tara05
18.03.06,17:40
Ahoj, mám problém s kurzovými rozdielmi. Živnostník účtujúci v JÚ fakturuje do ČR programátorské práce FV 25000 Kč vystavená 31.08.05/KNB1,313/ v knihe pohladávok zaúčtujem Sk 32825,-- na účet mi prišlo 7.9.05 32450,--. Ja to účtujem 32450,-- v denníku POZD a potom v knihe pohladávok rozdiel 375,-- urobim iba id a pohladávku vyrovnám ale túto sumu už do denníka nedávam. Je to správno? Odpovedzte mi prosím niekto. A ešte mám jednu FV 3500 Kč vystavená 5.3.05 /KNB 1,276/ v knihe pohľadávok zaúčtujem Sk 4466,--. Uhradil mi ju ale v hotovosti 10.6.05 /KNB 1,278/ , čiže 4473,-- dám ako POZD a rozdiel v knihe pohľadávok 7,-- urobím id ale v denníku o nom neúčtujem. A na konci roka stav v českej pokladni Kč 3500,-- prerátam KNB k 31.12.05 /1,308/4578,-- a rozdiel 105,-- dám ako POZD? Je to prosím Vás správne? Už hľadám odpoveď celý deň ale nie sú mi jasné niektoré odpovede, či patria aj pre JÚ. Ďakujem. Je to môj prvý príspevok, tak prepáčte za formuláciu.
renča1
18.03.06,16:46
Ahoj, mám problém s kurzovými rozdielmi. Živnostník účtujúci v JÚ fakturuje do ČR programátorské práce FV 25000 Kč vystavená 31.08.05/KNB1,313/ v knihe pohladávok zaúčtujem Sk 32825,-- na účet mi prišlo 7.9.05 32450,--. Ja to účtujem 32450,-- v denníku POZD a potom v knihe pohladávok rozdiel 375,-- urobim iba id a pohladávku vyrovnám ale túto sumu už do denníka nedávam. Je to správno?

správne

Odpovedzte mi prosím niekto. A ešte mám jednu FV 3500 Kč vystavená 5.3.05 /KNB 1,276/ v knihe pohľadávok zaúčtujem Sk 4466,--. Uhradil mi ju ale v hotovosti 10.6.05 /KNB 1,278/ , čiže 4473,-- dám ako POZD a rozdiel v knihe pohľadávok 7,-- urobím id ale v denníku o nom neúčtujem. A na konci roka stav v českej pokladni Kč 3500,-- prerátam KNB k 31.12.05 /1,308/4578,-- a rozdiel 105,-- dám ako POZD? Je to prosím Vás správne? Už hľadám odpoveď celý deň ale nie sú mi jasné niektoré odpovede, či patria aj pre JÚ. Ďakujem. Je to môj prvý príspevok, tak prepáčte za formuláciu.

správne:) :) :)
tara05
18.03.06,17:01
Ďakujem za odpoveď, ak nenudím s touto témou, chcela by som sa opýtať, na poradách som si dala vyhľadať kurzové rozdiely a tam sa odvolávajú na §17 ods.17 , ja sa bojím či som nemala účtovať do denníka rozdiely vzniknuté v knihe pohľadávok?
renča1
18.03.06,17:08
tara 05 kľudne sa opýtaj na hocičo čo ti nie je jasné, rada pomôžem. Tento § 17 ods.17 platí pre podvojné účtovníctve. Pre JU neplatí. V knihách pohľadávok, závazkov sa v JÚ neúčtujú kurové rozdiely do peňaž.denníka. Kurzové rozdiely sa účtujú iba vo valutovej pokladne a na devíz.účtoch a to len k 31.12, ktoré sa účtujú do peňaž.denníka.
minuska
20.03.06,06:09
Prosím o radu. Ak mám ku koncu roka neuhradené pohľadávky a záväzky v ČR, prepočítam sumu kurzom NBS k 30.12.2005 /v archíve NBS nie je kurz k 31.12.2005/. Rozdiel medzi sumou zaúčtovanou pri vystavení a prijatí faktúr a sumou k 31.12.2005 je kurzový rozdiel. Ako ho mám zaúčtovať v rámci uzávierkových operácií?
renča1
20.03.06,06:18
Prosím o radu. Ak mám ku koncu roka neuhradené pohľadávky a záväzky v ČR, prepočítam sumu kurzom NBS k 30.12.2005 /v archíve NBS nie je kurz k 31.12.2005/. Rozdiel medzi sumou zaúčtovanou pri vystavení a prijatí faktúr a sumou k 31.12.2005 je kurzový rozdiel. Ako ho mám zaúčtovať v rámci uzávierkových operácií?

účtuješ v JÚ alebo v PÚ? aký soft.používaš?
minuska
20.03.06,06:27
Účtujem v JÚ, používam MRP DOS. Vďaka vopred za radu.
renča1
20.03.06,06:34
ja účtujem v aLFE a kurz.rozdiel som robila cez úhrady, ktoré som neúčtovala do peňaž.denníka. Ponížila som alebo povýšila uhrad.sumu o kurz.rozdiel. Nepoznám MRP DOS a neviem , ako presne to tam treba urobiť. Skús pozriem cez soft.na porade MRP možno sú tam kurz.rozdiely rozoberané.
dara
20.03.06,15:42
Prosím Vás o radu, mám FO
Ktorá má faktúru vystavenú v CZK dňa 20.06.2005 kurz NBS zo dňa 20.06.2006 1,281.

3 výdavkové doklady v CZK. Sú to cestovné lístky do Prahy, Pardubíc. Nie sú spiatočné, je to buď len cesta tam alebo späť.

A teraz potrebujem poradiť, na faktúre nemá nikde uvedené obdobie v ktorom vykonával činnosť v čechách, len predmet fakturácie - stavebné práce.

1, Je možné aj v takomto prípade urobiť cesťák? Pretože neviem, čím to obháji, alebo podloží.....

2, Ak má mobil, ktorý nemá na IČO je neplatca DPH uplatnili by ste mu do nákladov plnú hodnotu alebo len niakú alikvotnú čiastku napr. 50 alebo 30% ?

3, Čo sa týka lístkov za žel. dopravu do cesťákov (ak má nárok) započítať aj jednosmernú jazdu, ak nemám cestu spať?

Prosím pekne o Váš názor.
renča1
20.03.06,15:55
Prosím Vás o radu, mám FO
Ktorá má faktúru vystavenú v CZK dňa 20.06.2005 kurz NBS zo dňa 20.06.2006 1,281.

3 výdavkové doklady v CZK. Sú to cestovné lístky do Prahy, Pardubíc. Nie sú spiatočné, je to buď len cesta tam alebo späť.

A teraz potrebujem poradiť, na faktúre nemá nikde uvedené obdobie v ktorom vykonával činnosť v čechách, len predmet fakturácie - stavebné práce.

1, Je možné aj v takomto prípade urobiť cesťák? Pretože neviem, čím to obháji, alebo podloží.....

áno, môžeš urobiť cesťák, pretože dôkazom je faktúra. Nevadí, že tam nie je napísané obdobie, faktúra je doklad, ktorý naznačuje, že boli naozaj vykonané práce...:)

2, Ak má mobil, ktorý nemá na IČO je neplatca DPH uplatnili by ste mu do nákladov plnú hodnotu alebo len niakú alikvotnú čiastku napr. 50 alebo 30% ?


je na ňom koľko si uplatní, mám takú skúsenosť, že ŚZČO si uplatňoval dokonca celý mob.telefon i ked faktúra nebola na IČO a prešlo to. Podľa správnosti by si mal dať tel.na IČO, ale ja osobne by som mu aspoň nejaké to % uplatnila do výdav.ovpl.základ dane.

3, Čo sa týka lístkov za žel. dopravu do cesťákov (ak má nárok) započítať aj jednosmernú jazdu, ak nemám cestu spať?

môžeš, ved naspäť sa môhol zviesť s kamarátom.


Prosím pekne o Váš názor.

............:)
dara
20.03.06,15:59
Renči díki, koľko by si dala do nákladov za MT 50%?
A teraz kukám, robím v alfe, doteraz som nemala nikoho s valut.pokladňou, ale ja ten modul nemám zakúpený, bolo by možné to prepočítať na slovneské koruny a účtovať priamo v SK alebo ako to spraviť? Viesť valutovú ručne????
dara
20.03.06,16:02
A ešte čo sa týka tých náhrad za stravné uplatniť 600 Kč + 40 % vreckové, ale len za ten deň na ktorý mám cestovné lístky? Alebo ako, vieš, neviem keď neni na faktúre uvedené obdobie výkonu práce, ako to dokázať koĺko tam vlastne odpracoval. V prípade, že chodil na "týždňovky" uplatniť diety podľa platného pracovného kalendára za každý pracovný deŇ?
renča1
20.03.06,16:16
Renči díki, koľko by si dala do nákladov za MT 50%?
A teraz kukám, robím v alfe, doteraz som nemala nikoho s valut.pokladňou, ale ja ten modul nemám zakúpený, bolo by možné to prepočítať na slovneské koruny a účtovať priamo v SK alebo ako to spraviť? Viesť valutovú ručne????

Vieš, ja by som si určila toľko, koľko potrebujem dať do nákladov. To si rozhodni naozaj ty, no ja naozaj neviem:D :) K valutovej pokladni, ak raz nakúpiš valuty, tak si povinná viesť valut.pokladňu i ked nemáš modul na val.pokladňu. Val.pokladňu môžeš viesť ručne, ale ak budeš mať veľa nákupov valút, tak doporučujem zakúpiť modul, nie je to až taká investícia.
Ak nemáš nákup valút a tvoja otázka smerovala len k vyúčtovaniu služ.cesty, tak ju môžeš kľudne prepočítať kurzom nbs a vyplatiť služobku v skk.
renča1
20.03.06,16:22
A ešte čo sa týka tých náhrad za stravné uplatniť 600 Kč + 40 % vreckové, ale len za ten deň na ktorý mám cestovné lístky? Alebo ako, vieš, neviem keď neni na faktúre uvedené obdobie výkonu práce, ako to dokázať koĺko tam vlastne odpracoval. V prípade, že chodil na "týždňovky" uplatniť diety podľa platného pracovného kalendára za každý pracovný deŇ?

uplatni mu stravné toľko , koľko tam v skutoč.bol. Nie je dokázateľné, no možno trochu je, to by museli pri kontrole volať dotyčnému koľko odpracoval dní v ČR, ale to by si zasa musel český odberat. pamätať do kedy tam pracoval SZČO. Ide o to , aby naozaj mal príjem z ČR a ver, pri tomto príjme nebudú dalej pátrať do kedy bol v ČR. Stravné uplatni normálne napr:
od pondelka - do nedele plné stravné + 40% vreckové. Pri odchode treba vreckové krátiť podľa počtu hodín.:)
dara
20.03.06,16:25
No renči mám 3 doklady za cestovné bločky, jednu odberateľskú faktúru vystavenú v CZK a vlastne by som ešte tie cesťáky mohla urobiť. To je všetko. Tak toto by som mohla hodiť aj do sk a prepočítať kurzom? Inak nemám nikoho s valutovou.

K tým cesťákom ešte sa spýtam urobiť len na tie dni, kedy mám bločky za žel.dopravu?
dara
20.03.06,16:26
Podľa počtu hodín? To je prechod cez slovenskú hranicu? Či ako?
Zita5
20.03.06,16:30
Dara , nezabudni , že potrebuje aspoň potvrdenie nejakej montážnej správy od objednávateľa , alebo odovzdanie práce a podobne , aby bolo preukázané , že pracoval v zahraničí .
renča1
20.03.06,16:34
No renči mám 3 doklady za cestovné bločky, jednu odberateľskú faktúru vystavenú v CZK a vlastne by som ešte tie cesťáky mohla urobiť. To je všetko. Tak toto by som mohla hodiť aj do sk a prepočítať kurzom? Inak nemám nikoho s valutovou.

ak si SZČO nebral zálohu v českých korunách na služob.cestu a úhrada faktúry nebola v českých korunách a nenakupovala si české korunky, tak nemáš povinnosť zakladať valutovú pokladňu. Ak toto čo som ti napísala splňaš, tak kľudne môžeš 3 doklady za cestovné bločky prepočítať kurzom nbs spolu aj s vypočítaným stravným na SK. Výdavok bude s pokladne v SK.

K tým cesťákom ešte sa spýtam urobiť len na tie dni, kedy mám bločky za žel.dopravu?

Služob.cestu vystav , tak aby ti sedel deň z cestov.lístka. Ak si dáš tri dni , tak prvý deň si uplatníš 600 CZK + 40 % vrec, druhý deň to isté a tretí deň záleží koľko hodín strávil v čechách až po príchod na slovenské hranice, toľko budeš krátiť aj vreckové a stravné podľa počtu hodín strávených ešte v čechách.
renča1
20.03.06,16:37
Dara , nezabudni , že potrebuje aspoň potvrdenie nejakej montážnej správy od objednávateľa , alebo odovzdanie práce a podobne , aby bolo preukázané , že pracoval v zahraničí .

doklad môže slúžiť aj faktúra, v ktorej sú rozpísané stav.práce.:) Sú aj taký živnostníci, ktorý napr. nevedia, že majú takéto čosi vystaviť. Podľa mňa je najdôležitejší priznaný príjem.
renča1
20.03.06,16:39
Podľa počtu hodín? To je prechod cez slovenskú hranicu? Či ako?

Stravné počítaš :
odchod napr.: Košice - na české hanice - tu ti môže vzniknúť stravné , podľa toho koľko strávil hodín cestou na hranice
príchod : hranice
odchod: hranice z ČR - tu už počítaš hodiny, podľa počtu hodín ti vzniká nárok na stravné + vreckové
príchod: na miesto výkonu
Zita5
20.03.06,16:40
doklad môže slúžiť aj faktúra, v ktorej sú rozpísané stav.práce.:) Sú aj taký živnostníci, ktorý napr. nevedia, že majú takéto čosi vystaviť. Podľa mňa je najdôležitejší priznaný príjem.

Príjem je najdôležitejší , .....ale netreba zabúdať , že nárok na stravné ide uplatňovať do výdavkov .Ja som v tomto roku mala daňovú kontrolu , a pýtali k cestákom odo mňa zmluvy,objednávky,preberacie protokoly a všetky dokumenty , ktorými som mala preukázať skutočný nárok na toto zahraničné stravné . Takže je to dôležité .
dara
20.03.06,16:42
No príjem, je dosť vysoký aj keď má len jednu faktúru. Baby čo mám robiť s tou valutovou? Nemáte niekto náhodou vzor v exceli ? Porazí má, mám multiverziu alfy a ani ma nenapadlo, že valutovú nemám kúpenú.
renča1
20.03.06,16:43
vieš daňováci sú rôzny, ja som zasa mala kontrolu a nepýtali nič, ba ani sa nepozastavili, bola len vystavená faktúra. Nehovorím, že je to zlé čo si napísala, je dobre mať ešte aj takéto veci, ale zasa netreba preháňať dobu na služob.ceste , aby to nebolo okaté.
dara
20.03.06,16:43
Zitka, ale on má len faktúru. Mám mu teda dať podpísať papier, že si má k tomu zadovážiť niaké protokoly, podpísať to a až pak spracovať cestovné príkazy ?
Zita5
20.03.06,16:49
vieš daňováci sú rôzny, ja som zasa mala kontrolu a nepýtali nič, ba ani sa nepozastavili, bola len vystavená faktúra. Nehovorím, že je to zlé čo si napísala, je dobre mať ešte aj takéto veci, ale zasa netreba preháňať dobu na služob.ceste , aby to nebolo okaté.

renča ja chápem čo hovoríš , ale predstav si nič len holú faktúru bez žiadneho dokladu o odovzdaní práce , ktorým preukážeš , že si skutočne v čechách pracovala .A napokon fakturáciu na základe niečoho vykonávame a to niečo je DL a podobne .
Však ja nechcem nikoho nahovárať , ale ja zvyčajne robím tak , že nie všetko daňovej kontrole podstrčím , vždy čakám čo budú pýtať a ak mám čo potrebujem , tak mám pokoj .
renča1
20.03.06,16:56
Zitka, ale on má len faktúru. Mám mu teda dať podpísať papier, že si má k tomu zadovážiť niaké protokoly, podpísať to a až pak spracovať cestovné príkazy ?

szčo určite má aspoň, ako takú cenovú ponuku, atd.... môže to k tomu doložiť, že naozaj tam pracoval, po prípade nech si pýta od čes.odberateľa nejaký súpis prác od kedy do kedy a na základe toho urob služ.cestu. Bude to tak istejšie, i ked možno by to pri kontrole od teba nepýtali.
dara
20.03.06,16:58
A čo s tou valutovou?
Zita5
20.03.06,17:01
A čo s tou valutovou?

Dara , skús napísať lenkak , ona minule niekde prikladala vzor PD v exeli , možno má aj valutovú pokladňu.Za pokus to stojí , ja som hladala na porade , ale nenašla som nič.
dara
20.03.06,17:02
Zitka aj ja ale tiež som nič nenašla. Porazí ma!!!
Zita5
20.03.06,17:04
Idem ešte niečo skúsiť .
dara
20.03.06,17:06
Už som poslala ss aj lenkak.
Zita5
20.03.06,17:08
dara
20.03.06,17:11
No len to je len PD.
lenkak
20.03.06,17:12
Mňa tu spomínate?
Zita5
20.03.06,17:14
Ale v dobrom , prosím Ťa dara potrebuje PD s valutovou pokladňou , nemáš v exeli niečo .
Ak nie však môže použiť aj normál denník , ale bolo by vhodné aby mala valutovú , ak sa dá .
dara
20.03.06,17:15
Teba moja, prilepíš mi sem valutovku?
lenkak
20.03.06,17:15
Denník alebo pokladňu?
Dá sa oboje, len Dara napíš presne.
dara
20.03.06,17:17
Pokladňu prosím ťa. ďAKUJEM
lenkak
20.03.06,17:20
Popozerám sa ...
ja mám veľa príloh a vzorov v exceli , chvíľu to bude trvať.
dara
20.03.06,17:22
Dobre dík, už budem musieť ísť ale ráno by som si to stiahla, moc by si mi pomohla. Dík.
dara
20.03.06,17:23
Inak aj tak rozmýšlam, že ako to dám potom nahodím do alfy?
Baby myslíte, že by bol problém to preúčtovať a nahrať do slovenskej pokladne?
lenkak
20.03.06,17:24
Máš tam aj vzorec na prepočet zostatku,
skús, možno pomôže, poprípade dopíš, čo Ti tam bude chýbať.
tara05
27.03.06,14:33
ešte sa chcem opýtať, či aj živnostník, učtujuci v JU, musí nahlasovať na DÚ že nebude účtovať o kurzových rozdieloch? nie je to hlúpa otázka? kto má túto povinnosť?
renča1
27.03.06,14:41
povinnosť platí len pre podvojné účtovníctvo.