gull
28.09.13,15:17
Ahojte potrebujem radu . Pozical som peniaze ktore surne potreboval kamarat . Nemam k tomu papier ani ziadnu zmluvu len som mu peniaze previedol z uctu na jeho ucet a v poznamke bolo napisane . Od moje meno pre jeho meno. Lebo neviem co za cislo uctu mi dal, ci to nebolo na jeho mamu, otca, alebo podobne. Suma bola 5000 eur . Je to dostatocny dokaz na to ze som mu pozical peniaze ? A ako mam postupovat pri tom ako dostat peniaze . Za vase reakcie vopred dakujem som na dne .
draik
28.09.13,13:34
Je to dôkaz, že suma bola prevedená. Nie však dôkaz toho, na základe akej zmluvy. Ste však na tom omnoho lepšie, akoby ste mu ich odovzdali v hotovosti bez potvrdenia a bez svedkov. Ak by peniaze skončili na účte niekoho iného, tak by ste ich mali vymáhať peniaze od vlastníka účtu z dôvodu bezdôvodného obohatenia.
cugi111
30.09.13,18:33
podla mna je dlh potrebne vymahat rovnako, ako by islo o bezdovodne obohatenie, kedze existenciu zmluvy tazko clovek potvrdi. kedy boli asi peniaze na ucet zaslane ?
draik
30.09.13,19:21
Bezdôvodné obohatenie dlžníka dokáže ťažko, keďže aj sám napísal do poznámky mená. To by mu súd neuveril, najmä, ak uplynul nejaký čas a on nenamietal v banke chybu pri prevode.
meha
01.10.13,04:51
Súhlasím. Bolo by dobré mať ešte nejaký dôkaz o tom ,že išlo o pôžičku,napr.sms.Podľa mňa v tomto prípade nedokáže ,že peniaze nemal vrátiť alebo nebol dlžný on kamarátovi.Bude to len tvrdenie proti tvrdeniu.
Indeed
01.10.13,04:54
ak už VÝPIS z účtu nie je dokazom, tak ja už neviem ....
Mária27
01.10.13,04:58
Zmluva o pôžičke nemusí byť písomná. Pri tvojom tvrdení on by musel dokazovať iný dôvod prevodu.
Ak vieš účel pôžičky, je to dôkaz v tvoj prospech.