Hakika
27.09.13,10:46
Konateľ - zamestnanec-spoločník s.r.o. , používa svoje súkromné auto 1 - 2x do mesiaca na zahr. pracovnú cestu. Konateľ s s.r.o. uzavrel nájomnú zmluvu. Mám v tom už taký hokej, že by som potrebovala upresniť nejaké veci.
1. DzMV platí s.r.o. len za tie dni, kedy sa auto na podnikanie používa. T.z., že keďže už auto k dani prihlasovať netreba, že budeme v tomto prípade auto napr. 2 x mesačne odhlasovať ?
2. Konateľovi ako FO - majiteľovi vozidla sa okrem dohodnutého nájmu vyplácajú aj paušálne náhrady ? A on si má na každú cestu vystavovať cestovný príkaz ?
3. Sro si do nákladov môže dať PHM, DzMV a aj tie paušálne náhrady, ak sa teda konateľovi vyplácaju ?
4. Mení sa táto sidtuácia nejako v tom prípade ak konateľ nemá pracovnú zmluvu ?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc
tictac7
27.09.13,09:04
splietaš 2 rôzne veci:
1. auto zapožičané v zmysle nájomnej zmluvy - firma si dáva do nákladov PHM (má nárok na odpočet DPH), sumu za nájom. DzMV - nie som si istá - podľa mňa by nemal platiť nikto, pretože toto auto nie je predmetom dane
2. súkromné auto použité na služobné účely - na základe cestovného príkazu si urobí vyúčtovanie, kde bude aj náhrada za používania auta na služobné účely + PHM podľa TP a skutočne odjazdených km, firma za tieto dni zaplatí DzMV
avalik
27.09.13,09:05
1. Z vykladu DRSR, usudzujem, ze DzMV sa plati za dobu prenajmu. sro je v tomto pripade danovnik podla § 85/1/c

2. ake pausalne nahrady? mas na mysli zakladnu nahradu? pozri § 7 ZoCN ... že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, ...

ak zamestnavatel poskytol prenajate vozidlo nie je narok na zakladnu nahradu

3. ak je vozidlo prenajate da si do nakladov prenajom, nie zakladnu nahradu

4. konatel nemusi mat pracovnu zmluvu
tictac7
27.09.13,09:10
ahojky, prosím hodíš ten link na výklad drsr? Vďaka
avalik
27.09.13,09:13
Hakika
27.09.13,10:11
To znamená, že ak ide konateľ prenajatým autom na služobnú cestu do Nemecka, tak ani nemusí mať cestovný príkaz.? Alebo ho musí mať, len si neuplatňuje náhrady.
Hakika
27.09.13,10:12
Viem,že konateľ nemusí mať pracovnú zmluvu, len či sa potom nejako mení situácia ? Ale ako som dobre pochopila Tictac, tak pri prenájme je to v podstate jedno.
avalik
27.09.13,11:09
konatel pozri §1 ods. 2) pism. c. V pripade PC ma tiez vystaveny CP a robi vyuctovanie; ak pouzije vozidlo poskytnute firmou nema narok na zakladnu nahradu