vyhodnocuje, tj. človek si urobí čas pre seba, aby sa mohol s odstupom a nadhľadom zamyslieť a urobiť si spätnú väzbu, zistiť, či sa uberá správnym smerom a čo treba prípadne zmeniť. Osobne si myslím, že urobiť si plán je v konečnom dôsledku veľmi praktická vec.
avalik
01.10.13,20:18
Pokúsim teda konkrétnejšie a užitočnejšie: plánovať podľa mňa znamená premýšľať. Pravidelne sa zamýšľať nad tým, prečo podnikám a ako podnikám, kde som a kam kráčam - ja, môj biznis, práca. Stanoviť si reálne ciele, ktoré ma posunú ďalej - to je vedieť, čo chcem. Z praktických dôvodov sa obvykle robí plán na 1 rok dopredu a ten sa počas roka "kontroluje" a vyhodnocuje, tj. človek si urobí čas pre seba, aby sa mohol s odstupom a nadhľadom zamyslieť a urobiť si spätnú väzbu, zistiť, či sa uberá správnym smerom a čo treba prípadne zmeniť. Osobne si myslím, že urobiť si plán je v konečnom dôsledku veľmi praktická vec.

plany su vynikajuca vec, nie je problem ich urobit ;) ... horsia je realizacia ... su veci, ktore ja neovplyvnim a som zavisla od vonkajsich faktorov

takze teraz by to chcelo radu, co ked zistim, ze veci nejdu podla planu ... co treba zmenit? ako najst ten spravny smer?
marjankaj
01.10.13,20:19
Mám svoj plán, na ňom zakladám, som sám sebe pán a nikdy nemrhám,
tým čo mi HipHop dal, keď mi život bral, keď som sa po*ebal,
tak som si povedal,
že mám svoj plán, na ňom zakladám, mám svoj plán, na ňom zakladám

http://www.karaoketexty.sk/texty-piesni/kontrafakt/dava-mi-4124
marjankaj
01.10.13,20:37
plany su vynikajuca vec, nie je problem ich urobit ;) ... horsia je realizacia ... su veci, ktore ja neovplyvnim a som zavisla od vonkajsich faktorov

takze teraz by to chcelo radu, co ked zistim, ze veci nejdu podla planu ... co treba zmenit? ako najst ten spravny smer?
A načo? Veď všetky cesty vedú do Ríma:D

Alebo.

Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoře,
život plyne jak voda a smrt je jako moře.
Každý k moři dopluje, někdo dříve a někdo později,
kdo v životě miluje, ať neztrácí naději.
proMM
01.10.13,20:40
ad: Avalik - to ste klepla klinec po hlavičke:-) lebo realizácia v praxi je to, na čom zlyhávame, proste nerobíme systematicky a nerobíme to, čo sme chceli - z rôznych objektívno-subjektívnych dôvodov, Veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť, tie proste nevyriešime, riešme to, čo sa ovplyvniť dá... Keď raz cítite, že idete správnym smerom, tak častokrát treba vytrvať, nedať sa odradiť aj neúspechmi - stretávajú každého z nás:-)
avalik
01.10.13,20:53
ad: Avalik - to ste klepla klinec po hlavičke:-) lebo realizácia v praxi je to, na čom zlyhávame, proste nerobíme systematicky a nerobíme to, čo sme chceli - z rôznych objektívno-subjektívnych dôvodov, Veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť, tie proste nevyriešime, riešme to, čo sa ovplyvniť dá... Keď raz cítite, že idete správnym smerom, tak častokrát treba vytrvať, nedať sa odradiť aj neúspechmi - stretávajú každého z nás:-)

mna by zaujimalo, na zaklade coho tvrdis, ze Slovaci neplanuju ... podla mna kazdy planuje - len niekomu tie plany vyjdu a niekomu nie. niekto vytrva, niekto nie.

PS: preco si mi dala neuzitocne, ked pises, ze som klepla klinec po hlavicke???
marjankaj
01.10.13,21:03
ad: Avalik - to ste klepla klinec po hlavičke:-) lebo realizácia v praxi je to, na čom zlyhávame, proste nerobíme systematicky a nerobíme to, čo sme chceli - z rôznych objektívno-subjektívnych dôvodov, Veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť, tie proste nevyriešime, riešme to, čo sa ovplyvniť dá... Keď raz cítite, že idete správnym smerom, tak častokrát treba vytrvať, nedať sa odradiť aj neúspechmi - stretávajú každého z nás:-)

mna by zaujimalo, na zaklade coho tvrdis, ze Slovaci neplanuju ... podla mna kazdy planuje - len niekomu tie plany vyjdu a niekomu nie. niekto vytrva, niekto nie.

PS: preco si mi dala neuzitocne, ked pises, ze som klepla klinec po hlavicke???
Asi to mala naplánované.:rolleyes:
avalik
01.10.13,21:20
Asi to mala naplánované.:rolleyes:

:D
mozno len kazim PR clanok ;)
Dav
02.10.13,03:19
Nie je pravda, že malé firmy neplánujú. Buď je cieľom reklama na nejaký produkt, alebo z autorky hovorí nedostatok praxe. Aj keď v malých firmách nie je slovo Plán napísané na hrubom fascikli s hŕbou excelovských tabuliek, plánovanie ako proces riadenia a dosahovania cieľov funguje.
Janiela
02.10.13,04:38
Čo sa týka plánov, ak by som neplánovala, nikdy by som nedosiahla to, čo dnes mám. Plánovať treba.
ALE
Stačí jedna zákazka, niečo súrne, niečo sa náhle zmení a plány nepomôžu.
Myslím, že dnes v tak ťažkej dobe si malé firmy toho tak veľa naplánovať nemôžu. Treba brať a robiť, čo príde. Odvody ani nezaplatené účty nepočkajú. O druhotnej platobnej neschopnosti sa radšej rozpisovať nebudem.

Existuje podložený výskum, že malé firmy neplánujú??? Čím je podložený?
Zadávateľka témy asi veľmi dobre nevie, čo je podnikanie v malom a zvlášť dnes.

mimotemy Možno ak by založila galantérku, tak stačí dobre naplánovať a je bez problému.
buchač
02.10.13,04:41
Pokúsim teda konkrétnejšie a užitočnejšie: plánovať podľa mňa znamená premýšľať. Pravidelne sa zamýšľať nad tým, prečo podnikám a ako podnikám, kde som a kam kráčam - ja, môj biznis, práca. Stanoviť si reálne ciele, ktoré ma posunú ďalej - to je vedieť, čo chcem. Z praktických dôvodov sa obvykle robí plán na 1 rok dopredu a ten sa počas roka "kontroluje" a vyhodnocuje, tj. človek si urobí čas pre seba, aby sa mohol s odstupom a nadhľadom zamyslieť a urobiť si spätnú väzbu, zistiť, či sa uberá správnym smerom a čo treba prípadne zmeniť. Osobne si myslím, že urobiť si plán je v konečnom dôsledku veľmi praktická vec.
Čítam a čítam ...

Teraz neviem ,či niekto teplú vodu vymyslel , alebo si srandu robí ....
Ide o to , že každý normálny si robí plány a nemusí sa práve o podnikateľa jednať .
Výnimkou sú bezprizorní a cigáni ...títo žijú zo dňa na deň , bez nejakého plánovanie .

Ale zasa musím podotknúť , že plánovanie je niekedy aj na ten trt .

Príklad ???
Podnikateľ v sfére si naplánuje , že za určitý mesiac bude mať tržby v určitej výške .
Samozrejme , že v tomto duchu si naplánuje všetky nutné aspekty ...zásoby , tovar , suroviny .
V neposlednej miere nastaví aj finančnú stránku veci , t.j. povie zamestnancom ( alebo je to už v zmluve ) , niečo vo význame odmien , prémií pri splnení plánu .
Ajhľa , hopla ...zákazníci sa nedostavia , plány nevyjdú a už to ide ...

...a dalo by sa pokračovať ...a nie zadať firme MM zákazku na vypracovanie plánu - ten si vie urobiť každý .
taiko
02.10.13,05:02
@proMM. Mna by zaujimalo, ci a ako dlho sama podnikate a ci vo Vasom businesse uplatnujete "rady", ktore ste nam poskytli. Uvodzovky som dal preto, ze vseobecne prispevky, akoby vytrhnute z nejakej ucebnice , ci trainingoveho manualu iba s nadsazkou mozno nazvat radami.
Nepoznam Vas, ale tiez mam totiz dojem, ze sa takymto vtipnym sposobom snazite zohnat si klientov, po uspesnom ukonceni studia nejakeko business management-u.
No skratka myslim, ze ste tento Vas marketingovy prieskum uchopila velice nestastne
lubko6394
02.10.13,05:23
Naposledy som plánoval za socíku, keď sme posielali na ministerstvo podklady na spotrebu za jednotlivé klasifikácie na nasledujúci rok s výhľadom na daľšie tuším 3 roky - aj tak sme obvykle nedostali to, čo sme pýtali, a spotreba bola tiež iná ako naplánovaná - ale papiere sa kopili a SM4-20 niekedy nestíhal.
Podľa môjho názoru plánovať môže len firma, ktorá má stabilné objednávky v určitom sortimente a ako subdodávateľ do hromadnej výroby. Žiadna kryštáľová guľa mi nepovie koľko a akých požiadaviek budú mať moji zákazníci a ani vo výhlade na 2 týždne. Naopak sa ja musím prispôsobiť zákazníkom, kľučkovať medzi termínmi tak aby sa nič nepokafralo. Je týždeň, keď niet do čoho kopnúť a potom naskočí obdobie že by sme mali robiť 16-ky. Takže ak by som plánoval a striktne pracoval á 8h podľa plánu, tak zákazníci by si ma rýchlo zo svojho plánu vyčiarkli.
Malá firma má predsa jednu jedinečnú výhodu oproti veľkým - môže byť pružná a to práve tým, že žiadny plán nemá a robí práve to po čom je v danom okamihu dopyt.
buchač
02.10.13,05:33
Naposledy som plánoval za socíku, keď sme posielali na ministerstvo podklady na spotrebu za jednotlivé klasifikácie na nasledujúci rok s výhľadom na daľšie tuším 3 roky

Ja na 5 ( päť ) rokov ....
Kua , to bolo ale plánovanie ...
Keď si na to spomeniem , ešte teraz sa rehocem ....plesk po bruchu a prásk numero do kolónky .... :D

Nedalo sa proste naplánovať , že kedy a aká mašina , stroj , zariadenie sa pokazí a čo vôbec sa pokazí ...
Ale náhradné diely sa " plánovali " ....
srska
02.10.13,06:04
na okraj - sk je malá firma, urobia+schvália rozpočet na 1 rok a voľajako to furt nevychádza
taiko
02.10.13,06:06
Teraz ma napadlo. Kua ale aspon schodzky by sa mohli dat planovat dopredu :D. Vzdy ked sa chcem s niekym dohodnut na schodzke dopredu aspon 2 tyzdne, vzdy mi povedia, zavolame si den pred tym. Ide ma roztrhnut.
marjankaj
02.10.13,06:38
@proMM
Načo sa tu zaoberáš malými firmičkami.
Naplánuj Kažimírovi štátny rozpočet, nech sa už konečne dostaneme do plusu. A budeme nie ekonomickým tigrom, ale ekonomickým tyranosaurom.
A uvidíš ako budú tvoju firmu všetci vyhľadávať. Reklama ako hrom.
lubko6394
02.10.13,06:46
@proMM
Načo sa tu zaoberáš malými firmičkami.
Naplánuj Kažimírovi štátny rozpočet, nech sa už konečne dostaneme do plusu. A budeme nie ekonomickým tigrom, ale ekonomickým tyranosaurom.
A uvidíš ako budú tvoju firmu všetci vyhľadávať. Reklama ako hrom.

Ak by si si ako občan, živnostník alebo malá sro spravil rozpočet tak ako štát a správal sa rovnako ako štát pri braní úverov, použití financií, tak do roka a dňa si pod kontrolou exekúrora.
marjankaj
02.10.13,06:55
@proMM
Načo sa tu zaoberáš malými firmičkami.
Naplánuj Kažimírovi štátny rozpočet, nech sa už konečne dostaneme do plusu. A budeme nie ekonomickým tigrom, ale ekonomickým tyranosaurom.
A uvidíš ako budú tvoju firmu všetci vyhľadávať. Reklama ako hrom.

Ak by si si ako občan, živnostník alebo malá sro spravil rozpočet tak ako štát a správal sa rovnako ako štát pri braní úverov, použití financií, tak do roka a dňa si pod kontrolou exekúrora.
To nehrozí.
Ja mám naplánované príjmy. A zamestnávateľ ich musí rešpektovať:---
A ak nie tak pôjdem stanovať pred úrad vlády ako zdravotné sestry.:eek:
taiko
02.10.13,06:56
@proMM
Načo sa tu zaoberáš malými firmičkami.
Naplánuj Kažimírovi štátny rozpočet, nech sa už konečne dostaneme do plusu. A budeme nie ekonomickým tigrom, ale ekonomickým tyranosaurom.
A uvidíš ako budú tvoju firmu všetci vyhľadávať. Reklama ako hrom.

Ak by si si ako občan, živnostník alebo malá sro spravil rozpočet tak ako štát a správal sa rovnako ako štát pri braní úverov, použití financií, tak do roka a dňa si pod kontrolou exekúrora.
iba ze by si vedel dobre s excelom a urobil si nejake paradne grafy, ktorymi by si veritelov, dodavatelov a odberatelov ojebabral ako Kazigraf ojebabrava denne ludi na SKK
Pidgey
02.10.13,07:09
cca suhlasim so vsetkymi prispevkami, a taktiez si myslim ze zadavatelka otazky nezvolila najlepsi sposob zadania otazky. Ak chcela o tom diskutovat, volil by som inu formu....
Ale, myslim z eje planovanie a planovanie. Kazdy ma nejake plany, ci uz v podnikani,alebo v sukr zivote. Raz som to riesil s kamaratom, a bolo to celkom zaujimave. Spytal sa ma, ako sa chcem vidiet napr za 5 rokov. Co za ten cas chcem kupit, mat, alebo niekam ist. Tak som si povedal, ze chcem ist kazdy rok 1x na dovolenku k moru, chcem v priebehu 5 rokov 1x vymenit auto, chcem si kupit 1xnovy TV, 1x novy PC, chcem mat dalsie dieta a tak dalej.Vsetky tieto veci sme ocenili v nejakej odhadovanej cene, spocitali sme priemerne naklady na domacnost (ucty, hypo, stravu...), spocitali moj priemerny prijem , prijem manzelky (aj v obdobi na pripadnej materskej). Na zaver sme zistili, ze nezarabam dost :), aby som to vsetko za 5 r mal. Tak sme par veci vyskrtali, aby sme sa zmestili do niecoho realne dosiahnutelneho, a uz som mal plan, co mozem realne kupit a o com iba snivam.
Pravdou je, ze z toho ostalo iba prijemne pokecanie o tom pri pive, po prichode domov som opat riesil bezne problemy a na nejake drzanie sa svojho planu som rychlo zabudol. Planovanie vnimam nie ako zavazok, ze to tak musi byt, ale skor ako ciel, ktoreho sa snazim drzat, ci sa mi dari lepsie,alebo horsie.
A napr planovanie v podnikani. Nema zmysel planovat veci, ktore nedokazeme ovplyvnit (obrat, trzby, zakazky a co ja viem co este).
Ale myslim ze sa daju naplanovat veci ako napr plan znizenia nakladov, alebo plan marketingovych aktivit. Mame maly eshop, a napr mailing riesime vacsinou ked na to pride vhodny cas (nemame zaujem spamovat zakaznikov kazde tri dni, aj ked mi ludia z branze vravia nieco ine - je mi to proti srsti). Cize robime mailing cca raz za 2-3 tyzdne. Ked pride cas ked mame nieco poslat, tak vymyslame co tam dame, co ponukneme zakaznikom. To nie je sice problem,ale myslim daleko lahsie ak by sme si vytvorili casovy plan napr na 3-6 mesiacov, kde si povieme co dame v ktory den, obdobie do zlavy, prip nejaku inu akciu. Mame sezonny tovar, cize vieme co sa v akom obdobi predava, ci je zima, teplo, skolsky rok, prazdniny a pod.Takto uz nemusim vymyslat co tam mam dat (koncept), uz je to dane, a mailing iba doplnim o pripadne aktualne veci podla potreby.
Podla mna planuje kazdy, ale nie kazdy to robi systematicky, t.j. s nejakym casovym rozvrhom.
Ani mna nebavi planovanie. Pre mna dolezite veci si naplanovat neviem, lebo casom pridu vzdy ine, rovnako dolezite veci a cely plan ide do hajan...... A pre mna menej dolezite veci neplanujem preto, lebo su menej dolezite ;)
Stefan2005
02.10.13,07:43
...Podnikateľ v sfére si naplánuje , že za určitý mesiac bude mať tržby v určitej výške...v tomto duchu si naplánuje všetky nutné aspekty ...zásoby , tovar , suroviny, ... hopla ...zákazníci sa nedostavia , plány nevyjdú a už to ide ....

... a toto je základný nedostatok plánovania - postaví sa plán a poďho, už mu všetko podriaďujeme... ak nevyjde, hľadajú sa príčiny (kríza, nedostatok zákazníkov,...) miesto toho, aby sa zostavil nielen plán A, ale i plán B (ak nevyjde plán A), prípadne i plán C (ak zlyhá plán A i B).
Teda variantné plánovanie. Áno, je to zložitejšie, ako naplánovať iba plán A. Ale rozhodne užitočnejšie.
Ovšem to nie je nedostatok iba malých firiem, ale u nás napr. i samotného štátu - viď posledný prípad - po aktuálnom rozpočtovo-vládnom shutdowne v USA redaktori položili kompetentným otázku, ako by bolo u nás, keby podobná situácia nastala - no a odpoveď je: nemáme žiadny plán B....
lubko6394
02.10.13,09:32
@proMM
Načo sa tu zaoberáš malými firmičkami.
Naplánuj Kažimírovi štátny rozpočet, nech sa už konečne dostaneme do plusu. A budeme nie ekonomickým tigrom, ale ekonomickým tyranosaurom.
A uvidíš ako budú tvoju firmu všetci vyhľadávať. Reklama ako hrom.

Ak by si si ako občan, živnostník alebo malá sro spravil rozpočet tak ako štát a správal sa rovnako ako štát pri braní úverov, použití financií, tak do roka a dňa si pod kontrolou exekúrora.
iba ze by si vedel dobre s excelom a urobil si nejake paradne grafy, ktorymi by si veritelov, dodavatelov a odberatelov ojebabral ako Kazigraf ojebabrava denne ludi na SKK
Tie grafy v exceli by mi ešte šli, akurát mám blbú povahu, že si neviem predstaviť čo len jedného, ktorý by mi to uveril a na ten graf mi skočil...