Vendelin85
29.09.13,01:28
Minule sme sa bavili na túto tému s kamarátom, ktorý mi spomínal, že pri cestnej kontrole musel predložiť okrem iného aj ústrižok o zaplatení PZP. To ma kúsok zarazilo, keďže ja som PZP platil online, žiaden ústrižok nemám. Ako mám postupovať v prípade cestnej kontroly?
Bendero
28.09.13,23:39
Heh, presne toto sa stalo môjmu známemu a keďže tiež uzatvoril poistenie auta cez PZP kalkulačku, tak nemal žiaden "doklad" o zaplatení. Samozrejme to naňho hneď začali skúšať, vyhrážali sa dokonca odobratím značiek, keďže podľa nich nemá poistku na auto a podobné veci. Ale nedal sa zastrašiť a len odvetil, že nech si lepšie preštuduje zákony ohľadom danej veci a kľudne nech si zavolá na "centrálu" ;-).

Takže nie, netreba Ti žiaden doklad, viď. je to rozpísané napríklad aj tu - http://uzavripzp.sk/#potvrdenie. Bohužiaľ väčšina vodičov sa zľakne a zaplatí pokutu (v tom lepšom prípade...).
bubkoch
29.09.13,05:46
pri cestnej kontrole si povinny predlozit doklad o UZAVRETI PZP, t.j. bielu kartičku ... doklad o zaplateni nikoho okrem poistovne a SKP nezaujima
Felippe
29.09.13,06:25
Áno, netreba, ale je pravda, že som mal podobnú skúsenosť, platím si to štvrťročne, tak som im hovoril, že by som musel mať kvantá úštrižkov, a že teda biela karta. Tak sa zatvárili, že teda natentokrát ok ;)) takže majú v tom asi nejasno
buchač
29.09.13,07:00
V prípade cestnej kontroly trvať na predložení dôkazného bremena , vyhlášky alebo zákona o tom alebo onom .
Ak vedia policajti argumentovať výškami pokút - ukázať náležitú stránku so sankciami ( na príslušnej stránke je záložka ) , tak nech sú múdri aj inak .

Ale poviem aj opačne .
Nerobte z policajtov nejakých dilinov .
Poväčšine sú to normálni chlapci , ktorí si plnia iba povinnosti ...
Za tie roky som zažil pár kontrol ...klídek .
Ako ja k nim , oni ke mne ....alebo aj naopak ( aj do péčka ťahal jeden - v pohode som poslal...)....
Aj mi papiere do čistiarne nie raz mohli vziať ...nič sa nedialo .

DOPLNÍM :
Osobne mám všetko ( biela , zelená , ústrižky ) v jednom púzdierku a nemám problém - ani s políciou a ani mne to neublíži ...
Peggynka
29.09.13,07:12
Celé je to o nedokonalosti zákonov.Biela kartička by mala byť dokladom o uzavretí PZP,ale poisťovne v snahe udržať si zákazníka vám to pošlú komplet s predstihom.Mne napr. došlo 17.9. a začiatok poistenia je 1.12.Ja si môžem vybrať inú poisťovňu,ale zelenú a bielu kartičku mám od nich (aj keď som nezaplatila).V konečnom dôsledku si myslím,že nie je čo riešiť, dnes už je internet v mobile a na stránke www.skp.sk si môžu overiť,či má auto PZP.
bodliak
29.09.13,07:42
1. Odpoved: Nemam, lebo ani nemusim mat.
2. Ak dalej vymysla: Spiseme zapisnicu alebo mam volat inspekciu?
Nikdy sa nestalo, aby po bode 2 trval na predlozni ustrizku.
Katy a R
29.09.13,07:42
- lenže aj na tejto stránke nie je až taká spoľahlivá evidencia ;)
avalik
29.09.13,08:00
§ 4
Povinnosti vodiča

(1) Vodič je povinný
b) mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom,7)

7) Napríklad zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 168/1996 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov, § 18 zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, § 23 ods. 7, § 52 ods. 7, § 70 ods. 3 zákona č. 725/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, § 12 zákona č. 280/2006 Z. z. o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku niektorých vodičov.

381/2001 Z. z.Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla

§ 18
Kontrola poistenia zodpovednosti

(1) Pri prevádzke tuzemského motorového vozidla je vodič povinný mať pri sebe potvrdenie o poistení zodpovednosti, ktoré je povinný na výzvu príslušníka Policajného zboru predložiť; ak bolo dojednané poistenie podľa § 14, je túto skutočnosť vodič povinný preukázať.
Katy a R
29.09.13,08:01
neviem, čo sa deje? - ale fakt v poslednej dobe niektorí pýtajú ... (voľakedy mali na dverách vycapené, že pri prihlasovaní treba doložiť PZ a ústrižok o zaplatení - teraz ten ústrižok už je prečiarknutý ;)..
jeden známy sa pri kontrole ohradil - že ve´d mám bielu kartu - tak mu následne skontrolovali lekárničku - nuž a ... (vždy sa niečo nájde) ..
Peggynka
29.09.13,08:22
Možné to je,ale ja som pozerala 10 áut,čo máme v rodine a bolo to OK.Osobne si myslím,že v prípade nehody,by mala škodu nahradiť poisťovňa,ktorá poskytla bielu kartičku bez zaplatenia poistného-asi by tieto praktiky skončili.
pavol54
29.09.13,09:24
Kartičku dostaneš po podpise zmluvy, preto nie je podmienkou uhradenie poistky. Poistná zmluva je obchodný vzťah medzi vlastníkom vozidla a poisťovňou pre štát je podstatné vidieť pri kontrole či bola a nebola uzavretá táto zmluva, nie je jeho kompetenciou kontrolovať či bola uhradená alebo nie. Ak to kontrolujú je to ich nadpráca, som zvedavý ako by sa tváril štát keby som nosil zo sebou výpis z účtu potvrdzujúci že som uhradil a na základe porušenia bankového tajomstva by sa našiel nejaký "poctivý policajt" ktorý by z výšku konta na účte zistil moju bonitu čo by mohlo viesť k nábehu na trestný čin trebárs vydierania Však poznáme aj takých policajtov či nie? takže púzdierko (techničák, biela karta PZP, podľa veku auta doklad o STK, EK) v ňom nič viac, nič menej
pavol54
29.09.13,09:29
presne tak nie je tam ani pol slova o uhradení PZP
c.s.i.
30.09.13,06:49
V prípade uzatvorenia PZP máš nejaký čas na zaplatenie poistného, keď ho nezaplatíš, poisťovňa vymáha od teba dlžné poistné. A kedže ti PZP zrušia pre neplatenie, tak novú PZP si musíš uzatvoriť v tej istej poisťovni .
c.s.i.
30.09.13,06:56
Ale keď si vyberieš inú poisťovňu, tak by si mala vrátiť aj bielu a zelenú kartičku od vozidla...
Peggynka
30.09.13,10:20
Oni to v zmysle zákona musia poslať tak,aby si stihol 6-týždňovú lehotu,kedy môžeš vypovedať zmluvu pred termínom začiatku.