jaaona
29.09.13,20:00
Potrebovala by som vedieť, či je možnosť pri dedičskom konaní rovno podpísať darovaciu zmluvu. Pre upresnenie po otcovej smrti má prebehnut dedicske konanie a mama by chcela aj svoju cast prepisat na mna. Da sa to urobit rovno na dedicskom konani, ked uz budu vyriesene dedicske podiely? nechce prepisat iba zdedenu cast, ale aj svoju - zabudla som napisat
Mária27
29.09.13,18:06
V dedičskom konaní sa môže uzavrieť dedičská dohoda, podľa ktorej sa môže dediť akokoľvek, môže aj všetko zdediť jeden účastník. Jediná podmienka - aby s takou dohodou súhlasili všetci účastníci dedičského konania.
Katy a R
29.09.13,18:10
Môžte uzavrieť takú dohodu - oboznámte notára - a ten urobí, čo treba:)
Budete to mať vybavené naraz.
môžte sa aj dohodnúť o doživotnom bývaní matky v dome (to už je na vás)
jaaona
29.09.13,18:11
Ale mama by to chcela darovat za svojho zivota.
Katy a R
29.09.13,18:14
však teraz - na dedičskom konani sa dohodnete.
Kvaka
29.09.13,18:15
Mama povie na dedičskom konaní, že sa vzdáva svojho dedičského podielu v prospech teba, to je tá dedičská dohoda, netreba darovaciu zmluvu. Mama môže naložiť so svojim podielom, ako sama chce.
Doplnila si otázku, doplním odpoveď. Darovať ti mama tiež môže, čo chce, nie je to však súčasťou dedičského konania, takže ak sa mama vzdá na dedičskom konaní svojho dedičského podielu v tvoj prospech, ostane jej vo vlastníctve len podiel z BSM, ten bude potom uvedený v darovacej zmluve.
jaaona
29.09.13,18:16
este je tu v podstate taky fakt, je este 1 dedic a ma ustanoveneho sudneho uradnika, vzhladom k tomu, ze ho nenasli, je to nejaky problem? Myslela som ze by sa to dalo spravit tak, ze keby sa uzavrelo dedicske, tak by sa dala uzavriet darovacia zmluva, kedze bude jasne co komu patri
jaaona
29.09.13,18:18
ona nechce darovat iba ti zdedenu cast, ale aj svoju 1/2, ktora jej patri v BSM manzelov
Mária27
29.09.13,18:24
v dedičskom konaní sa rieši len dedičstvo
Mária27
29.09.13,18:27
Nebude sa na neho prihliadať
Občiansky zákonník
§ 468
Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.
jaaona
29.09.13,18:29
to mi je jasne, ide mi o to, ci je mozne v ten isty den po uzavreti dedicskeho konania uzavriet darovaciu zmluvu
Mária27
29.09.13,18:34
Môže. Dedičstvo nadobudnete k dátumu úmrtia, to sa do katastra len zapíše. Mama môže svoj podiel darovať prakticky hneď, ako sa rozhodne o tom, kto koľko zdedí. Počas dedičského konania sa dá majetok v konaní scudziť len so súhlasom súdu a tiež všetkých dedičov.
Katy a R
29.09.13,18:38
nuž nesúhlasím tentoraz - my sme poriešili aj to čo patrilo predtým do BSM, aj tú polovicu, čo by ostala pozostalému manželovi .. je tam nejaká formulka, že si nežiada .. a vlastne všetko nadobudli deti (aj o dom išlo), pozostalý manžel len doživotné bývanie a užívanie.
- le si dovolím ešte uviesť - že nie vždy je dobrým riešením vzdať sa domu ;)
jaaona
29.09.13,18:43
neviem celkom čo je to scudzit :) aha , pochopila som :) cize sa to riesi inak ako darovacou zml.? takze asi treba upovedomit notara, a on by rovno darovaciu zmluvu aj neachystala a pouzavreti ded, konania by ju islo rovno podisat :)
Mária27
29.09.13,19:27
Katy, notári (v zastúpení súdu) porobia všeličo. Ale OSP v § 175l OSP poznámkou 18) odkazuje na § 150 nie na § 149 obč.zákonníka, teda zo zosnulým sa dohoda oo delení BSM uzavrieť nedá, Má sa dediť to, čo mu zo zákona patrí.
AmmiS
29.09.13,20:00
Súd na neho nebude prihliadať (po splnení všetkých zákonných podmienok) a v dedičskom konaní nebude účastníkom konania. To ale neznamená, že prestal byť dedičom. OZ mu poskytuje ochranu ako oprávnenému dedičovi v § 485 - 487. To znamená, že ak sa "objaví" oprávnený dedič môže žiadať späť to, čo mal dediť (lehota do 3 rokov do právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo)
jaaona
17.10.13,05:02
a ešte ak by ste mi vedeli poradiť. Rodič sa chce vzdať(po svojom rodičovi) dedičstva v prospech dieťaťa (ide o 2 nehnutelnosti) je mozne v ramci dedicskeho konania "dat" jednu nehnutelnosti jednemu a drudu druhemu pribuznemu?
luja5
17.10.13,06:19
Otázka mi nie je celkom jasná, tak napíšem ako som ju pochopila:
Ak v aktuálnom dedičskom konaní dedí rodič po svojom rodičovi (+ ďalší príbuzný) 2 henuteľnosti, potomok rodiča-dediča zákonne nededí a teda rodič sa nemôže vzdať svojho dedičského podielu v prospech svojho potomka-dieťaťa ako nedediča. Vzdať by sa mohol len v prospech druhého dediča-príbuzného, ktorý dedí spolu s ním. Rodič však môže dedičstvo odmietnuť (s následkami, že on už nikdy po svojom rodičovi dediť nebude, ani ak by sa po ňom niekedy v budúcnosti objavil nový neprededený majetok) a vtedy by nastúpil ako zákonný dedič jeho potomok-dieťa. Ďalej by už záležalo od toho, ako by sa dediči v novom zložení dohodli, ako by si nehnuteľnosti podelili, prípadne finančne sa vysporiadali....., pokiaľ je dieťa rodiča plnoleté (vtedy by už rodič, ktorý dedičstvo odmietol, mohol svojmu dieťaťu len radiť a nemal by právo zúčastniť sa dedičského konania).
luja5
17.10.13,06:30
Jaaona, vidím, že si nováčik, tak len pre usmernenie, ktoré Ti môže byť na prospech:
Pridala si novú otázku, bolo by preto lepšie, keby si bola využila zadanie otázky cez ikonu "Pridať súvisiacu otázku" vpravo hore. Tu v komentároch sa ďalšie otázky a odpovede k nim strácajú, nie v každom prehľade tém sa ukazuje, že bol pridaný komentár, tak sa môže stať aj to, že zostane bez povšimnutia..:);).