Renka
18.03.06,15:31
Ahojte, prečítala som si od A po Z príspevky na túto tému, tak dúfam,že sa nebudem opakovať. Mám známu, za rok 2005 dosahovala príjmy len z činnosti sprostredkovateľa SDS. Je to príjem podľa §6, odst.2,pis.d. Dosiahla dosť vysoké príjmy, ale mala s tým spojené aj dosť vysoké náklady, keďže má pod sebou niekoľko spolupracovníkov, ktorým zo svojich výplat vypláca nejaké zmluvné percento. Čiže nemá zmysel, aby si uplatňovala výdavky percentom. Z toho mi vyplýva, že si uplatní skutočne vynaložené výdavky, ktoré však bude musieť preukázať a viesť účtovníctvo. Správne?
Ďakujem, ďakujem...:)
Pepa
18.03.06,15:33
Správne .
Renka
18.03.06,15:39
ďakujem, známa sa poteší. pekný dník
apsgroup
18.03.06,20:26
A neviete ako je to v pripade odvodov do SP? Jedna známa mi tvrdi, že aj pri prekročení sumy prijmov z činnosti sprostredkovatela SDS pre povinnú registraciu do SP pracovnici SP pýtajú zmluvy o sprostredkovani a že z niektorých sa odvody neplatia?
va1ke
18.03.06,20:29
áno je povinnosť registrovať sa v SP ak je príjem väčší ako 12 násobok min. mzdy.
apsgroup
18.03.06,20:34
No to si myslim aj ja. Ale ona ma presviedčala, že pani v SP pýtala zmluvy o sprostredkovani/ona má dve zmluvy/ a pani v SP jej tvrdila, že je dôležité, podla akého § má uzavretú zmluvu. A že podla toho sa z týchto prijmov bud plati do SP alebo nie!!! A pritom má obidve zmluvy V DP v § 6 odst.2d. ,a že prijmy z jednej sa jej rátajú do SP a z druhej nie!
Marína
18.03.06,21:00
No to si myslim aj ja. Ale ona ma presviedčala, že pani v SP pýtala zmluvy o sprostredkovani/ona má dve zmluvy/ a pani v SP jej tvrdila, že je dôležité, podla akého § má uzavretú zmluvu. A že podla toho sa z týchto prijmov bud plati do SP alebo nie!!! A pritom má obidve zmluvy V DP v § 6 odst.2d. ,a že prijmy z jednej sa jej rátajú do SP a z druhej nie!
Presne tak. Ak je zmluva uzatvorená podľa § 642 - 651 OZ, vtedy povinnosť odvodu do SP nevzniká. Ak podľa § 652 a vyššie, vtedy povinnosť vzniká. V SP chcú vidieť zmluvy o sprostredkovaní SDS kvôli posúdeniu povinnosti platenia odvodov.
evicka.eva
19.03.06,22:18
Vyzerá to pekne komplikovane. Vzhľadom na to, koľko je na Slovensku takýchto sprostredkovateľov / niekoľko tisíc /, som zvedavá, koľkí z nich naozaj vedia všetko, čo sa týka ich činnosti z hľadiska daňového a odvodového. Predpokladám, že veľa z nich v tom má pekný zmätok alebo naopak - sú spokojní, ale vôbec netušia, čo všetko porušujú. To bude pokút !
Evička