moniv
30.09.13,10:45
Zdravim,
SZCO zatial bez zamestnancov ide prijat starobneho dochodcu na DoPČ. Bude to dohoda na dobu neurcitu s pravidelnym prijmom.
Potrebovala by som si ujasnit a uistit sa, co vsetko musim spravit a budem pravidelne robit:
1. Danovy urad
a. poslat oznamenieo zacati zamestnavania
b. Mesacne posielat Prehlad o prijmoch so zavislej cinnosti...
c. Rocne poslat hlasenie o vyuctovani dane...
2. Zdravotna poistovna
a. Tu som dostala dve tlaciva, co treba dodat – Oznamenie o vzniku, zmene a zániku platitela poistneho, Oznamenie zamestnavetela o poistencoch pri zmene platitela poistneho na verejne zdravotne poistenie
b. Mesacne treba „podavat a typovat davky“ – to mi nie je jasne co a ako...
3. Socialna poistovna
a. Dostala som na vyplnenie Registracny list zamestnavatela a Reg.list FO
b. Tiez bude treba nieco riesit na mesacnej baze – predkladat mesacne vykazy, snad bude tetuska v SP ustretova a podrobne vysvetli... Ale spytam sa tu, kolko a ake prehlady/vykazy sa posielaju?
4. Vo vztahu k dohodarovi treba:
a. Uzavriet dohodu o PČ
b. Poucenie o BOZP
c. Dat podpisat vyhlasenie o zdaneni prijmov...este nieco ohladne dani? Moze si starobny dochodca uplatnovat NČZD?
d. Dohoda o hmotnej zodpovednosti – je mozne vobec s dohodarom nieco take podpisat?
5. Co sa tyka vysky odvodov:
a. Za zamestnavatela budem do SP odvadzat:
i. Starobne poi – 14%
ii. Garancne poi – 0,25%
iii.Urazove poi – 0,8%
iv. Rezrervny fond – 4,75%
b. Za dohodara budem do SP odvadzat:
i. Starobne poi – 4%
c. Co sa tyka ZP nebudem odvadzat vobec nic
6. Vo vztahu k uctovaniu (uctujem v JU v Alfe plus):
a. Hrubu mzdu zauctujem ako VOZD – mzdy
b. Odvody za zamestnavatela zauctujem ako VOZD – fondy
c. Socialny fond za dohodara nevytvaram...?

Prosim, nezabudla som na nieco? Najma v suvislosti s DU, SP a ZP – zatial mi to vychadza tak, ze sa posielaju nejake mesacne hlasenia a na DU rocne hlasenie. Neposiela sa nic na kvartalnej baze? Alebo do SP a ZP na rocnej baze?
Lenka278
30.09.13,08:56
Ak nemas vybav si grid karty aj v SP aj v ZP v akej mas zamestnancov. nemusis chodit osobne na nahlasovanie a odhlasovanie zamestnancov. V prilohe ti prikladam tabulku ktorú mam stiahnutu kvoli odvodom pre info.
Do ZP cez elek. sluzby zadavas noveho zamestnanca -nahlaska aj odhlaska cez davka 601.
V ZP mi bolo povedane ze podla výplatného dna aky mas urceny im posielas hlásenia.
Tak aj mna by zaujimalo kedy sa zasielaju súhrnny vykaz od zamestnavatela /580/ a mesacny vykaz platitela /514/.
Mna by zaujimalo este Povinnosť zamestnávateľov elektronicky vykazovať preddavky na verejné zdravotné poistenie je stanovená nasledovne:

s počtom 20 (vrátane) a viac zamestnancov v období do 31. 12. 2008,
s počtom 9 (vrátane) a viac zamestnancov v období od 01.01.2009,
s počtom 5 (vrátane) a viac zamestnancov v období od 01. 10. 2009.
s počtom 3 (vrátane) a viac zamestnancov v období od 01. 01. 2011.
je to nejake zvlast tlacivo? dakujem
moniv
30.09.13,09:07
dakujem za pomocku :-). O tych grid kartach viem, este som ale nikde nebola nic vybavovat. Zatial len zhanam info, ze co a ako a ake povinnosti budem mat
Lenka278
30.09.13,09:27
v pohode ja tiez zacinam takze viem zatial toto...ostatne tiez zatial zistujem...
Lenka278
30.09.13,09:37
vo vseobecnej sa musis osobne zaregistrovat ako zamestnavatel a potom ti povedia ze musis si podat ziadost na grid kartu a aby si dostala licenciu bud na seba alebo kto ti bude robit papiere licenciu to podpises zanesies osobne a nato ti daju v obalke grid kartu, v dovere ti da papier na registraciu zamestnavatela a to som zasielala do nitry do dovery potom ti pride dopis kde mas pridelene cislo platitela a grid kartu o 1 tyzden si osobne ides vziat do dovery a na SP sa zaevidujes a cca za 1hodku ti ju daju....do SP ked pozeram cez elek. podatelnu mas to iste výkaz poistneho a prispevkov a mesačný výkaz, poistne a prispevky mozes posielat az ked dostane zamestnanec vyplatu lebo odvadzas vtedy aj do SP davky....
Lenka278
30.09.13,10:00
http://www.youtube.com/watch?v=R2qJa2w1h1Y
toto si pozri mas tam vyplnanie mesacneho vykazu elektronicky a plus vysvetlila ta pani ze mesacny vykaz posielas kazdy mesiac a vykaz poistneho a prispevkov posielas len ak zamestnanes s pravidelnym prijmom skonci zamestnanie alebo ak zamestnanes s nepravidelnym prijmom pocas alebo po skonceni zamestnania....