Čurgaliová
04.10.04,12:14
kto mi poradí ako sa účtuje nedokonč.výroba
MMM
04.10.04,11:01
Prirastky 121/611

Ubytky 611/121
marianna
04.10.04,11:03
Ja účtujem nedokončenú výrobu na konci roka - prírastok 121/611, na začiatku budúceho roka - úbytok 611/121.
ANNA
04.10.04,11:43
Záleži čoho nedokončená výroba, lebo napr. výrobky:

výrobenie výrobkov 123/613
predanie výrobkov 613/123

účtovanie mesačne, ročne len ak účtuješ spôsobom B
unicornesk
17.03.05,12:28
Ale ako mám sledovať stav nedokončenej výroby? Čo k čomu pripočítať a čo odčítať, aby mi sedela inventúra?
Tana1
19.03.05,16:45
nedokončenú výrobu evidovanú na účte 121 tvoria všetky náklady, ktoré ju behom roka zvyšujú ako i náklady z predchádzajúceho roka na tú ktorú NV. /napr.na pšenicu.../Až do ukončenia výroby sa tento účet zvyšuje a po zbere úrody sa zúčtuje zníženie tohoto účtu a zúčtuje sa účet výrobkov /123/
l.c.
05.05.05,10:49
Nedokončenú výrobu účtujeme od výdaja materiálu zo skladu 611/112, ako to prechádza jednotlivými pracoviskami(oddeleniami - ako to kdo nazýva) tak sa navýšuje cena týchto súčiastok, alebo si to tiež nazvite ako to chcete a stále účtujeme pod novým číslom (každý prechod zo strediska na stredisko (oddelenia na oddelenie ...) a stále účtujeme 121/611 a naopak, z jedného odíde, do druhého príde. Až je to hotové, tak to zaúčtujeme 123/613. Pri predaji sa výdaj zo skladu účtuje 613/123 a faktúra 311/601. K pôvodnej cene materiálu sa nabuľuje spotreba ďalšieho materiálu, mzda alebo ako si to stanovíte. My teraz máme mzdu a materiál spolu. Toto bola najťažšia oblasť v mojom účtovníckom živote.
Jendo
20.05.05,12:44
add 1. 501/112
add 1. 121/611 spotreba materiálu vo výrobe na výrobok, hodnota sklad.ceny
add 2. 121/611 spotreba hodín - miezd podľa kalk.vzorca
add 3. 611/121 odvod na sklad polotovarov resp. výrobkov
add 3. 122/612 odvod na sklad polotovarov
add 3. 123/613 odvod na sklad výrobkov
add 4. 613/123 predaj zo skladu výrobkov "stále v cene materiál+hodiny kalk.vzorec"
add 4. 311/601 výnos
add 4. 311/343 DPH
poznamka: nieje problem zo skladu polotovarov naspäť do výroby a z výroby do skladu výrobkov. my predávame len zo skladu výrobkov t.j. taká interná smernička
jankacip
30.06.05,12:50
Účtujeme o nedokončenej výrobe v priebehu roka. Na konci roka vykazujeme
zostatok na účte 121. Mali by sme pri tomto zostatku počítať aj s predbežným ziskom(vzhľadom na zisk ktorý vznikne pri predaji výrobku v bud. roku), stanovený v %, a tento by sme zaúčtovali: 385/602. Je náš postup správny?
ingi
30.06.05,13:10
Účtujeme o nedokončenej výrobe v priebehu roka. Na konci roka vykazujeme
zostatok na účte 121. Mali by sme pri tomto zostatku počítať aj s predbežným ziskom(vzhľadom na zisk ktorý vznikne pri predaji výrobku v bud. roku), stanovený v %, a tento by sme zaúčtovali: 385/602. Je náš postup správny?
Janka, o predbežnom zisku, ako píšeš, sa účtuje pri zákazkovej výrobe, ktorá je definovaná v § 30 "Postupov účtovania". Ak teda služby, alebo dodávky, ktoré realizujete, majú charakter zákazkovej výroby v zmysle tohto § a začiatok a koniec zákazky je v rôznych účtovných obdobiach, vtedy sa na základe metódy percenta dokončenia zákazky účtuje k 31.12. účtovného obdobia o zisku (alebo strate).
Táto problematika je dosť obsiahla a nie veľmi jednoduchá, nakoľko predpokladá zostavenie rozpočtu k zákazke a jej sledovanie (nákladov, meniacich sa podmienok, napr.zmluvných) počas celého účtovného obdobia.
Jana Acsová
30.06.05,14:08
Skúste aj tému: "Opäť účtovanie materiálu" transformovala sa do účtovania výroby.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
jajaja
01.07.05,11:21
Ako určíme či sa jedná o zákazkovú výrobu, ak vyrábame komponenty strojárskeho priemyslu, ktoré sa ďalej kompletizujú na stavbe? Čo si máme predstaviť pod pojmom zákazková výroba?
Jana Acsová
05.07.05,14:26
Ako určíme či sa jedná o zákazkovú výrobu, ak vyrábame komponenty strojárskeho priemyslu, ktoré sa ďalej kompletizujú na stavbe? Čo si máme predstaviť pod pojmom zákazková výroba?Predstaviťhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif si môžeme to, čo je uvedené v § 30 Postupov účtovania. Ak Ti po prečítaní toho textu bude niečo neznáme, zadaj konkrétnejšiu otázku.
Z Tvojho textu nevyplýva jednoznačne povinnosť zákazkovej výroby (dokonca možno ju aj vylučuje.)
ESTER
08.10.05,10:12
Ak stavebná firma má uzatvorenú zmluvu o dielo na rekonštrukciu budovy pričom začiatok a koniec je v dvoch rôznych účtovný obdobiach a fakturovať sa bude až po ukončení zákazky je potrebné priznať zisk podľa § 30 postupov účtovania alebo v tomto prípade sa tento postup neaplikuje, len sa na konci roka zúčtuje prírastok nedokončenej výroby. Nie je mi jasné v ktorých prípadoch môžem priznať zisk podľa fakturácie bez obáv.
andrej_rv
08.10.05,19:32
Ak stavebná firma má uzatvorenú zmluvu o dielo na rekonštrukciu budovy pričom začiatok a koniec je v dvoch rôznych účtovný obdobiach a fakturovať sa bude až po ukončení zákazky je potrebné priznať zisk podľa § 30 postupov účtovania alebo v tomto prípade sa tento postup neaplikuje, len sa na konci roka zúčtuje prírastok nedokončenej výroby. Nie je mi jasné v ktorých prípadoch môžem priznať zisk podľa fakturácie bez obáv.MF SR vydalo k tejto problematike Metodický pokyn k postupu účtovania o zákazkovej výrobe u dodávateľa číslo 5006/1999-92 uverejnený v FS 4/1999. Vychádzajúc z definície pojmov, uvedených v tomto metodickom pokyne, ide o zákazkovú výrobu vtedy, ak sú splnené nasledovné podmienky:

a) písomná zmluva medzi dodávateľom a odberateľom s presným určením predmetu zákazky

b) začiatok a koniec zákazky je v rôznych účtovných obdobiach (bez ohľadu na dĺžku zhotovenia zákazky)

c) ide o výrobu – o zhotovenie konkrétnej zmluvne stanovenej stavby (nie napr. subdodávky stavebných prác resp. iných služieb pre hlavného dodávateľa, aj keď presahujú jedno účtovné obdobie)

d) zmluva je špeciálne uzatvorená na konkrétnu zákazku, dodávateľ a odberateľ o danej zákazke vopred rokovali a dohodli sa na špecifických parametroch a podmienkach podľa predstáv odberateľa, ktoré musí predmet zákazky spĺňať

Poslednou podmienkou, ktorú musí stavba spĺňať, aby sa o nej účtovalo ako o zákazkovej výrobe podľa § 30 Postupov PÚ, je zostavenie rozpočtu dodávateľa na túto zákazku, na základe ktorého mu je vopred známy aj rozpočtovaný hospodársky výsledok zo zákazky.

Ak stavebná firma nemá zhotovený rozpočet pre svoje potreby (nie rozpočet – kalkuláciu nákladov pre odberateľa !), z ktorého je vopred známy jej očakávaný HV z konkrétnej zákazky, účtuje stavebnú výrobu presahujúcu jedno účtovné obdobie ako bežnú činnosť s aktiváciou vzniknutých nákladov na konci účtovného obdobia cez účty 121 a 611. Keďže stavebné firmy (najmä menšie) tento druh rozpočtu spravidla nezostavujú, podľa môjho názoru v prípade podľa citovaného príspevku je plne v súlade s metodickým pokynom účtovať stavebnú výrobu ako bežnú činnosť so zaúčtovaním zodpovedajúceho prírastku nedokončenej výroby na konci roka.
martinapo77
04.11.05,14:39
stavebná činnosť spadá pod účtovanie nedokončenej výroby čiže učtuje sa podľa pokynu MF uverejneného v FS 4/99 (ináč je podrobne rozpísaný v cenigovej)

ak spoločnosť stavia stavbu chápe sa ako zákazka ktorej náklady ( v prípade učotvania sposobom B) musia byť cez nedokončenú výrobu premietnuté vo výnosoch.
logicky ak by firma stavala stavbu 5 rokov a v poslednom roku by ju vyfaktúrovala nemôže byť 4 roky hlboko v strate a potom dat celu fakturovanu sumu do vynosov. kvoli tomu je nutne uctovat o nedokoncenej vyrobe a priradit aj k tymto nakladom cez nedokoncenu vyrobu aj vynosy
;)
evae
20.03.06,14:06
mam otazku, sme stavebna firma. ked si zoberiem, ze mam rekonstrukciu od novembra 05 do marca 06 za 6 milionov, stihla som vyfakturovat 3 miliony. ako to zauctujem? netusim aky je predpokladany zisk (ani aky bol fakturovany) pretoze mam len vykaz vymer celkovej ceny diela (na zaklade, ktoreho sa spravila ZOD)..... nevie niekto?
evae
21.03.06,10:32
haloo. vazne nikto zo stavebnictva? ma napadlo, ked uctujem zasoby metodou A (cize vsetko co som mala v roku 2005 kupene, bolo v roku 2005 aj vyfakturovane a minute - nic mi nepreslo do roku 2006, len znenie sumy) mam povinnost uctovat o nedokoncenej (resp. zakazkovej) vyrobe? som zufalaaaa :mee:
Alllena
22.03.06,12:25
haloo. vazne nikto zo stavebnictva? ma napadlo, ked uctujem zasoby metodou A (cize vsetko co som mala v roku 2005 kupene, bolo v roku 2005 aj vyfakturovane a minute - nic mi nepreslo do roku 2006, len znenie sumy) mam povinnost uctovat o nedokoncenej (resp. zakazkovej) vyrobe? som zufalaaaa :mee:

ja mám skoro ten istý problém jedna zakázka prechádza rok niesu mi známe celkové výnosy na zakázku iba viem,že v.roku 04 boli na zakázke náklady nižšie ako výnosy tak som nechala tak je to správné? účtujem v PU a spôsobom A
evae
22.03.06,13:11
no ja som z toho tiez zufala. co som volala stavebnym firmam, vacsina to neuctuje vobec. ze nedostali za to pokutu iba napomenutie... ja som sa to snazila spravit, vykaz vymer mi podla percenta ukoncenia ukazuje napr. 86,6% a aj fakturaciu naklady - zisk mi ukazuje rovnakym percentom. lenze vraj mam este spravit sumar nakladov priamych a nepriamych na konkretnu zakazku ci mi to dava aj v skutocnosti to iste ako "teoreticky" vykaz vymer. este som to ani nezacala, asi to spravim tak, aby mi to sadlo. hadam sa to nejako bude dat.
a ako si si poradila ty?
Alllena
22.03.06,13:20
no ja som z toho tiez zufala. co som volala stavebnym firmam, vacsina to neuctuje vobec. ze nedostali za to pokutu iba napomenutie... ja som sa to snazila spravit, vykaz vymer mi podla percenta ukoncenia ukazuje napr. 86,6% a aj fakturaciu naklady - zisk mi ukazuje rovnakym percentom. lenze vraj mam este spravit sumar nakladov priamych a nepriamych na konkretnu zakazku ci mi to dava aj v skutocnosti to iste ako "teoreticky" vykaz vymer. este som to ani nezacala, asi to spravim tak, aby mi to sadlo. hadam sa to nejako bude dat.
a ako si si poradila ty?

ja som v poznámkach uviedla názov zakázky metódu určenia so dala ako inú,napísala som,že náklady sú nižšie ako vývosy vyčíslila som konkétne sumy výnosov a nákladov a nechála som to zatial tak, no neviem neviem
evae
22.03.06,13:26
a to si uviedla v poznamkach k uctovnej uzavierke? ja mam tiez nizsie naklady ako vynosy, comu nerozumiem je, ze vykaz vymer (teoreticky) sa robi napr. pri prihlasovani sa do sutaze. niektore ceny cenarovi vyskocia vyssie, niektore nizsie (pretoze si dokaze zohnat zlavy) ale v konecnom dosledku je naklad nizsi ako vynos, je to na 602 a tym padom je to aj v HV, nechapem preco sa vobec tymto musim zaoberat? ved vsetko co som spravila vr. 2005 som aj vyfakturovala v r. 2005 a aj do nakladov som si dala naklady s tym vzniknute... :confused: si z toho mudrejsia?
KEJKA
22.03.06,18:28
prečítaj sí perfektný príspevok od Andreja. Ked nemáš rozpočet, tak sa netráp so zákazkovou výrobou. nevyfakturované náklady zaúčtuj 121/611.
Ak je všetko vyfakturované, tak to nechaj tak.
evae
23.03.06,06:02
idem ho skusit najst.... diky moc za povzbudenie, ani to nemienim spravit :D spravim si nejake podklady, ze som sa snazila a tak, ale ze zo nemalo zmysel, aby som bola zcasti kryta :D dakujem
Renatka 75
30.08.06,05:42
k 31.12.05 som zaúčtovala 121/611, takže som si zvýšila výnosy. Tento rok zaúčtujem 611/121, to vlastne znamená, že sa mi celkový zisk zníži???
Dúfam, že rozmýšľam dobre.
Renatka 75
30.08.06,06:28
k 31.12.05 som zaúčtovala 121/611, takže som si zvýšila výnosy. Tento rok zaúčtujem 611/121, to vlastne znamená, že sa mi celkový zisk zníži???
Dúfam, že rozmýšľam dobre.

Prosím o odsúhlasenie, pls.pls.pls.
kalkulka
05.09.06,05:25
Áno, takto to zaúčtuješ. Veď nedokončenú výrobu si už dokončila, tak ju musíš odúčtovať a vykážeš výnos inde, trebárs v hotovom výrobku, ktorý následne predáš a pod.
Renatka 75
05.09.06,10:44
Dakujem, Karkulka
mudroš
16.09.06,12:28
prečítaj sí perfektný príspevok od Andreja. Ked nemáš rozpočet, tak sa netráp so zákazkovou výrobou. nevyfakturované náklady zaúčtuj 121/611.
Ak je všetko vyfakturované, tak to nechaj tak.
To, že nemám rozpočet ešte neznamená, že ho nemusím mať.
Ak z charakteru činnosti vyplýva povinnosť účtovať o zákazkovej výrobe, tak je veľké riziko spoliehať sa na to, že daniari neradi kontrolujú to čo nevedia. Ja by som ich tak nepodceňoval. Oni múdrejú!!!
Ak príde na kotrolu niekto, kto sa tomu rozumie, tak mi hrozí nielen pokuta podľa zákona o účtovníctve. Účtovanie o zákazkovej výrobe často zvýši aj výsledok hospodárenia a je to daňovo uznané.
Danila
16.09.06,13:18
Realizácia zákazkovej výroby a sledovanie nákladov na zákazku vychádza z podmienky existencie "rozpočtu" na zákazku - § 30 ods.8 postupov účtovania. Súhlas s príspevkom od Mudroš.
Aisha
15.01.08,14:24
Ahojte, ja mám podobný problém a potrebujem sa s Vami poradiť, súrne!
Firma má momentálne Zmluvu o dielo presahujúcu 2 účt. obdobia, v dec.2007 bola odovzdaná veľká časť dokumentácie asi 80% ale chýba 20% aby sme mohli fakturovať, čiže fakturovať budeme až v roku 2008 keď sa odovzdá všetko. Subodávatelia odovzdajú faktúry ktoré idú do N ešte v roku 2007.
Ja rozmýšľam zaúčtovať tých odovzdaných 80% na 611-nedokončenú výrobu...konatelia mi to však vyslovene zakázali!!, lebo aj tak máme vysoký zisk, že oni nebudú platiť veľké dane!!! ja si to však nemôžem dovoliť nezaúčtovať keďže ide o veľkú zákazku.
čo mám podľa vás robiť v takomto prípade? darmo som im vyhrážala daň. kontrolami, postupmi účtovania, ich to nezaujíma, ale vážne nezaujíma, tvrdia že oni si to budú vedieť obhájiť, že daňováci sa do tejto činnosti nerozumejú a podobné hlúposti...
ja nebudem kvôli nim sedieť v lochu predsa, poraďte čo mám robiť? som z toho zúfalá, rozmýšľam aj na ukončením PP!?! :mee:
Zoltán Kovács
15.01.08,14:46
Ahojte, ja mám podobný problém a potrebujem sa s Vami poradiť, súrne!
Sme projektová kancelária, momentálne máme Zmluvu o dielo presahujúcu 2 účt. obdobia, v dec.2007 bola odovzdaná veľká časť dokumentácie asi 80% ale chýba 20% aby sme mohli fakturovať, čiže fakturovať budeme až v roku 2008 keď sa odovzdá všetko. Subodávatelia odovzdajú faktúry ktoré idú do N ešte v roku 2007.
Ja rozmýšľam zaúčtovať tých odovzdaných 80% na 611-nedokončenú výrobu...konatelia mi to však vyslovene zakázali!!, lebo aj tak máme vysoký zisk, že oni nebudú platiť veľké dane!!! ja si to však nemôžem dovoliť nezaúčtovať keďže ide o veľkú zákazku.
čo mám podľa vás robiť v takomto prípade? darmo som im vyhrážala daň. kontrolami, postupmi účtovania, ich to nezaujíma, ale vážne nezaujíma, tvrdia že oni si to budú vedieť obhájiť, že daňováci sa do tejto činnosti nerozumejú a podobné hlúposti...
ja nebudem kvôli nim sedieť v lochu predsa, poraďte čo mám robiť? som z toho zúfalá, rozmýšľam aj na ukončením PP!?! :mee:

Vyziadaj písomne ten zákaz aj s podpisom.
Aisha
15.01.08,17:50
Presne to mám v pláne ale silno pochybujem že mi to podpíšu...keď nepodpíšu mám odmietnuť urobiť im ÚZ?alebo čo mám robiť v takom prípade?
mám pravdu s tou nedokončenou výrobou? podľa §30 PÚ by som mala účtovať o tej zákazke ako o zákazkovej výrobe s rozpočtovanými N a V...
KEJKA
15.01.08,18:06
ak je niečo v nákladoch v rozpore s legislatívou, treba to dať do DP ako pripočitateľnú položku. Takže im priprav všetko v tabuľkovej podobe, prípadne im to aj vypíš, ale nepodpisuj.
Ak ti ide o miesto a budeš naklonená im to spracovať podľa ch požiadaviek, tak nech si to podpíšu sami.....
Podpísať môžeš len to, za čím si stojíš.
Aisha
15.01.08,18:21
Ďakujem, o miesto mi v takejto firme už vôbec nejde...čo si myslela tým vypísaním do tabuľky konkrétne?
... v N je všetko ako má byť, vyfakturované bolo správne na základe dňa dodania prác, ale ide o to že tam nebudú žiadne výnosy, ktoré by k tej zákazke účtovne mali byť ako nedokončená výroba keďže ide o prelom rokov, keďže fakturovať sa bude až po dokončení diela...
Danila
15.01.08,18:35
Ďakujem, o miesto mi v takejto firme už vôbec nejde...čo si myslela tým vypísaním do tabuľky konkrétne?
... v N je všetko ako má byť, vyfakturované bolo správne na základe dňa dodania prác, ale ide o to že tam nebudú žiadne výnosy, ktoré by k tej zákazke účtovne mali byť ako nedokončená výroba keďže ide o prelom rokov, keďže fakturovať sa bude až po dokončení diela...Ty predsa vo firme za všetko nezodpovedáš. A nedokončená výroba je predmetom inventarizácie. Príkazný list k inventarizácii tiež nevydávaš. Ty len účtuješ jej výsledky. Tak asi toho neakceptujú viac. Treba im to len z Tvojej pozície a príslušných zákonných ustanovení pripomenúť.:)
Aisha
22.01.08,10:22
Vyziadaj písomne ten zákaz aj s podpisom.

ahojte, tak už mám ten príkaz na neúčtovanie zákazkovej výroby podpísaný vedením!! tým pádom ide o skreslenie ÚZ na ich triko
...ale mňa by ešte zaujímalo: keďže mám zákaz dať do r.2007 alikvotnú časť výnosov k zákazke, ktoré sa zaúčtujú až v roku 2008, kedy sa vyfakturujú a aj zdania či sa to posudzuje ako daňový únik alebo nie?? keďže N k zákazke pôjdu do roku 2007?? kto mi poradí? ako to berú daňováci?
Zoltán Kovács
22.01.08,12:15
ahojte, tak už mám ten príkaz na neúčtovanie zákazkovej výroby podpísaný vedením!! tým pádom ide o skreslenie ÚZ na ich triko
...ale mňa by ešte zaujímalo: keďže mám zákaz dať do r.2007 alikvotnú časť výnosov k zákazke, ktoré sa zaúčtujú až v roku 2008, kedy sa vyfakturujú a aj zdania či sa to posudzuje ako daňový únik alebo nie?? keďže N k zákazke pôjdu do roku 2007?? kto mi poradí? ako to berú daňováci?

Je to úmyselné krátenie dani, podľa mňa.
Aisha
22.01.08,12:55
a čo mám v takomto prípade podľa teba ja ako účtovník robiť? urobiť im v kľude ÚZ?ja som v podstate krytá ale...
Danila
22.01.08,13:11
a čo mám v takomto prípade podľa teba ja ako účtovník robiť? urobiť im v kľude ÚZ?ja som v podstate krytá ale...Ja z Tvojho príspevku začínam mať pocit, že možno sa jedná aj o zákazkovú výrobu. Ale či sa jedná, alebo nie, tu už nejde len o dane. Tu už ide o celkový obraz účtovníctva, o nedodržanie spracovania a zaúčtovania výsledkov inventarizácie a pod. Ja by som bola celkom určite účtovala na základe informácií a bola by vec pánov štatutárov, ako by sa zachovali pri jej prerokovávaní na VZ.
Aisha
22.01.08,13:14
áno hore píšem že ide o zákazkovú výrobu, vieš ale oni mi podpísali ich príkaz neúčtovať o zákazkovej výrobe §30PÚ a aj nedodržanie zákona o účt.§3!!! sila čo?!? tak neviem či im to teraz v kľude môžem urobiť ako to oni chcú...v podstate tie výnosy sa zdania v nasl. roku...
Zoltán Kovács
22.01.08,13:15
Pri hrubom porušovaní postupov účtovania, a verného zobrazenia môže dôjsť k vyrúbeniu pokuty až do výšky 3% celkového majetku spoločnosti. (Túto informáciu som zachytil v nedávnej diskusii tu na porade).
Treba im to prezentovať, ako sa budú tváriť.
Danila
22.01.08,13:17
áno hore píšem že ide o zákazkovú výrobu, vieš ale oni mi podpísali ich príkaz neúčtovať o zákazkovej výrobe §30PÚ a aj nedodržanie zákona o účt.§3!!! sila čo?!? tak neviem či im to teraz v kľude môžem urobiť ako to oni chcú...v podstate tie výnosy sa zdania v nasl. roku...Takúto vetu nerada čítam.:) Možno zdania, možno nie. Jednoducho tie náklady v zmysle §-30 odst. 18 treba pozrieť, priradiť len v možnej miere, napísať kontáciu, dať podpísať zodpovednému, ak nepodpíše, Ty si za vodou. A oni teda nech sa okúpu.:)
KEJKA
22.01.08,13:22
podla mňa sú nepoučiteľní, si krytá a ak ešte aj napriek jasnému príkazu, či zákazu uvažuješ čo máš robiť, tak sa ti divím. Potom máš možnosť už len neurobiť nič a odísť z práce......
Alebo reálnejšia rada......
urob to tak ako si predstavujú a potom Napíš im list aj s doručenkou, kde im potvrdíš prevzatie takého dokumentu a že celú RUZ si urobila na základe ich príkazu, čím hrubo porušili:
a)
b)
c)
a teda im reálne hrozí dorubenie DPPO min.vo výške ...... Sk a príslušné sankcie
a ešte pokuta do výšky 3% z majetku, ktorý evidujú v brutto výške (vyčísliš zo súvahy)
čo predstavuje pokutu vo výške .................. Sk
=========================
meditovať tu na Porade po všetkej diskusii už nemá zmysel, musíš sa rozhodnúť.
Aisha
22.01.08,13:38
podla mňa sú nepoučiteľní, si krytá a ak ešte aj napriek jasnému príkazu, či zákazu uvažuješ čo máš robiť, tak sa ti divím. Potom máš možnosť už len neurobiť nič a odísť z práce......
Alebo reálnejšia rada......
urob to tak ako si predstavujú a potom Napíš im list aj s doručenkou, kde im potvrdíš prevzatie takého dokumentu a že celú RUZ si urobila na základe ich príkazu, čím hrubo porušili:
a)
b)
c)
a teda im reálne hrozí dorubenie DPPO min.vo výške ...... Sk a príslušné sankcie
a ešte pokuta do výšky 3% z majetku, ktorý evidujú v brutto výške (vyčísliš zo súvahy)
čo predstavuje pokutu vo výške .................. Sk
=========================
meditovať tu na Porade po všetkej diskusii už nemá zmysel, musíš sa rozhodnúť.

áno uvažujem čo ďalej, lebo ja mám v ruke papier s ich príkazom neúčtovať o zák.výrobe a o skutočnostiach v §3 z.o účt...ale, podpísať sa aj napriek papieru pod takúto ÚZ je mi proti srsti a teraz zvažujem:
- buď dám výpoveď a už sa tu neukážem a tým pádom neurobím ÚZ a to ma budú dobre dusiť keďže som tu jediná a nenájdu nikoho kto to urobí za mňa
- alebo urobiť im to ako to oni chcú a keby k dačomu došlo mám nimi podpísaný papier s jasnými príkazmi...ale to je už aj otázka Trestného zákona, viem že sa jedná o porušenie zákonov, mám to ohlásiť inde alebo nie? čo predstavuje len samé ďalšie ťahačky...?!? pomóooc :mee: dosť to prežívam, som vystresovaná a nespím z toho...už som fakt na pokraji zúfalstva čo urobiť...
Danila
22.01.08,13:46
áno uvažujem čo ďalej, lebo ja mám v ruke papier s ich príkazom neúčtovať o zák.výrobe a o skutočnostiach v §3 z.o účt...ale, podpísať sa aj napriek papieru pod takúto ÚZ je mi proti srsti a teraz zvažujem:
- buď dám výpoveď a už sa tu neukážem a tým pádom neurobím ÚZ a to ma budú dobre dusiť keďže som tu jediná a nenájdu nikoho kto to urobí za mňa
- alebo urobiť im to ako to oni chcú a keby k dačomu došlo mám nimi podpísaný papier s jasnými príkazmi...ale to je už aj otázka Trestného zákona, viem že sa jedná o porušenie zákonov, mám to ohlásiť inde alebo nie? čo predstavuje len samé ďalšie ťahačky...?!? pomóooc :mee: dosť to prežívam, som vystresovaná a nespím z toho...už som fakt na pokraji zúfalstva čo urobiť...Ja sa Ti nesmierne čudujem. Ak to robíš na živnosť, je to dôvod na zrušenie zmluvy a porúčaj sa! Lebo Ty nie si povinná riadiť sa príkazmi odberateľov, ale príslušnými zákonmi a svedomím. ;)
Aisha
22.01.08,13:48
však to že nerobím na živnosť ale na TPP
Danila
22.01.08,14:22
však to že nerobím na živnosť ale na TPPTak plň príkazy nadriadených, a ak zistíš, že sa porušujú zákony, splň si oznamovaciu povinnosť. Tá je splnená ak na nedostatky upozorníš zamestnávateľa. Ostatným sa netráp. Ak by Ťa chceli vyhodiť, čo je pravdepodobné, tak máš v rukách dôkazy na súd, kde uplatníš neplatnosť výpovede. Trošku sme mimo témy, ktorá však veľmi úzko súvisí s touto témou a praktikami kladenými na účtovníkov. mimotemy
KEJKA
22.01.08,14:54
však to že nerobím na živnosť ale na TPP
tak potom nestresuj......
dasasopi
08.03.10,16:28
Ahojte poraďáci, sme stavebná firma. Zákazku sme začali v r.2009 končiť a fakturovať ju budeme v r.2010. Menšie firmy subdodávatelia prác mi faktúry doniesli do 2009. Môžem to zúčtovať ako rozpracovanú výrobu k svojmu materiálu a mzdám zamestnancov?
Najka
31.03.10,10:02
Ahojte,
máme ZoD na rekonštrukciu z 12/2009. Keďže sme vykonali nejaké práce na stavbe k 31.12.2009i sme zaúčtovali 121/611 a 385/602. Zmluvu máme uzatvorenú s mestom, na základe verejnej súťaže. Keďže mesto ešte nepodpísalo zmluvu s ministerstvom kvoli dotaciam, tak sme nemohli fakturovať. Teraz ministerstvo zrušilo súťaž, lebo mu tam niečo nesedelo. Čo s tým teraz?
hnedoočka
31.03.10,10:32
Ahojte,
máme ZoD na rekonštrukciu z 12/2009. Keďže sme vykonali nejaké práce na stavbe k 31.12.2009i sme zaúčtovali 121/611 a 385/602. Zmluvu máme uzatvorenú s mestom, na základe verejnej súťaže. Keďže mesto ešte nepodpísalo zmluvu s ministerstvom kvoli dotaciam, tak sme nemohli fakturovať. Teraz ministerstvo zrušilo súťaž, lebo mu tam niečo nesedelo. Čo s tým teraz?

Najka, predpokladám, že ste s mestom mali riadne uzatvorenú zmluvu o dielo, len neviem podmienky zmluvy. Zvykne sa uvádzať termín začatia stavebných prác až po pridelení finančných prostriedkov od štátu.

Zaujímalo by ma, či na tú rozpracovanosť ste mali ku koncu roka podpísaný položkovitý súpis prevedených prác a dodávok od dozora stavby, resp. investora.
Najka
31.03.10,11:01
Pozrela som si tu zmluvu, a je tam bod, kde sa pise, ze zmluva bude ucinna az po prideleni pen.prostr.od statu. Dodatok mame z februara, kde sa ten bod zmenil, ze zmluva bude ucinna az po overeni zo strany ministerstva. Supis prac nebol urobeny, len viem, ze maju "dobre vztahy" tak sa tam zacalo robit. A kedze som mala faktury za prace, tak som to zauctovala....
hnedoočka
31.03.10,18:34
Pozrela som si tu zmluvu, a je tam bod, kde sa pise, ze zmluva bude ucinna az po prideleni pen.prostr.od statu. Dodatok mame z februara, kde sa ten bod zmenil, ze zmluva bude ucinna az po overeni zo strany ministerstva. Supis prac nebol urobeny, len viem, ze maju "dobre vztahy" tak sa tam zacalo robit. A kedze som mala faktury za prace, tak som to zauctovala....


Najka, presne to som tušila...to je dôsledok dobrých vzťahov.

Teraz mi vychádza, že ste neoprávnene začali práce skôr, než ste mohli, mesto sa bude brániť vám to uznať,lebo nebude mať finančné zdroje na preplatenie faktúry, dokonca ani platný zmluvný vzťah.

máte to aspoň potvrdené v stavebnom denníku?
zuzana164
27.03.12,19:01
Dobrý večer, prečítala som všetko ale som len malý účtovník, v maličkej rodinnej firme - ktorá sa zaoberá výrobou dverí.
nikdy som NV neučtovala ale teraz sme dosť v strate takže by mi bodlo zaučtovať NV a zvýšiť si tak HV. Máme k 31.12 rozrobené 2 zakázky - dvere (nebudem účtovať o zákazkovej výrobe ale o NV, spôsob B) Jedna zakázka už bola takmer urobená celá len sa tie dvere nemali kde namontovať tak sa čakalo s fakturáciou, možem do NV zaučtovať už celú výšku faktúry?
A druhá zakázka tak na 50% - iba odhadom, nikto nerobí žiadne kalkulácie, príde objednávka, urobí sa zameranie, potom ponuka ceny, nakupi sa materiál, ide to do výroby, ked dačo chýba tak sa dokúpi... a materiálové náklady mi tiež nikto neurobí... iba zhruba, ako to mám poriešiť? Ved ani majitel (manžel) mi nevie povedať koľko na danej zakázke pracoval robotník... koľko laku sa použilo... Nemá niekto nápad, aby som to vedela poriešiť? dakujem
a_je_to
28.03.12,14:08
Dobrý večer, prečítala som všetko ale som len malý účtovník, v maličkej rodinnej firme - ktorá sa zaoberá výrobou dverí.
nikdy som NV neučtovala ale teraz sme dosť v strate takže by mi bodlo zaučtovať NV a zvýšiť si tak HV. Máme k 31.12 rozrobené 2 zakázky - dvere (nebudem účtovať o zákazkovej výrobe ale o NV, spôsob B) Jedna zakázka už bola takmer urobená celá len sa tie dvere nemali kde namontovať tak sa čakalo s fakturáciou, možem do NV zaučtovať už celú výšku faktúry?
A druhá zakázka tak na 50% - iba odhadom, nikto nerobí žiadne kalkulácie, príde objednávka, urobí sa zameranie, potom ponuka ceny, nakupi sa materiál, ide to do výroby, ked dačo chýba tak sa dokúpi... a materiálové náklady mi tiež nikto neurobí... iba zhruba, ako to mám poriešiť? Ved ani majitel (manžel) mi nevie povedať koľko na danej zakázke pracoval robotník... koľko laku sa použilo... Nemá niekto nápad, aby som to vedela poriešiť? dakujem

Podľa postupov účtovania v PÚ sa nedokončená výroba oceňuje vlastnými nákladmi. Ak ich nemáš, induktívne stanovené /napočítané/, tak si vypočítaj aspoň deduktívne /vyvodené z celku/. Zober všetky ročné náklady, predeľ počtom vyrobených dverí v roku a máš vlastné náklady na jedny dvere. Ak dvere neboli rovnako veľké, tak vypočítaj náklady na 1m2 výroby dverí, alebo podobne. Dali by sa VN z núdze nahradiť aj pomernou časťou fakturačnej ceny ... ale máte stratu a vlastné náklady vyjdú vyššie ako fakturačná cena a nedokončenú výrobu podhodnotíš.
Ak máte stratu, tak niečo nesedí. Buď vyrábate pod cenu, alebo ešte nemáš odúčtovanú inventúru materiálu, alebo nejaké vysoké neproduktívne náklady. Zreviduj a uprav vstup pred deduktívnym výpočtom. Seriózny výpočet vlastných nákladov Ti umožní zhodnotiť aj vašu „cenovú politiku“.
zuzana164
28.03.12,15:08
a nemôžem zaúčtovať už celú výšku faktury do NV? kedže už to defacto bolo vyrobené len to nebolo namontované... a teda ani vyfakturované. sme v strate kvoli - urokom z leasingu, urokom z uveru, odpisom... a ano, sme lacní, zvýšiť cenu dverí znamená nepredať...
a_je_to
28.03.12,17:35
a nemôžem zaúčtovať už celú výšku faktury do NV? kedže už to defacto bolo vyrobené len to nebolo namontované... a teda ani vyfakturované. sme v strate kvoli - urokom z leasingu, urokom z uveru, odpisom... a ano, sme lacní, zvýšiť cenu dverí znamená nepredať...

... ale môžeš, podľa mňa s tým nič nepokazíš, zmenšíš stratu. Bude to, akoby dvere už boli vyfakturované, aj napoly vyfakturované ... daj tak. Podľa mňa to nikto nespochybní, principiálny rozdiel som Ti vysvetlil.
zuzana164
28.03.12,18:23
faktura bude vrátane montáže a prepravy, toto do NV nemám účtovať, iba za tie dvere tak? alebo aj, ved montáž bude vlastne mzda pracovníkov a doprava - naklady na phm
a_je_to
29.03.12,15:12
faktura bude vrátane montáže a prepravy, toto do NV nemám účtovať, iba za tie dvere tak? alebo aj, ved montáž bude vlastne mzda pracovníkov a doprava - naklady na phm

Do nedokončenej výroby účtuješ iba to, čo bolo vynaložené na výrobu do konca obdobia. Keďže monáž iba "bude" v novom období, tak tú už priamo dofakturuješ vo faktúre k cene nedokončenej výroby. Nedokončenú výrobu vydáš do nákladov = mínus výnosov, ako 611/121 a fakturuješ celú cenu dverí, vrátane montáže 311/601, resp. 602.