kvietokniki
28.09.13,14:05
Dobrý deň,
Chcem sa informovať či dokáže exekútor predať nehnuteľnosť bez súhlasu majitela. Majitel si nevyplatil dlh, veriteľ si svoju pohladavku uplatnil na nehnutelnost. Ta už je zatazena aj v LV. Tato pohladavka sa presunula na sudneho exekúra. Všade sme sa dočítali, že exekútor to môže predávať (túto nehnuteľnosť) až v prípade súhlasu majitela (neplatiča). Ale majitel nechce súhlasiť. Ako sa dá dalej postupovať? Ďakujem
avalik
28.09.13,12:12
majitel = povinný
veritel = oprávnený

Exekučný poriadok - http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233

§ 134

(1) Exekúciu predajom nehnuteľnosti možno vykonať len vtedy, ak oprávnený s exekúciou predajom nehnuteľnosti označenej v upovedomení o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti (ďalej len „upovedomenie o začatí exekúcie“) súhlasí a ak sa preukázalo, že nehnuteľnosť je vo vlastníctve povinného.

(2) Exekúciu predajom nehnuteľnosti nemožno vykonať, ak je povinnému v konaní o určenie vlastníctva podľa osobitného predpisu13ba) vykonateľným predbežným opatrením uložená povinnosť zdržať sa prevodu vlastníckeho práva k nej.

(3) Exekúcia predajom nehnuteľnosti sa vzťahuje na nehnuteľnosť aj s jej súčasťami a s príslušenstvom.

§ 135

(1) Exekútor poverený vykonaním exekúcie

a) upovedomí oprávneného i povinného o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti a označí nehnuteľnosť, ktorej sa exekúcia týka,

b) oprávneného požiada o udelenie súhlasu podľa § 134 ods. 1,

c) zakáže povinnému, aby nehnuteľnosť previedol na niekoho iného alebo aby ju zaťažil,

d) uloží povinnému, aby do troch dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie oznámil exekútorovi, či a kto má k nehnuteľnosti predkupné právo s poučením, že pri neoznámení zodpovedá za škodu tým spôsobenú.

(2) Upovedomenie o začatí exekúcie doručí exekútor okrem oprávneného a povinného aj spoluvlastníkom a osobám, ktoré majú k nehnuteľnosti predkupné alebo iné vecné právo, správe katastra nehnuteľností, daňovému úradu, správe finančnej kontroly a obci, v ktorej obvode je nehnuteľnosť, ako aj obvodnému úradu, v ktorého obvode je bydlisko povinného. Okrem toho sa upovedomenie o začatí exekúcie vyvesí na úradnej tabuli exekútora až do vyvesenia dražobnej vyhlášky.
kvietokniki
28.09.13,12:23
Upresním si to ak veriteľ súhlasí s predajom tak majiteľ nemusí súhlasiť a aj tak sa predaj vykoná?
avalik
28.09.13,12:29
ano - doplnila som link na Exe. poriadok, citaj dalsie §§
kvietokniki
28.09.13,12:37
Ja sa v tých zákonoch vždy stratim. Môžeš mi to napisat ako sa tam da postupovat. My chceme kupit nehnutelnost. Muž čo požical suhlasi s predajom, majitel čo vlastni mu by chcel na tom este zarobit alebo to nechce predat neviem ale stale nesuhlasi s dohodou. Tak sa to teraz posunulo na exekútora. A ja chcem vedieť či mi to exekútor preda aj ked majitel nebude suhlasit.
avalik
28.09.13,12:55
citaj paragrafy 136 a dalej - ak ti potom nebude nieco jasne, pytaj sa