sunko
30.09.13,12:44
Predavam byt, ktory nebude oslobodeny od platenia dane. Kupna cena od developera je nizsia ako bude predajna cena.

Zaujimalo by ma ake vydavky si mozem uplatnit.
- pri nehnuteľnosti nadobudnutej kúpou je výdavkom kúpna cena - kupu bytu som financoval z vlasnych zdrojov (20%) a hypoteky (80%). uplatnujem si teda 20% sumu alebo celu kupnu sumu?

Okrem uvedených výdavkov si predávajúci môže ako výdavok uplatniť aj finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, rekonštrukciu, opravu a údržbu nehnuteľnosti vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s jej predajom (napr. na znalecký posudok, na vypracovanie kúpnej zmluvy, kolky platené katastru nehnuteľností, poplatky za overenie podpisu na zmluve)
-mal som nasledovne vydavky: poplatky pre kataster, poplatok za poskytnutie hypo uveru, uroky z hypo uveru, zariadenie bytu (vstavany nabytok, volne stojaci nabytok, el. spotrebice zabudovane, el. spotrebice volne stojace, svietidla), bezpecnostny zamok, a rozne drobnosti ako napr. nakup farieb a posledny vydavok bude poplatok za predcasne splatenie hypo - ktore z tychto vydavkov si mozem uplatnit?
dakujem
Kvaka
30.09.13,11:22
Výdavkom je celá kúpna cena.
FRSR tuto http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/predaj_nehnutelnosti.html píše, sám si citoval:
Okrem kúpnej ceny si predávajúci môže ako výdavok uplatniť aj finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, rekonštrukciu, opravu a údržbu nehnuteľnosti vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s jej predajom (napr. na znalecký posudok, na vypracovanie kúpnej zmluvy, kolky platené katastru nehnuteľností, poplatky za overenie podpisu na zmluve).

Ak daňovník obstaral nehnuteľnosť z hypotekárneho úveru, môže si zaplatené úroky uplatniť ako preukázateľne vynaložené výdavky na obstaranie nehnuteľnosti v súlade s § 8 ods. 5 písm. f) zákona.
Kvaka
30.09.13,11:59
trevize
09.03.15,07:01
Uroky HU mozu ist do vydavkov. Ale ako je to s pokutou banke za predcasne vyplatenie HU?