Maros Dandee
01.10.13,08:05
Mam taku otazku. Moze vplyvat USB predlzovacka na spravnu cinnost exter.HDD,ktory je napajany cez USB?Zapojil som totiz do satelit.prijimaca KAON cez USB predlzovacku novy maly exter.HDD/Verbatim 500GB/ a po urcitej dobe sa zacal odpajat sam od seba,a neustale restarty.Vyskusal som ho aj na PC,tiez som ho zapojil cez predlzovacku USB,a robil podobne veci,ze sa v prostriedku kopirovania odpojil, neustale pokusy o restart.Isiel som ho hned do NAY vymenit,a ten druhy to robil to iste.Po nejakej dobe som skusil vec zapojit bez predlzovacky, a slava/klop,klop/ ,HDD ide nepretrzite,kolko chcem a potrebujem.Z toho mi vzislo,ze zrejme predlzovacka odobera energiu, a chudak disk mlel z posledneho,bez šťavy. Zaverom pre zasvätenych.Je to normalne?Dik.P.S. Doplnim,ze doteraz pouzivam iny externy HDD s vlastnym zdrojom,tak som sa s takym chovanim nestretol.
dmc
01.10.13,08:30
ano. je to normalne. Problem je dlzkou kabla (predlzenie) Cim dlhsi kabel - tym vecsi odpor.
Maros Dandee
01.10.13,08:38
Tak to je trapas.Lebo na reklamovanom HDD sa zisti,ze je uplne v poriadku a ja sa teraz citim sa jak dilino.Chlapci z NAYky to uz nepredaju,lebo obal bol zniceny.Fer odo mna by bolo odkupit ten druhy disk...Asi...
stormcatcher
01.10.13,08:52
No ja som laik do zapájania, ale mi to aj iný potvrdili, že usb porty namusia byť rovnako zapojené.
Vlastný príklad: mám podložku pod myš prestigio s modrým podsvietením a s usb pripojeniami. Keď ho zapojím na predný usb port, pri vypnutí pc ostane svietiť a usb pripojenia sú aktívne. Ale ak ho zapnem na zadný tak pri vypnutí pc zhasne podsvietenie a vyradia sa aj usb porty na podložke.
sthruska
01.10.13,12:03
To je dané spôsobom napájanie týchto portov. Bližšie nech vysvetlí niekto iný. Je tam aj rozdiel v poskytovanom výkone. Tie zadné malí (či ešte majú neviem) k dispozícii väčší.
misoft
01.10.13,15:31
USB potry sú napájané napätím 5V. Niektoré majú väčšiu prúdovú zaťažiteľnosť, niektoré menšiu. Takže ak sa pripojí jedno zariadenie - zvládne to, ale keď sa cez USB HUB k portu pripoja 2-3 zariadenia - ups - prúdové zaťaženie nepostačuje a preto musí rozdeliť medzi 2-3 zariadenia a tie potom vykazujú "záhadné" chyby. A USB kábel má tiež určitý odpor, takže ak je dlhý - tiež sa môžu vyskytnúť tieto chyby.
Moja skúsenosť používať USB kábel max. do 1,8m - dlhšie nie a aj to na 1 zariadenie.
srska
01.10.13,18:14
bodliak
01.10.13,18:29
USB 2.0 bolo navrhnuté na 5V s toleranciou 5% a max odber 500 mA.
Disk má tiež svoje požiadavky na napájacie napätie a odber v jednotlivých fázach činnosti. Spotreba je tak okolo 2 W pri aktívnom čítaní-zápise, čo napriamo stačí, ale cez dlhší kábel môže znamenať problém. Buď nedostane tých 400mA alebo poklesne napätie, lebo štandardné USB nie je dosť "tvrdý" zdroj.

Po rozmachu USB príslušenstva začali výrobcovia poskytovať aj viac, ako 500 mA.