Investor123
30.09.13,15:18
Dobry den,

pre SZCO kazdym rokom rastie odvodove a danove zatazenie. Pri teoretickom prijme 2000 Eur / mesiac a prakticky nulovych nakladoch (praca v informacnych technologiach) to vychadza az na priblizne 500 Eur mesacne zaplatenych na odvodoch do ZP a SP + 150 Eur v ramci dane. To znamena, ze v cistom by zostalo okolo 1350 Eur (plati pre pausalne vydavky, ist na realne vydavky by sa neoplatilo kedze nemam vela vydavkov).

Preto som zacal uvazovat o alternativnej forme podnikania. V drvivej vacsine pripadov sa u ludi pouziva prechod na s.r.o., co by vsak v mojom pripade nie velmi vyhovovalo, cisty prijem by bol este o par eur nizsi cize by to nemalo velky zmysel. Ked som si ale na internete nasiel zakladne informacie o akciovej spolocnosti, vychadza mi celkom velka uspora v porovnani so SZCO. Podla mne dostupnych informacii, akciova spolocnost zdanuje svoj cisty zisk 23% danou, co by predstavovalo u mna po odratani realnych vydavkov priblizne 330 - 350 Eur mesacne. Ako akcionarovi by sa mi vyplatene dividendy nezdanovali ani by som z nich neplatil ziadne odvody. To znamena, vsetok zvysny prijem po zdaneni by predstavoval cisty zisk, co by bolo okolo 1650 Eur (je to o 300 eur mesacne viac ako v pripade SZCO). Samozrejme este by bolo rozumne platit aspon minimalne zdravotne poistenie. Tato polozka vsak vyjde mesacne na priblizne 50 Eur, stale je tu rozdiel vyse 250 eur mesacne.

Chcel by som sa spytat, ci pocitam spravne, pripadne co vsetko by mohlo byt prekazkou pri zakladani a.s. Nechce sa mi verit, ze by to bolo take jednoduche, urcite tam musi byt nieco, kvoli comu tento sposob podnikania nie je taky rozsireny medzi beznymi ludmi. Viem o povinnosti minimalneho zakladneho imania 25000 Eur pri zalozeni, s tym by problem nebol. Takisto poplatok za zalozenie a.s vychadza na priblizne 1200 eur, co je rozdiel oproti s.r.o kde to vychadza na priblizne 300 eur, ale ide len o jednorazovu polozku, takze opat ziadny problem. Audit uctovnej uzavierky podla mojich informacii nie je povinny od 1.1.2010 pre male spolocnosti, takze dalsia polozka odpada. Je tu nejaky iny faktor, ktory by predstavoval vyznamnu prekazku pri zalozeni a.s., resp. existuju nejake ine naklady na prevadzku a.s., o ktorych som nepisal?

Dakujem za odpoved.
Braňo
30.09.13,13:26
Zisk chceš celý, ale zdravotné poistenie chceš platiť iba z minima - zaujímavé úvahy.
Investor123
30.09.13,13:32
Zdravotne odvody totiz nie su povinne vobec, podla tohoto:

Podiely na zisku a.s., ktoré sú vyplatené akcionárom a.s., členom predstavenstva a dozornej rady nezakladajú povinnosť platiť odvody do zdravotnej ani sociálnej poisťovne.

Takze preto by stacilo platit iba minimalne zdravotne poistenie. Ale nie som odbornik, len uvadzam to co som nasiel na webe (je to tak na viacerych strankach).
Dáša_
30.09.13,13:32
Odkiaľ presne máš túto informáciu
Ako akcionarovi by sa mi vyplatene dividendy nezdanovali ani by som z nich neplatil ziadne odvody.


ešte doplním - podľa mňa je pre teba ideálny model kombinácie SZČO a sro - alebo ak na tom nástojíš, tak as.
Ako szčo si fakturáciu vypočítaš tak, aby bolo pre teba výhodné uplatniť 40% paušálne výdavky. Ak sa zamestnáš vo svojej firme (sro, as) a budeš poberať mzdu, tak pri správnej výške fakturácie na FO nebudeš musieť platiť ako SZČO do soialnej poisťovne. Reálne náklady si uplatníš ako sro. Fakturovať ako szčo môžeš buď svojej firme, alebo priamo zákazníkom..
Investor123
30.09.13,13:34
uviedol som to vyssie v odpovedi na predosly prispevok. Prave toto je ta najpodstatnejsia vec, ktora ma prinutila zamyslat sa nad akciovou spolocnostou, inak by to nemalo vyznam.
avalik
30.09.13,13:40
cital si zakon o Zdravotnom poisteni???

§ 10b
Zárobková činnosť

(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá

e) podiel na zisku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti, podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva podľa osobitného predpisu24) (ďalej len „dividendy“).
Dáša_
30.09.13,13:42
obávam sa, že tvoja informáia je je správna, skús si prečítať napríklad tu http://www.dovera.sk/platitel/aktuality/a695/zorientujte-sa-v-plateni-poistneho-z-dividend čo všetko je dividenda
avalik
30.09.13,13:42
je dobre si vsimnut aj datum publikacie clanku, zakony sa menia
marjankaj
30.09.13,14:53
Obchodný zákonník

Založenie a vznik spoločnosti
§ 162
(1) Spoločnosť môže založiť jeden zakladateľ, ak je zakladateľ právnickou osobou, inak dvaja alebo viacerí zakladatelia.

(3) Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 25 000 eur.
Braňo
04.10.13,06:35
avšak podiely na zisku si budeš vyplácať ako fyzická osoba.