ofsetka22
26.09.13,12:13
Dobry den, pred casom nam telefonovala jedna firma do kancelarie, ci nechceme s nimi spolupracovat - nejaka reklama na internete, ze nam dohodia zakazky. Po skonceni telefonatu sme sa vsetci rozhodli, ze firmu budeme ignorovat a spolupracu nenadviazeme. Zmluvu, ktoru nam poslali v maili sme nepodpisali a vyhodili. Dnes nam prisla upomienka. Ohradzaju sa tym, ze my s nimi zmluvu mame, lebo telefonicky sme zevraj suhlasili so spustenim. Je to pravne v poriadku ked ziadna pisomna zmluva neexistuje??
focalor
26.09.13,10:30
v tejto súvislosti by som len odporučil nahliadnuť do zákona č. 108/2000 Z. z., kde je v rámci zásielkového predaja definovaná zmluva na diaľku. ako problém vnímam to, že uvedené sa vzťahu na ochranu spotrebiteľa, čo v prípade medzi 2 firmami nemožno uplatniť, čiže zmluva na diaľku môže v zmysle práva fungovať, otázne je už len posúdiť oprávnenosť vzniku a existencie takej zmluvy...
BXLmiami
26.09.13,10:34
Zoznámila si sa so Šmejdmi na telefone.
Twoflower
26.09.13,11:45
Nie som pravnik, ale podla mna zavisi aj od toho, kto z firmy ten talefonat vybavoval. Ak to nebola osoba opravnena uzatvarat zmluvy v mene firmy mala by sa dat aj tato napadnut ako nepravoplatna.
taiko
26.09.13,12:14
Ako sa da dokazat, ze bola zmluva uzatvorena telefonicky? Moze niekto hovor nahravat a potom nahravku pouzit ako dokaz uzavretia zmluvy?
Twoflower
27.09.13,21:29
A ja som uz zacinal dufat, ze slovenske zakony maju hlavu alebo aspon patu. Ved to je hotovy navod ako osklbat sefa o celu firmu:

§ 15
(1) Kto bol pri prevádzkovaní podniku poverený určitou činnosťou, je splnomocnený na všetky úkony, ku ktorým pri tejto činnosti obvykle dochádza.
(2) Ak osoba svojím konaním prekročí rozsah poverenia podľa odseku 1, toto konanie podnikateľa zaväzuje len vtedy, ak tretia osoba o prekročení rozsahu poverenia nevedela a s prihliadnutím na všetky okolnosti prípadu ani nemohla vedieť.

§ 16
Podnikateľa zaväzuje aj konanie inej osoby v jeho prevádzkárni, ak nemohla tretia osoba vedieť, že konajúca osoba na to nie je oprávnená.

Lubovolny zamestnanec moze podpisat aku zmluvu chce a firmu to bude zavazovat aj keby sa na hlavu postavili - maximalne sa mu mozu pokusit dokazat podvod. Ak je sikovny prepisal majetok na rodinu a po chvily v base (ak mu vobec nieco dokazu) si moze uzivat "poctivo zarobene" euricka.