katkap17
30.09.13,10:18
Ahojte potrebovala by som poradiť ohľadom dane z motorových vozidiel, podnikáme ako FO a súčasne sme založili sro. máme auta ako FO podnikateľ, podnikáme sme s nimi v doprave, potom konateľ - tá istá FO založila s.r.o. a dali sme tie autá do prenájmu vlasnej s.r.o.. FO - podnikateľ firmu ešte stále máme. Tieto autá však používa aj FO podnikateľ aj s.r.o.-čka, kto zaplatí daň z mot. vozidiel. Nie je to tak , že koľko dní použil autá ako FO tak si zaplatí daň ako FO a tak isto aj s.r.o. si zaplatí za svoje dni použitia vozidla. Mám z toho chaos, preto Vás prosím o radu. Ďakujem pekne
avalik
30.09.13,08:21
§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa);42) ak ide o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom je osoba, ktorá je zapísaná v dokladoch vozidla ako vlastník,
katkap17
30.09.13,08:31
Takže ak som to správne pochopila, tak všetky dni použitia vozidla bude platiť FO podnikateľ, ktorý je zapísaný ako vlastník v osvedčení, Ďakujem pekne
avalik
30.09.13,08:33
ano
katkap17
30.09.13,09:21
Ale nejde o leasingové autá sú to autá , ktoré patria FO podnikateľovi, netýka sa predkupné právo leasingových spoločností? Našla som tento komentár tak teraz neviem ako je to!Určenie daňovníka pri prenájme vozidla

Podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona č. 582/2004 Z. z. daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla; ak ide o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom je osoba, ktorá je zapísaná v dokladoch vozidla ako vlastník.

Na základe uvedenej právnej úpravy vlastník je daňovníkom dane z motorových vozidiel iba pri poskytovaní prenájmu bez predkupného práva (operatívneho lízingu) lízingovou spoločnosťou, ktorej predmetom činnosti je poskytovanie práve tohto druhu prenájmu vozidiel, a to na základe uzatváraných innominálnych zmlúv v súlade s Obchodným, resp. Občianskym zákonníkom.

Príklad č. 2:
Lízingová spoločnosť prenajíma vozidlo bez predkupného práva (operatívny lízing) podnikateľovi. Lízingová spoločnosť je vlastníkom vozidla, avšak držiteľom je podnikateľ (nájomca). Kto je daňovníkom dane z motorových vozidiel?
V uvedenom prípade ide o prenájom bez predkupného práva, daňovníkom je vlastník vozidla.

Príklad č. 3:
Podnikateľ (nejde o lízingovú spoločnosť) prenajíma inému podnikateľovi vozidlo napr. na základe zmluvy o nájme dopravného prostriedku podľa Obchodného zákonníka. Prenajímateľ je vlastníkom vozidla, držiteľom je nájomca. Kto je daňovníkom dane z motorových vozidiel?
V danom prípade nejde o prenájom bez predkupného práva, preto je daňovníkom držiteľ vozidla.
marjankaj
30.09.13,09:25
Asi neporozumela slovensky písanému textu.:eek:
Aké všetky dni použitia?
SZČO prenajíma vozidlo iným subjektom( má na to mať živnostenské oprávnenie), Teda bude platiť daň z motorových vozidiel za celé obdobie, po ktoré má na toto živnostenské oprávnenie. Teda celý rok.
srska
30.09.13,09:28
veď ti to jasne napísala.
katkap17
30.09.13,09:37
Jasné, treba si viac krát prečítať, asi dnes nie je môj deň, čiže takto: Daňovníkom je ako držiteľ vozidla zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii , ale ak ide o prenájom bez predkupného práva (leasing) tak daňovníkom je vlastník tak je to?
marjankaj
30.09.13,09:43
Takže kuk do osvedčenia, kto je vlastník a kto je držiteľ. Myslím, že v tvojom prípade to bude tá istá osoba. Ešte to nie je jasné?
katkap17
30.09.13,09:47
Už mi to došlo a akurát to pozerám. Ďakujem pekne za odpovede!