tom.sparco
30.09.13,12:59
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či môže firma (s.r.o.) niečo kúpiť od súkromnej osoby (napríklad cez bazár) bez toho, aby k tomu dostala doklad, a potom to predať ďalej? Potrebuje firma od predávajúceho na bazári nejaký doklad, alebo stačí podpísané potvrdenie /čestné prehlásenie / zmluva o výkupe, prípadne čo všetko musí obsahovať? Aké sú povinnosti firmy pri takomto obchode?

Ďakujem za odpovede. :)
misoft
30.09.13,15:32
Bazár je obchod ako každý iný - teda musí vystavovať pri predaji i výkupe pokladničné bloky, prípadne faktúry. Z rúčky do rúčky by nepredávali (ledaže kšefty s obchádzaním daní - čo by už bolo nie celkom kóšer).
Dáša_
30.09.13,15:41
nesmeruje otázka náhodou k výkupniam a ich fungovaniu od budúceho roku?
tom.sparco
30.09.13,16:24
No ani nie, pytam sa skor vseobecne
tom.sparco
30.09.13,16:32
Myslel som internetovy bazar kde kupujete veci od fyzickych osob, nie pravnickych. Ci firma ako pravnicka osoba A moze vykupit nieco od fyzickej osoby B, napriklad mobilny telefon a nasledne ho predat inej fyzickej alebo pravnickej osobe C, samozrejme s dokladom. Potrebujem vediet, ci mi staci nejake potvrdenie o vykupe, alebo zmluva o vykupe, pripadne iny doklad o nadobudnuti tovaru.
Dáša_
30.09.13,16:33
aké faktúry by sro vystavovala pri kúpe tovaru cez bazar? Vystaviť vie maximálne vádajový bloček, ak platí v hotovosti. Prípadne zmluvy.
tom.sparco
30.09.13,16:43
Fakturu vystavi sro az pri predaji tovaru. Ked sro telefon kupi, co si musi nechat potvrdit od cloveka, od ktoreho vykupuje telefon a dava mu peniaze aby to bolo pravne ok a tovar mohol prejst v sro skladom?
Dáša_
30.09.13,16:48
myslím, že bude vhodné mať nejaké kúpnopredajné zmluvy s fyzickými osobami, vlastníkmi danej veci. A na základe tejto zmluvy potom nejaké výdajové bločky
Mila123
30.09.13,17:18
do hodnoty 5000 €
tom.sparco
30.09.13,17:19
"Dobry den,
Vykupujeme ovocie od FO osob nepodnikatelov. Staci ak vypisem vydavkovy pokladnicny doklad a ten budem mat v uctovnictve.
Dakujem"

Toto som sa docital v inej teme, je to ok?
nika.sum
30.09.13,17:22
na zaklade niecoho si firma tu vec musi zauctovat, takze podla mna treba kupna zmluva+prijmovy doklad (ak ide o kupu v hotovosti).
pavol54
30.09.13,17:26
Nestačí,musíš vyhotoviť nejaký nákupný lístok,alebo príjemku tovaru s menom adresou osoby a číslom jej občianskeho preukazu, ak tento nákup dosiahne určitú výšku tak to podľa ZDP oznamuješ DÚ. výdavkvý doklad je len doklad o výdaji peňazí z pokladne k nejakej operácii
tom.sparco
30.09.13,17:45
Kupnu zmlunlvu nie je problem, udaje kupujuci udaje predavajuci, cena, podpis. Prijmovy doklad tazko fyzicka osoba vystavi. Alebo sa mylim?
tom.sparco
30.09.13,19:18
Dakujem.
amoo
16.10.13,06:41
Myslím pri kúpe tovaru od FO pre sro, nutne aj
1, zohľadniť - neprekročiť cenu ohľadom nahlasovaciej povinnosti
2, zohľadniť od koho sa kupuje od zamestnanca, dôchodcu, nezamestnaného, ...
Predávajúci príjem z predaja zrejme ma povinnosť uviesť v DP?
aby sme predávajúcemu nenarobili zbytočné starosti a daňovo odvodové zaťaženie.
samého by ma to zaujímalo :)
Mila123
16.10.13,06:44
nahlasovacie povinnosti (bonzácka povinnosť je nachystaná v NRSR na zrušenie)
a pozri si § 9 ZDP, hnuteľné veci, kt. neboli nikdy obch. majetkom sú daňovo oslobodené