kattik
29.09.13,07:37
Dobry den prosim Vas o radu som v stave bezmocna na kolko na nevyznam v zakonoch umrel mi tragicky priatel s ktorym sme szdielali spolocnu domacsnot byt v ktorom sme byvali je v mojom vlastnictve za spolocneho kupili sme si auto ktore je v mojom vlastnictve a teraz jeho rodina ma napada a auto chce naspet maju na to narok??a ziadaju aj spolocne veci do domacnosti ktore sme spolocne kupili aj ked na splatky ale su na priatela poradte mi ako mam postupovat
Mária27
29.09.13,06:57
V prvom rade si treba uvedomiť, kto je dedičom. Ak nemal priateľ potomkov a nezanechal závet, patríš medzi dedičov zo zákona, a to podľa § 474 alebo § 475 občianskeho zákonníka.

Podľa § 175d občianskeho súdneho poriadku V predbežnom vyšetrení si súd najmä obstará údaje potrebné pre zistenie dedičov a pre zistenie poručiteľovho majetku a jeho dlhov ...
Takže sa spíše jeho majetok a dlhy ku dňu smrti, to sa bude dediť.

Veci, ktoré máš vo vlastníctve ty, nemôžu byť predmetom dedenia. Neplatí tu analógia s manželstvom (tam sa naprv delí spoločný majetok napoly a dedí sa len časť poručiteľa), nakoľko je to presne upravené zákonom. Rodina by sa mohla pokúsiť v samostanom konaní o niečo ako vymáhanie bezdôvodného obohatenia ... vždy im môžeš dôvodiť tým, že takto to chcel aj priateľ, daroval ti majetok do výlučného vlastníctva pre prípad, keby sa s ním niečo stalo.
Retuska
29.09.13,10:06
Ja si myslim,že priatelovi rodicia nemaju pravo od teba ziadatpredmetne auto nakolko je vyslovene napisane na tvoje meno,boli ste samostatne jednotky,nie manzelia.Dedi sa to,co patrilo vyslovene jemu a nie vam obom.Obe strany teda ty aj jeho rodicia,by ste mali dedit.ale pravo ziadat auto nemaju.
kattik
29.09.13,13:08
V prvom rade sa chcem podakovat za odpovede vazne som zufala ano to iste som im povedala ze auto je mojim vlastnictvom nemaju na to narok ale vyhrazaju sa mi sudom priatel ma dve deti z prveho manzelstva tak vsetko zdedia deti nase peniaze lebo som nebola disponent a neviem ci aj vsetky veci do domacnosti ked ze to kupoval aj on aj aj veci ktore boli na splatky a este ziadaju aby som to vyplatila neviem ako sa ma pripravit
Mária27
29.09.13,14:12
V takom prípade nebudeš po ňom dediť. Deti zdedia všetok majetok, ktorý je preukázateľne jeho. Tie veci v domácnosti sú ako napísané na jeho meno, že splácal úver? Iné veci ti asi nedokážu.
Auto je napísané na teba, platí to, čo som už napísala o tvojom majetku. Deti by dedili aj vtedy, keby ste boli manželia. Skús sa s nimi dohodnúť, veď ani ty ich nechceš určite obrať o to, čo im patrí.
kattik
29.09.13,15:18
kattik
29.09.13,15:26
samozrejme ze nechcem ked ze su malolete a bol rozvedeny tak porucnikom je jeho otec a ratala som s tym ze vsetko pojde detom dohoda s nimi nie je mozna lebo teraz by mi vsetko vzali keby mohli a to neprebehlo ani dedicske konanie tieto nase zakony su nespravodlive ako priatelka neznamena nic dakujem potrebovala som sa poradit