petacuckova
30.09.13,14:16
Dobrý deň. Mňa by zaujímalo ako to je ak sa po skončení PP výpoveďou ZC dohodne so zamestnancom na skončení PP dohodou... Uvediem príklad... tento mesiac sa u nás prepúšťalo,kolegyňa dostala výpoveď, pracovala u nás 7 rokov, teda má nárok na výpovednú dobu 3 mesiace a dvojmesačné odstupné.... keby požiadala o skončenie PP dohodou pred plynutím výpovednej doby, mala by nárok na trojmesačné odstupné... ona sa ale so zamestnávateľom dohodla, že ešte odpracuje október a skončí pp dohodou k 31.10... čo v takomto prípade ? ukončiť PP dohodou môžu počas výpovednej doby obidve strany kedykoľvek, ale aké jej mám vyplatiť potom odstupné ? dvojmesačné ? alebo sa jej bude nejako úmerne krátiť ? ďakujem za odpovede.
Tweety
30.09.13,12:19
Pozri §62 a 76 ZP.

Pozrela som predtým ešte ako som písala otázku a nie je mi zrejmé, ako je to v prípade dohody o ukončení a odstupnom... lebo v § 76 ods. 2 sa píše, že pri ukončení dohodou by mala nárok na trojmesačné odstupné... aj v prípade ak dôjde k ukončeniu PP dohodou po plynutí výpovednej doby ? a čo ak by jej mala VD uplynúť 31.12 a oni by sa dohodli na ukončení dohodou trebárs k 15.12 ? to by mala nárok na trojmesačné odstupné ? lebo som čítala v spravodajcovi pre mzdové účtovníčky č. 16/2013 že v takom prípade, ak dôjde k ukončeniu PP cez výpovednú sa odstupné úmerne kráti.... tak mám v tom chaos...

Odstupné sa kráti len pri opätovne uzatvorenom PP.
petacuckova
30.09.13,12:47
Pozrela som predtým ešte ako som písala otázku a nie je mi zrejmé, ako je to v prípade dohody o ukončení a odstupnom... lebo v § 76 ods. 2 sa píše, že pri ukončení dohodou by mala nárok na trojmesačné odstupné... aj v prípade ak dôjde k ukončeniu PP dohodou po plynutí výpovednej doby ? a čo ak by jej mala VD uplynúť 31.12 a oni by sa dohodli na ukončení dohodou trebárs k 15.12 ? to by mala nárok na trojmesačné odstupné ? lebo som čítala v spravodajcovi pre mzdové účtovníčky č. 16/2013 že v takom prípade, ak dôjde k ukončeniu PP cez výpovednú sa odstupné úmerne kráti.... tak mám v tom chaos...
petacuckova
30.09.13,13:04
A ako sa to potom úmerne kráti ? Ak skončí 31.10, tak jej mám vyplatiť aké odstupné ? pri ukončení s výpovednou má nárok na dvojmesačné, ak sa skončí PP dohodou na trojmesačné pred plynutím výpovednej a ak ešte ostane pracovať mesiac, tak budem krátiť to trojmesačné o jednu tretinu ? nechcem to urobiť zle, tak preto to tak rozoberám :-)
petacuckova
30.09.13,13:24
Takže si pozriem aký je nárok na odstupné pri ukončení dohodou, čo je trojmesačné a keď odpracuje ešte október tak jej budem krátiť o jeden mesiac a dostane vyplatené len dvojmesačné ? pochopila som to správne ? a ak by ukončila dohodou k 15.11, tak jej budem krátiť takým istým spôsobom, alebo sa kráti len celý mesiac ? ak sa môžem tweety opýtať, kde v zákonníku práce sa píše o tom krátení a postupe ?
petacuckova
30.09.13,13:30
Alebo je to tak že koľko mesiacov odpracuje o toľko krátim odstupné ? trebárs ostane v robote do konca novembra, nárok pri ukončení dohodou je na trojmesačné a to jej ponížim o dva odpracované mesiace a vlastne dôjde k ukončeniu PP dohodou k 30.11 a vyplateniu jednomesačného odstupného ? pochopila som to správne ?
Gabi03
30.09.13,13:33
podľa mňa je to blbosť, lebo ak dostala výpoveď k 30.9.2013, t.z. vyp. lehota 3 mesiace do 31.12.2013 plus dvojmesačné odstupné....
ak by chcela odpracovať iba dva mesiace vo výp.lehote, t.j. do 30.11.2013, tak by sa jej 3mesačné odstupné krátilo o dva mesiace a dostala by iba 1mesačné odstupné? bola by o dva mesačné platy škodenšia, ako by skončila normálne výpoveďou (3mes.výp.lehota + 2mes. odstupné). ...
v zákone je vždy písané "minimálne 3 mesiace odstupné"... takže podľa mňa je to na vzájomnej dohode, koľko ZĽ vyplatí a ZC prijme...
v každom prípade by som to ja krátila opačne: nárok 3+2, odíde o dva mesiace skor, t. z. 1+3 (ja by som dala aj 1+4 :D )... ale je to o dohode
petacuckova
30.09.13,15:33
ale v časopise spravodajca pre mzdové účtovníčky sa píše, že aj počas výpovednej doby môže byť PP ukončený nielen dohodou, ale aj okamžite ak sa na to vyskytne dôvod.... takže kľudne sa môžu dohodnúť aj na skončení PP k 30.11 a čo potom s tým odstupným ???
petacuckova
30.09.13,16:12
bola by o dva mesačné platy škodenšia, ako by skončila normálne výpoveďou (3mes.výp.lehota + 2mes. odstupné). ... bola by škodnejšia prečo o dva mesačné platy ??? nie len o jeden ??? no čím ďalej ma viacej mýlite a mám v tom ešte väčší chaos ...
Tweety
30.09.13,16:27
Pozri môj príspevok. Odstupné nijako nekrátiš.