mondes
30.09.13,21:17
Ahojte, prosím Vás, známa, (už som o nej písala), nastúpila do práce 6.6.2013 na zastupovanie počas dlhodobej PN jej predchodkyne. Tá predchodkyňa mala byť na PN až do decembra. Ale lekár ju už od 12.10.2013 chce vypísať. Moja známa medzitým otehotnela a teraz rieši, čo má robiť, ak by sa tá jej predchodkyňa vrátila toho 12.10.
1. Má ísť na PN? (Gynekológ jej odporúča)
2. Odkedy by bolo najvhodnejšie pre ňu ísť na PN? Podľa mňa ešte pred príchodom jej predchodkyne, teda niekedy okolo 10.10.2013. Bude to pre ňu výhodné? Vďaka.
Mila123
30.09.13,19:19
1/ iba v prípade choroby
2/ i tak jej ZĽ ukončí PPV, nakoľko skončil dôvod jej zamestnávania....
ZC má 7- dňovú ochrannú dobu zo zamestnania, pri tehotenstvo je 8 mesiacov....
Katy a R
30.09.13,19:24
Ak má zdravotné problémy - môže sa dať vypísať (aj neskôr - má 8 mesačnú OL) ... ale k nároku na materské jej to nepomôže (ak si to myslela) ?? Základnou podmienkou je - mať 270 dní poistenia dva roky pred pôrodom ( ak má nejaké ukončené poistenie predtým, ktoré spadá do tohto obdobia, treba dobre zrátať)
doplním:
ak je dôvod (zdravotný - rozhoduje vždy lekár ) - ona môže byť DPN do pôrodu, dokonca aj po pôrode ... (to dopĺňam preto, lebo píšeš, že nespĺňa podmienky na materské .. ale najskôr treba zrátať tie predchádzajúce poistenia! ).
- a dieťatko je vždy na prvom mieste !!
Katy a R
30.09.13,19:26
je tehotná - OL je 8 mesiacov ;)
mondes
30.09.13,19:42
Tak teda čo má urobiť, aby to bolo pre ňu podľa možnosti najvýhodnejšie, nakoľko tá predchodkyňa už 12.10. nastúpi? Tak či tak už tam nebude pracovať. Rodiť by mala až niekedy začiatkom marca 2014 a čo dovtedy? A tých 270 dní spätne určite nebude mať, lebo do 6.6. bola nezamestnaná. Ďakujem.
Katy a R
30.09.13,19:45
nuž - poistenie jej treba !
mondes
30.09.13,19:47
Ale má ísť vôbec na PN? Alebo jednoducho ukončí pracovný pomer a čo ďalej?
mondes
30.09.13,19:54
Prosím ťa, čo odporúčaš, aby to bolo pre ňu čo najvýhodnejšie? Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
30.09.13,19:55
Počas PN-ky bude mať nárok na nemocenské, ale nevyrieši chýbajúce dni nem. poistenia pre vznik nároku na materské.
Katy a R
30.09.13,19:58
neviem ako to myslíš? .. jej zdravotný stav posúdiť nevieme .. a PP nemusí ukončovať - skončí jej nástupom predchodkyne (podľa zmluvy). - ak ťa zaujíma nárok na materské - tak ak nesplní podmienku doby poistenia - tak nebude ..
mondes
30.09.13,20:11
No proste je tehotná a plod jej tlačí na kríže, preto jej lekár odporúča ísť už do pôrodu na PN. Ale ona ešte chcela pracovať do nástupu jej predchodkyne, ktorá mala nastúpiť až niekedy v decembri. Ale lekár ju už chce vypísať do práce 12.10. a tá moja známa nevie, čo má robiť. Či má ešte využiť PN, alebo jednoducho nástupom predchodkyne skončí PP. Asi by bolo lepšie ísť na PN, či? Aspoň bude mať dlhšie nejaký príjem, lebo neviem, či bude mať vlastne nárok na "podporu". A ak jej materské nevyjde, šupnú ju rovno na RD, však?
veronikasad
30.09.13,20:15
Ide o pracovný pomer na dobu určitú, bez ohladu na to, či bude PN alebo nebude, pracovný pomer nástupom zastupovanej pracovníčky končí. Nekončí jej však nárok na nemocenské, keďže ochranná doba je 8 mesiacov. Je jedno, či pôjde na PN pred skončením prac.pomeru, alebo v ochrannej dobe. Nárok na materské jej však nevznikne.

PN-ka jej môže trvať do pôrodu, narodením dieťaťa jej vznikne nárok na rodičovský príspevok.
Tento problém by (možno) vyriešilo dobrovolné poistenie (ak sa dieťa nenarodí predčasne), ale musela by ho platiť až do pôrodu, lebo nárok na nemocenské z dobr.poistenia jej takiež nevznikne.
mondes
30.09.13,20:18
Ďakujem veľmi pekne Veronika. Ak je nevznikne nárok na materské, tak ako som písala vyššie, budú jej vyplácať rovno RP? Alebo pol roka nebude poberať nič?
veronikasad
30.09.13,20:19
Čítala si môj predch.príspevok ?
mondes
30.09.13,20:24
Ach jaj, tú druhú časť som si nevšimla. :-) Ďakujem krásne.
mondes
14.10.13,11:19
Ahojte, ešte ma zajíma, že ak má zmluvu na určito a 3 dni pred ukončením pôjde na PN, tak zmluva jej končí tak či tak, ale či má nárok na PN?
Totižto jej volali, aby prišla podpísať výpoveď, tak nevie, či po podpise bude mať nárok na PN. Vďaka.
Katy a R
14.10.13,12:16
viď odpoveď - a koment z 30.9. ... bude