Peter_Z
27.09.13,22:07
Chcel by som sa spýtať, ako je to s používaním súkromného osobného vozidla v škole (základnej). Konkrétne mi ide o to, ako je vyriešené preplácanie cestovných nákladov napriklad za služobné cesty súkromným autom učiteľa (bez havarijného poistenia).
Školy vraj nesmú preplácať náklady za použitie súkromného vozidla ak je bez havarijného poistenia. Vraj je to nejaké nariadenie. Myslím, že sa sa niečo podobné riešilo na odborárskom školení v Kežmarských Žľaboch pred pár rokmi.
Ide o to, že školy sa takýmto spôsobom majú chrániť pred prípadmi, že učiteľ si poškodí auto pri služobnej ceste a bude požadovať úhradu nákladov od školy, pretože ho tam vyslala. Vraj ale, keď zamestnanec podpíše čestné prehlásenie o tom, že ide na služobnú cestu na svojom aute (bez havarijnej poistky) dobrovoľne, tak je to možné takúto cestu preplatiť.

Potreboval by som vedieť ako je to oficiálne a ako sa to rieši v iných školách.
avalik
27.09.13,20:54
Zákonník práce

§ 192
Všeobecná zodpovednosť zamestnávateľa za škodu

(1) Zamestnávateľ zodpovedá zamestnancovi za škodu, ktorá vznikla zamestnancovi porušením právnych povinností alebo úmyselným konaním proti dobrým mravom pri plnení pracovných úloh, alebo v priamej súvislosti s ním.

(2) Zamestnávateľ zodpovedá zamestnancovi aj za škodu, ktorú mu spôsobili porušením právnych povinností v rámci plnenia úloh zamestnávateľa zamestnanci konajúci v jeho mene.

(3) Zamestnávateľ nezodpovedá zamestnancovi za škodu na motorovom vozidle, vlastnom náradí, vlastnom zariadení a vlastných predmetoch potrebných na výkon práce, ktoré použil pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním bez písomného súhlasu zamestnávateľa.


V prípade ak by zamestnávateľovi vznikla povinnosť nahradiť škodu zamestnancovi, ktorá vznikla v súvislosti s použitím vlastného vozidla zamestnanca a v dohode o použití vozidla zamestnanca by nebola podmienka mať uzatvorené havarijné poistenie, škola by porušila finančnú disciplínu (§ 31 ods. 1), písm. j) zákona c. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy).
Peter_Z
28.09.13,19:07
nejde mi o preplatenie škody na súkromnom aute, ide mi o preplatenie samotného cestovného - Cesťák.
Je možné preplatiť cesťák ak použijem súkromné auto bez havarijného poistenia napríklad na cestu na pracovnú poradu do okresného mesta?
avalik
29.09.13,21:23
§ 3

(1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.


Ak zamestnávateľ má podmienku, že použitie súkromného auta umožní len s havarijným poistením, tak nepochodíš - musíš dodržať podmienky cestovného príkazu. Na použitie a k preplateniu cestovného súkromným autom musí byť písomná dohoda.