tom1252
27.09.13,10:04
Dobrý deň,

rád by som sa opýtal skúsenejších, ako je riešená povinnosť zdravotného poistenie za situácie, keď občan SR s trvalým pobytom v SR pôsobí ako konateľ a spoločník v slovenskej s.r.o. a zároveň ako zamestnanec na TPP v Českej republike? Pre upresnenie: slovenská s.r.o. v súčasnosti nevyvíja žiadnu podnikateľskú činnosť, tj. nevykazuje zisk, ktorým by som bol z výkonu funkcie konateľa odmeňovaný alebo by mi mohol byť ako spoločníkovi rozdelený po schválení účtovnej závierky. Keďže z titulu funkcie konateľa a spoločníka nemám žiaden príjem, nemám povinnosť odvádzať odvody do sociálnej poisťovne a zdravotné poistenie si hradím ako dobrovoľne nezamestnaný.

Nakoľko mám za to, že v krajinách EU nesmie byť občan členského štátu poistený duplicitne v dvoch štátoch zároveň, a preto mi so vznikom pracovného pomeru v ČR odpadá tiež povinnosť platiť si zdravotné poistenie na Slovensku. Rozumiem tomu správne alebo mám túto povinnosť na Slovensku aj naďalej zachovanú?

V prípade, že mi zdravotné poistenie vznikne v ČR a zo slovenskej zdravotnej poisťovne sa budem môcť odhlásiť, môžem tak vykonať ešte pred nástupom do novej práce (tj. ešte pred nahlásením do českej zdravotnej poisťovne) alebo tak smiem vykonať až potom, čo budem môcť slovenskej poisťovni doložiť, že som v ČR skutčne poistený?

Ďakujem za odpoveď a dúfam, že takýto dotaz som tu po niekom zbytočne nezopakoval - bohužiaľ, nepodarilo sa mi tu nájsť podobnú tému.
tictac7
27.09.13,08:14
správne - ZP môže byť len v jednej krajine EÚ. Prednosť má krajina, kde má človek príjem zo zamestnania. V tomto prípade to bude ČR. Ako sa to preukazuje Ti neporadím - nemám s tým skúsenosť. Najlepšie je zavolať si na infolinku Tvojej ZP.
P.S. Ak by Ti aj boli vyplatené podiely na zisku počas doby, kedy si zdravotne poistený v inej krajine EÚ - na SK odvody do ZP neplatíš (aspoň zatiaľ), taktiež aj z príjmu konateľa alebo spoločníka.