stanica79
29.09.13,02:17
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som sa spýtať. Môj partner dostal darovacou zmluvou od svojej matky dom. Matka (mala v zmluve vecné bremeno doživotné právo svojej mamy-partnerovej babky). Do darovacej zmluvy kde bol darca partnerova matka a obdarovaný môj partner sme to taktiež uviedli. Ale bohužial sme prišli na to, že žiadna banka nám nedá hypotéku (ak je na nehnuteľnosť vecné bremeno) Chceli by sme to zrušiť len neviem či to má zrušiť partnerova matka(ktorá darovala), alebo babka(ako tretia osoba )? alebo dať do zmluvy o zániku vecného bremena všetky
3 osoby. ďakujem Vám veľmi pekne.
Mária27
29.09.13,07:14
Matka so synom zriadili vecné bremeno v prospech tretej osoby, ktorá s tým musela súhlasiť. Nositeľom práv z vecného bremena je však teraz tá tretia osoba - babka. So zrušením vecného bremena musí súhlasiť oprávnená osoba, ale nič sa nestane, ak sa tam podpíše aj matka.

§42 katastrálneho zákona:
(3) Podpis prevodcu na zmluve, podpis povinného z predkupného práva, podpis povinného v prípade vzniku vecného bremena alebo podpis oprávneného v prípade zániku vecného bremena na zmluve, podpisy spoluvlastníkov na zmluve o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva alebo pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov musia byť osvedčené podľa osobitných predpisov;10a) ...
stanica79
05.10.13,16:33
Ďakujem.