maska2
27.09.13,08:50
Ahojte poraďáci. Keďže som sa s tým nestretla.potrebujem radu. Jedná sa o združenie FO, účtujúcich v JÚ ,Plátca DPH s 50 % podielmi. Jeden s účastníkov chce o mesiac ukončiť podnikanie. Neviem si dať rady čo s majetkom firmy? Sú tam automobily - ešte sa odpisujú , nehnuteľnosť - odpisuje, je tam doodpisovaný majetok - automobily...aký je postup pri jednostrannom ukončení v združení?Ako pokračovať v odpisoch?
A čo sa týka zásob ? Nepredajné zásoby na stave dať v nákupnej cene do príjmov zvyšujúcich základ dane?Aké by bolo najjlepšie riešenie z Vášho uhla pohľadu?
A čo prípadná DPH ...z nepredaných skladových zásob?
Ďakujem za každú usmerňujúcu odpoveď.
a_je_to
17.01.14,19:38
Postup z hľadiska DPH je určený v § 4b/6 ZoDPH, z hľadiska vysporiadania v zmluve o zdržení FO.... prečítaj. Buď mu bude pomerná časť nárokov vyplatená, alebo odovzdaná, ostáva individuálnym platiteľom DPH a pokračuje, alebo ukončí už sám. Ostatná skupina pokračuje ... až do ďalšieho rozpadávania, ktoré má rovnaký postup.
uko
20.01.14,07:44
ja mam ten isty problem. zdruzenie-dvaja clenovia 50:50. jeden ukoncil zivnot k 31.12.13. preluskala som snad vsetky temy- myslim ze chapem postup pri zruseni podnikania ale nie je mi celkom jasne ako presne postupovat ked druhy clen v cinnosti nadalej podnika-firma ako taka funguje nadalej. mozu sa vysporiadat este k 31.12.13 s tym, ze sa to odrazi uz v uctovnej zavierke k 31.12.13? konciaci clen B by k 31.12.13 clenovi A "predal" svoju polovicu zasob aj svoj podiel na majetku. dakujeeem za akykolvek nazor
maska2
20.01.14,19:12
A čo potom s tým, keď sa združenie rozpadlo, treba dorovnať investičný majetok odpisovaný ....jeden prefaktúruje druhému ZC + DPH? Druhý člen pokračuje v podnikaní ďalej,ale sám za seba .Zásoby si rozdelia. Pohľadávky a záväzky by sa mali tiež dorovnať v DP? K 31.12.2013 - vtedy bolo zrušené združenie alebo až v ďaľšom roku?
a_je_to
20.01.14,19:55
je náročné si predstaviť, čo tam všetko je. Určite, že musí byť spôsob, ako sa hodnotovo vyrovnať. IM by mal mať v majetku ten, čo ho do združenia vložil a uplatnil z neho odpočet. Vyrovnanie medzi členmi v zásobách by sa nemalo považovať za dodanie plnenia /zásob, IM/, ale naturálnu platbu vzájomných záväzkov. A splatenie interného záväzku, ani internej pohľadávky nie je plnením. Neinterné - externé pohľadávky a záväzky združenia by mal prebrať ten, čo zostáva. Nezaniká subjekt - osoba, ale združenie, pohľadávky a záväzky idú do priznania iba individuálne, ak u niektorého zaniká so združením aj živnosť.
maska2
21.01.14,07:24
Celkom tomu nerozumiem.Alebo snáď vôbec?Združenie ukončené ,ale obaja idú ´dalej v podnikaní
1.Pohľadávky....50/50 čo s nimi na konci roku..
2.Záväzky?......akým praktickým spôsobom to zaúčtovať...?
Ja som si myslela , že sa budú vlastne dodaňovať....pri jednom z nich....chybná úvaha?
uko
21.01.14,07:57
ved prave, ze u jedneho konci zivnost -ten by mal svoj zaklad dane upravit podla § 17 ods.8. IM nadobudli pocas svojej spolocnej cinnosti a v zmluve o zdruzeni maju, ze sa o takyto budu delit rovnym dielom. zasoby by u clena, ktory konci zivnost mali byt polozkou zvysujucou zaklad dane preto sa bojim len tak ich rozdelit. myslela som, ze by ich konciaci clen predal clenovi, ktory pokracuje. zaklad dane z prijmov by mu to zvysilo len uz nie ako polozka zasoby ale ako pohladavka. DPH by odviedol a pokracujuci clen odpocital....
jana007
31.01.14,08:13
I ja riešim rozdelenie združenia k 31.12.2013. Tiež mám dvoch spoločníkov v pomere 50:50. Príjmy a výdavky rozdelím týmto pomerom. Majetok, neuhradené pohľadávky a záväzky, rozdelím podľa toho komu patria. Tak isto i zamestnancov. Mám tú výhodu, že každý člen si robil fakturáciu samostatne, tak to viem presne určiť. K 31.12.2013 spíšeme Dohodu o rozpustení združenia a tam presne podľa supisov rozdelím majetok a s týmito údajmi budem začínať rok 2014 v dvoch samostatných účtovníctvach.
uko
03.02.14,10:20
..keď pokračujú je to asi trochu jednoduchšie ako keď jeden končí. však?
maska2
05.02.14,07:44
No ja by som ešte jednu konzultáciu s Vami po včerajšom dialógu s daňovou kontrolorkou. Povedala mi, že pri ukončení činnosti združenia , ako takom, kde obaja členovia ďalej pokračujú sami za seba, sú platci DPH - JU....k 31.12.2013 DP v podiele 50:50
od 1.1.2014 vysporiadanie majetku nasledovne
nasčítať zostatok zasob, zostatková cena inv,majetku , záváäzky,pohľadávky mzdy zamestnancom.Bývalá poverená osoba na seba stiahne v + ZC inv.majetku, pohľadávky,záväzky a vzájomne sa to dosporiada do 50% podielu.
čiže nastane vyrovnanie ...člen A....bude mať svojich 50 % a člen B svojich....tomu zostane teda material na sklade.
Čo vy na to?
Zita5
05.02.14,07:50
Nechápem čo stiahne na seba bývalá poverená osoba :.
maska2
05.02.14,13:49
No bolo mi doporučené ich vzájomne vysporiadanie , že : Poverená osoba podnikatel A dostane ZC HIM,+ pohladavky- záväzky voči dodavatelom ,zamestnancom, ZP...+ pomernu časť zo zásob.....Podnikateľ B dostane len zásoby....v sumáre, ke´d sa to spočítava budú mať obaja rovnako.....
Čo s tým teda? Je vôvbec možný takýto postup vysporiadania? I keď dnes som dostala aj takú info z BB, že nie je jednotne dané ,ako sa to má spraviť, len teda aby to bolo prehľadné.....Zdá sa mi to Zitka jednoduchšie ,ako odpredaj podielu IM ...a podobné záležitosti...takto bude presne dané komu čo patrí....Tvoja úvaha prosím?

Možno som to v rýchlosti zle podala...:(
uko
06.02.14,15:43
a ukoncil teda jeden cinnost?